Kamienne kręgi w Leśnie – cmentarzysko Gotów na Kaszubach
Kamienne kręgi w Leśnie to ciekawe miejsce w gminie Brusy w województwie pomorskim. Znajdują się tam kręgi, kurhany, a nawet ścieżka kulturowa. To miejsce na uboczu, nieco mniej znane od kamiennych kręgów w Odrach, czy kamiennych kręgów w Węsiorach. Po wejściu na teren cmentarzyska robi się tajemnicza atmosfera. Kamienne kręgi w Leśnie znajdują się w Zaborskim Parku Krajobrazowym.
Jak dojechać do kamiennych kręgów w Leśnie?
Kamienne kręgi w Leśnie znajdują się 30 kilometrów od Chojnic i 30 kilometrów od Czerska. Jeśli będziesz jechał, to kieruj się od Leśna do Czapiewic przez Cegielnię. Od tamtej strony będzie lepszy dojazd na parking leśny. Ten znajduje się jakieś 300 metrów od drogi asfaltowej. Musisz jechać po gruntowej drodze, która była w kiepskim stanie, gdy my tam jechaliśmy. Skręt z drogi jest oznaczony.
- Współrzędne parkingu przy kamiennych kręgach w Leśnie: 53.9291, 17.6901.
Ścieżka kulturowa przez cmentarzysko w Leśnie
Aby dojść na początek ścieżki przez cmentarzysko, musieliśmy iść drogą w kierunku przeciwnym, do tego, z którego przyjechaliśmy. Droga była zniszczona, ale po 5 minutach skręciliśmy już w prawo. Było tam kilka tablic informacyjnych. Mogliśmy poznać skróconą historię Leśna i stanowiska, które odkryto na terenie miejscowości.
- Na cmentarzysko możesz wejść również od parkingu ostro pod górę. Wejście za wiatą.
Było cmentarzysko z okresu rzymskiego, wielokulturowe cmentarzysko kurhanowe z kręgami kamiennymi, z epoki brązu i osady kultury łużyckiej. Zobaczyliśmy na mapę i już wiedzieliśmy, jak rozmieszczone są poszczególne stanowiska. Niestety nie było wszystkich dokładnie widać, ponieważ przez noc poprószyło śniegiem. Jeśli będzie jakaś większa zima, to raczej nie warto tam jechać, ponieważ i tak niczego nie będzie widać.
Tablice edukacyjne i trochę informacji
Na jednej z tablic były również informacje o plemieniu Gotów, którzy ze Skandynawii przybywali na tereny obecnej Polski. W 410 roku Goci złupili Rzym, a później kierowali się do Galii i Hiszpanii. Na innej przeczytaliśmy o ludności kultury wielbarskiej i ich obrządkach pogrzebowych.
Goci, którzy przybyli tutaj, wykorzystywali pozostawione przez inną kulturę cmentarzyska. Pozostawione kręgi kamienne to regularne koła z pionowymi głazami. Były również wieńce kamienne, czyli płaskie grobowce. W 2017 roku przez Zaborski Park Krajobrazowy przeszła nawałnica, która zniszczyła 5000 hektarów lasów i infrastrukturę turystyczną. W 2020 roku udało się ją przywrócić.
- Wstęp na teren kamiennych kręgów w Leśnie jest bezpłatny,
- Można tam wchodzić przez całą dobę.
A w okolicy warto zobaczyć: Bory Tucholskie, Bytów, Wdzydzki Park Krajobrazowy oraz Kościerzynę.