Kłomino – opuszczone miasto widmo w Polsce

Kłomino to opuszczone miasto widmo koło Bornego Sulinowa w województwie zachodniopomorskim. To miasto niezwykle tajemnicze i czasem strach tam jechać. Dojazd do niego potrafi niepokoić, ponieważ droga, która prowadzi do nawiedzonego miasta wiedzie przez las – jest zniszczona i ciężko ją przejechać samochodem.

Miasto widmo

Opuszczone miasto widmo, które nie jest miastem

Kłomino nazywane jest miastem widmo, chociaż tak naprawdę jest to osada leśna, w której kiedyś zamieszkiwało wiele osób. Teraz nie wiemy ile osób tam mieszka – podobno 12. Do roku 1992 w miejscowości stacjonowała Armia Rosyjska. Rok później znalazło się pod polską administracją. Od 2008 miasto jest pomału wyburzane. Są tam 4 budynki – pierwszy należy do gminy, dwa do Lasów Państwowych i jeden prywatny.

Miasto widmo

Jak dojechać do Kłomina?

Kłomino jest uważane za jedną z najstraszniejszych miejscowości w Polsce. W pogodny dzień może nie czuć takiego klimatu, ale niektórzy polecają wybrać się tam nocą w czasie burzy. Dawniej nie prowadził tam żaden znak wskazujący drogę. Teraz gdy jedziemy z Nadarzyc w kierunku Sypniewa to w połowie drogi będzie znak w lewo na Kłomino. Dojazd z Bornego Sulinowa do Kłomina zajmuje 25 minut.

Kłomino

Opuszczone miasto widmo w Polsce – nasza wizyta w Kłominie

Nie przepadamy za takimi miejscami, zwłaszcza że można tam spotkać głównie śmieci i wielki syf. Niemniej jednak opuszczone miasto wpływało na naszą wyobraźnię. Dojechaliśmy samochodem pod same bloki, chociaż bardzo się namęczyliśmy po drodze. Wszędzie były dziury. Było słońce, dlatego teren nie wyglądał zbyt strasznie. Wcześniej sprawdziliśmy sobie Google Maps, żeby dokładnie trafić na miejsce. Oglądaliśmy też różne galerie zdjęć i filmy z tego miejsca. Jeden film udostępnimy tutaj we wpisie.

Historia Kłomina – województwo zachodniopomorskie

W czasie II wojny światowej istniał tam obóz jeniecki. Po zakończeniu wojny Rosjanie rozbudowali miejscowość. Postawy bloki, szpital, garaże czy sklep. Ponad 50 budynków wzniesionych przez Niemców zostało rozebranych, żeby cegłę przeznaczyć na budowę Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Była to tajna baza, w której stacjonowało około 280 żołnierzy. Teren był otoczony wysokim płotem z drutem kolczastym. Nikt nie miał do niego wstępu.

Miejsca, które kiedyś zajmowały domy i bloki, teraz są zniszczoną ruiną. Wszędzie leżą gruzy z budynków. Do środka strach wchodzić, żeby nic się nie stało. Kiedyś całe miasto było na sprzedaż za 2 miliony złotych, jednak nie znalazł się żaden chętny kupiec. Kiedyś schronienie w budynkach znajdywali bezdomni. Miasta widmo nikt nie pilnujemy, dlatego bez problemów można je zwiedzać. Musisz jednak uważać, ponieważ grozi zawaleniem.

Kłomino
przewodnik
Kłomino
Kłomino - miasto widmo
Kłomino - miasto widmo
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.