Kopalnia Soli Wieliczka – odkryliśmy z dzieckiem tajemnice solnego świata

Kopalnia Soli Wieliczka to jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych w Polsce w województwie małopolskim. Odwiedzana jest licznie przez turystów z całego świata. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ zwiedzając kopalnię niedaleko Krakowa można się zachwycić. Ja byłam w niej już 2 razy – raz w szkole podstawowej, kilka lat temu z dziećmi mojej siostry i teraz trzeci raz już wspólnie w trójkę przeszliśmy całą trasę. Dla Mateusza to był debiut w tym miejscu.

Przez ponad 2 godziny mogliśmy poznawać sekrety podziemnego świata podczas wędrówki Trasą Turystyczną. Zobaczyliśmy solankowe jeziora, wijące się korytarze i podziemne komory, pokonaliśmy około 800 schodów, poznaliśmy różne ciekawostki i odkryliśmy wiele podziemnych tajemnic. Maja dzielnie pokonywała kolejne metry, trzymając w ręce solnego kalafiora.

Kopalnia Soli Wieliczka

Jak dojechać do królewskiej Kopalni Soli Wieliczka z Krakowa?

Na początek zobacz, jak najłatwiej dojechać do Kopalni Soli Wieliczka z Krakowa. Z krakowskiego Rynku to zaledwie 15 kilometrów. Wieliczka to przecież sąsiednie miasto. Musisz kierować się na drogę 94 na Prokocim. Możesz także dojechać linią 904 MPK i z ostatniego przystanku podejść kilka kroków.

Adres: Daniłowicza 10, 32-020 Wieliczka

Główny parking przy kopalni

Główny parking przy kopalni znajduje się przy ulicy Dembowskiego 22. To tuż obok tężni solankowej. Z niego do kopalni są jakieś 3 minuty. Parking kosztuje 25 złotych za samochód osobowy. Współrzędne geograficzne parkingu: 49.9846, 20.0531.

Kopalnia Soli Wieliczka

Godziny otwarcia i cennik biletów wstępu pod ziemię

Trasa Turystyczna w czerwcu 2023 dostępna jest dla turystów w godzinach 8:00 – 18:00. Cennik biletów wstępu to 92 złote – bilet normalny i 82 złote – wejście ulgowe. Więcej informacji o godzinach wejścia i biletach wstępu znajdziesz na stronie internetowej kopalni.

  • Jeśli wybierasz okres wakacyjny, to polecamy Ci rezerwację biletu online kilka dni wcześniej,
  • Jeśli wybierasz się w pozostałe miesiące, to może być nawet w ten sam dzień,
  • Pamiętaj, że kopalnia jest bardzo chętnie odwiedzana.
Kopalnia Soli Wieliczka
przewodnik

Co warto zobaczyć w kopalni?

Przygoda w królewskiej Kopalni Soli pozwoli Ci poznać wiele cudownych miejsc. Zobaczysz między innymi:

  • Wielometrowe korytarze – labirynty,
  • Imponujące wyrobiska – kaplice znajdujące się na Trasie Turystycznej. Najpiękniejszym i najbardziej rozpoznawalnym miejscem w kopalni jest bez dwóch zdań kaplica świętej Kingi,
  • Cudowne jeziorka o barwie w odcieniach zieleni,
  • Konstrukcje drewniane, które dodają uroku miejscom, które się zwiedza,
  • Solne rzeźby.

Kopalnia Soli Wieliczka została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO ponad 40 lat temu w 1978 roku. Cała historia tego miejsca, która sięga ponad 700 lat oraz całe bogactwo i piękno, teraz uznawane jest za wspólne dobro i dziedzictwo o randze światowej. Jest to prestiżowe wyróżnienie, ale nie ma się czemu dziwić. Podziemny świat to niezwykłe miejsce. Żaden opis nie zastąpi wrażeń z wizyty na żywo. Ty musisz tu być, aby poczuć wyjątkowość tego miejsca, a dzięki przewodnikowi dowiesz się wielu ciekawostek, np.

  • Czemu drzewo w kopalni jest pomalowane na biało?
  • Jak powstają solne kalafiory?
  • Czy jeśli solne kalafiory będą się rozrastać, to nie będzie możliwe przejście dalej?
  • Czemu w Szybiku Antonia poczujesz wpływające powietrze?
  • W którym miejscu można być świadkiem zaręczyn?
Kopalnia Soli Wieliczka

Trasa Turystyczna i Trasa Górnicza we Wieliczce niedaleko Krakowa

Główne trasy w Kopalni Wieliczka to Trasa Turystyczna oraz Trasa Górnicza. Ta druga przeznaczona jest dla bardziej wymagających. Podczas niej wędruje się ciemnymi korytarzami z latarkami na głowie, spełnia się zadania i eksploruje tajemnicze i surowe kopalniane komory.

  • Obecnie z powodu pandemii, Trasa Górnicza jest wyłączona ze zwiedzania do odwołania – stan na wrzesień 2021.

My z dzieckiem poszliśmy na Trasę Turystyczną. Naszym przewodnikiem był Pan Marek Woroń, znany turystom jako Marek z kucykiem. Nudno nie było, ponieważ przewodnik bardzo ciekawie opowiadał. To bardzo ważne, aby trafić na fajnego oprowadzającego.

Zobaczyliśmy zaledwie 2% tego niezwykłego miejsca, które skryte jest pod ziemią

Aby wydobyć sól, wydrążono około 2400 komór, a turysta może zobaczyć 21 najpiękniejszych z nich. Co więcej, każda z nich ma swoją wyjątkową historię. Są to między innymi: Komora Pieskowa Skała, Michałowice, Kazimierza Wielkiego, Weimar, a przede wszystkim Kaplica Świętej Kingi – dla nas najpiękniejsze miejsce w całej Kopalni Soli we Wieliczce. Pomiędzy komorami poruszamy się chodnikami, wspartymi drzewem sosnowym w naturalnym kolorze lub pomalowanym na biało.

Sama kopalnia w swojej historii miała 9 poziomów. Najniższy z nich znajdował się na głębokości 327 metrów, lecz został zasypany. Długość wszystkich korytarzy wynosi około 245 kilometrów. Można powiedzieć, że jest to niekończący się solny labirynt, który jeszcze niejednego zadziwi. Trzeba jednak pamiętać, że to miejsce prac górniczych, gdzie dziennie kilkuset górników ciężko pracuje pod ziemią, by solne królestwo przetrwało kolejne stulecia.

Kopalnia Soli Wieliczka
Kopalnia Soli Wieliczka

Zwiedzanie królewskiej Kopalni Soli z dzieckiem

To miejsce przeznaczone jest dla osób w każdym wieku. Trzeba jednak uważać, bo malutkie dzieci mogą nie wytrzymać czasu zwiedzania. Ten wynosi około 2 godzin. Najlepiej dla maluchów mieć chustę lub nosidełko. Ja Maję wzięłam pod koniec do nosidełka. Na trasie są toalety, a pod koniec restauracja, w której można coś zjeść.

  • Ile trwa zwiedzanie? Zwiedzanie Kopalni Soli Wieliczka trwa 2 godziny,
  • Jaka jest temperatura pod ziemią? W kopalni jest około 17 stopni Celsjusza,
  • Jak się ubrać? Nie trzeba mieć jakiegoś konkretnego ubrania. Warto mieć wygodne buty,
  • Ograniczenia wiekowe? Takich nie ma, więc można zabrać dziecko w każdym wieku.

Tak w ogóle to dla rodzin z dziećmi przewidziano „Odkrywanie Solilandii”, w której rodziny wybierają się na bajkową wyprawę do wielickich podziemi.

Kopalnia Soli Wieliczka
Kopalnia Soli Wieliczka

Jak wygląda zwiedzanie Trasy Turystycznej w Kopalni Soli Wieliczka?

Przygodę z kopalnią tajemnic rozpoczęliśmy przy Szybie Daniłowicza. Podczas wędrówki przemierzyliśmy 380 schodów w dół na I poziom, a około 800 na całej trasie. W ciągu 2 godzin pokonaliśmy dystans około 3,5 km pięknymi korytarzami i wyjątkowymi wyrobiskami. Dotarliśmy maksymalnie na 135 metr pod ziemią.

Szybik Antonia

W Szybiku Antonia przedstawiona została praca górników poprzez postacie i narzędzia, jakie wykorzystywali. Dodatkowo stworzone drewniane konstrukcje wraz z użyciem lin odzwierciedlają ten obraz, a nam dają możliwość dotknięcia tej historii. Szybik Antonia łączy poziom pierwszy z trzecim. Tutaj da się wyczuć przepływające powietrze.

Kopalnia Soli Wieliczka
Szybik Antonia

Komora Urszula

Po wejściu do Komory Urszula ogromne wrażenie robią belki poukładane na przemian – równolegle i prostopadle do chodnika. Ściana drzewna ma za zadanie podtrzymać strop. Jak się dobrze przyjrzysz, to zobaczysz małe powstające kalafiory solne.

Komora Mikołaja Kopernika

Na trasie zobaczysz też kolekcję maszyn i urządzeń, jakie wykorzystywano w górnictwie. Jedną z nich zobaczysz przed komorą Mikołaja Kopernika. Wchodząc do samej komory zobaczymy pierwszą rzeźbę solną na trasie. Jest to właśnie rzeźba samego uczonego. Ten prawdopodobnie za życia odwiedził kopalnię.

Kopalnia Soli Wieliczka

Komora Janowice

W Komorze Janowice usłyszysz legendę związaną ze świętą Kingą, dowiesz się jak odkryto sól w Polsce, a także, dlaczego związany z nią jest zaręczynowy pierścień. Tego nie będziemy zdradzać. Tak jak i wiele ciekawostek, dzięki którym poznasz niezwykły świat podziemnej, solnej przygody.

Chodnik Kunegunda i komora Kazimierza Wielkiego

Zwróciliśmy też uwagę, że każde miejsce na trasie ma swoją nazwę, np. przechodziliśmy chodnikiem Kunegunda sprzed 1825 roku, gdzie dotarliśmy do komory Kazimierza Wielkiego. Tutaj zachwycające są formy wtórnej krystalizacji soli (dokładnie są to stalaktyty). Szkoda, że nie można ich zobaczyć takich długich, aż po samą ziemię. Zrozumiałe jest, że należy dbać o bezpieczeństwo turystów, ale komora ta nie jest mała. Super pomysłem byłoby wydzielić miejsce i pozwolić rosnąć stalaktytom solnym. Tutaj też znajduje się autentyczna XVIII-wieczna maszyna służąca do wyciągania wielkich brył soli na powierzchnię.

Spotkanie z krasnoludkami

Na trasie spotkamy także krasnoludki z dodatkowymi efektami świetlnymi. Dla Mai to było coś wyjątkowego. Uwielbia świat krasnoludków i małych postaci. Tutaj spędziliśmy troszkę więcej czasu i jej udzieliło się opowiadanie ciekawych sytuacji poznanych w czytanych razem przez nas książkach.

Kaplica świętej Kingi – najpiękniejsze miejsce w całej kopalni

Podczas podziemnego spaceru poznaliśmy najpiękniejsze miejsce w całej kopalni, czyli zjawiskową kaplicę świętej Kingi. Jest to niesamowity obraz i bodajże najczęściej robione zdjęcie pod wielicką ziemią. Kaplica świętej Kingi jest wykuta w soli, a blasku nadają jej ogromne, kryształowe żyrandole. Uznawana jest za największą w Europie podziemną świątynię. Będąc jednymi z pierwszych odwiedzających kopalnię w tym dniu, okazało się, że miejsce to było tylko dla nas. Pamiętam, że przychodząc tutaj z grupą podczas wcześniejszych wizyt, cała kaplica była wypełniona turystami.

Kopalnia Soli Wieliczka
Kopalnia Soli Wieliczka
Kopalnia Soli Wieliczka

Komora Weimar i jezioro solankowe

W komorze Weimar obecność jeziora solankowego w towarzystwie atrakcji dźwiękowo – muzycznej i gry świateł wprawia zwiedzających w niezwykły klimat. Tutaj można by było zostać na wiele godzin i się relaksować. W tej komorze najczęściej dochodzi do zaręczyn, jednak nie ma się czemu dziwić.

Komora Michałowice i drewniane konstrukcje

Komora Michałowice to przepiękne miejsce z majestatycznymi drewnianymi konstrukcjami. Białe wysokie bele w połączeniu ze schodami i balkonami w naturalnym kolorze robią niesamowite wrażenie. Jest to miejsce, gdzie wiele par ślubuje sobie miłość i wierność na zawsze. Będąc fotografem i słysząc te historie zamarzyło mi się być świadkiem tych sytuacji i móc fotografować oświadczyny bądź ślub cywilny w tym miejscu. To byłoby coś cudownego.

A ciekawostką jest, że przebiegała przez tę komorę pierwsza Trasa Turystyczna. Pierwsi goście schodzili po tych schodach w blasku świec i przy akompaniamencie orkiestry górniczej.

Zwiedzanie z przewodnikiem

Będziesz uczestnikiem 30-osobowej grupy, z którą przeżyjesz niezwykłą przygodę poznania solnego królestwa we Wieliczce. Trasę w całości zwiedza się z przewodnikiem, który czeka na Ciebie o określonej godzinie.

Solne rzeźby

Wiedziałeś, że w kopalni można zobaczyć rzeźby wykonane z soli? Pierwszym takim pomnikiem na naszej trasie był Mikołaj Kopernik. Oprócz niego zobaczyliśmy także solną rzeźbę Jana Pawła II, świętej Kingi, płaskorzeźbę „Ostatnia wieczerza” czy solny żyrandol.

Odpoczynek od Internetu

Na terenie kopalni możesz odpocząć od telefonu, bo pod ziemią nie ma zasięgu. Jeśli jednak potrzebujesz sieci i dostępu do WIFI, to jest to możliwe dopiero podczas ostatniego etapu zwiedzania.

Dla wszystkich bez względu na wiek

Podziemny świat możesz zwiedzać w każdym wieku. Jeśli chcesz pokazać piękno także swojemu dziecku, to Kopalnia Soli „Wieliczka” otwiera przed Wami swoje drzwi. Możesz wybrać Trasę Turystyczną, ale dla rodzin z dziećmi jest przygotowana specjalna trasa. Wraz ze Skarbnikiem oraz Soliludkiem wybierzecie się w bajkowy świat i wspólnie odkryjecie Solilandię. Podczas zwiedzania kopalni z dzieckiem zaleceniem jest, aby zrezygnować z korzystania z wózków dziecięcych. My na Trasę Turystyczną wybraliśmy nosidełko turystyczne, które sprawdziło się pod koniec trasy.

Kopalnia Soli Wieliczka

Dla osób z niepełnosprawnościami

Będąc osobą z niepełnosprawnością, możesz zwiedzić podziemny solny świat. Część wyrobisk jest przystosowana do zwiedzania przez osoby, które nie poruszają się samodzielnie.

Ubiór i temperatura pod ziemią

Nie ma wymagań, co do ubioru uczestnika przygody solnego podziemia. Ważne, aby zwiedzającemu było wygodnie oraz ciepło. Przy panującej stałej temperaturze 17-18 (podobno jest trochę mniej) stopni Celsjusza, sami uczestnicy decydują o ubiorze. Możesz mieć ze sobą mały plecak, do którego wrzucisz portfel, butelkę wody czy aparat. Robienie zdjęć jest wręcz wskazane. Większy bagaż można zostawić w specjalnie przygotowanym miejscu – przechowalni, który znajduje się w okolicach Szybu Daniłowicza.

Toalety na trasie

Toalety znajdują się w kilku miejscach. Pierwsza znajduje się na zewnątrz, zanim rozpoczniesz zwiedzanie. Później w podziemiach turysta ma dwa razy możliwość skorzystać z łazienki.

Co jeszcze?

Na terenie kopalni masz możliwość skorzystania z bankomatów, ale także kantoru wymiany walut, który znajduje się w budynku Szybu Daniłowicza. Ponadto, płatność w punktach na terenie kopalni można realizować gotówką, ale i dzięki płatności kartą. Posiłki można spożywać w miejscach do tego przeznaczonych.

Trasa Turystyczna w wielickiej kopalni może mieć różny przebieg. W sytuacjach wyjątkowych komory mogą zostać wyłączone, a jej przebieg jest aktualnie dostosowany do natężenia ruchu turystycznego. Ostatnim punktem jest wyjazd windą na powierzchnie, który trwa niecałą minutę.

Kopalnia Soli Wieliczka
Kopalnia Soli Wieliczka
Kopalnia Soli Wieliczka
Kopalnia Soli Wieliczka
Kopalnia Soli Wieliczka
Kopalnia Soli Wieliczka

Hotelu Grand Sal****

Na Trasie Turystycznej masz możliwość skorzystania z usług gastronomicznych w Karczmie Górniczej – najniżej położonej restauracji w Polsce na poziomie 125 metrów pod ziemią. Po zwiedzaniu możesz skorzystać z usług gastronomicznych Bistro Posolone, a także restauracji Hotelu Grand Sal****. W hotelu możesz także przyjemnie spędzić noc. Zobacz więcej na stronie internetowej hotelu.

Kopalnia Soli Wieliczka

Czy w Wieliczce wydobywa się sól?

W Wieliczce nie wydobywa się soli. Rok 1964 jest tym, w którym zakończono wydobywanie soli kamiennej metodami górniczymi. W 1996 roku zakończono całkowitą eksploatację. W warzelni zostaje produkowana z pozyskiwanej solanki. Produkcja jej sięga kilkunastu tysięcy ton rocznie.

Tężnia solankowa przy kopalni

Tężnia Solankowa znajduje się w Parku świętej Kingi. Jest perłą, która przyciąga turystów swoją ogromną powierzchnią mierząca 7500 metrów kwadratowych. Przypomina trochę średniowieczny zamek i dodatkowo zwieńczona jest tarasem widokowym na miasto.

Jak dojść do Tężni Solankowej?

Od wejścia głównego kopalni, należy udać się w lewą stronę, a następnie iść alejką przez kilka minut przed siebie. Tężnia znajduje się tuż przy głównym parkingu.

Dlaczego warto odwiedzić tężnię solankową?

Przebywanie w tym miejscu ma właściwości zdrowotne:

  • Oczyszcza drogi oddechowe,
  • Przynosi relaks,
  • Powoduje odprężenie,
  • Poprawia samopoczucie,
  • Dodaje energii do działania,
  • Wzmacnia system immunologiczny.

Komu najbardziej polecana jest Tężnia Solankowa?

  • Alergikom,
  • Mieszkańcom dużych aglomeracji,
  • Osobom, które są narażone na kontakt z zanieczyszczonym powietrzem.

Ile czasu przeznaczyć na zwiedzanie Tężni Solankowej?

Na stronie Kopalni Soli „Wieliczka” możesz przeczytać, że należy poświęcić minimum 30 minut, aby oddychać tym wyjątkowym powietrzem. Zwiedzanie tego miejsca jest już w kwestii indywidualnej. Odbywa się bez przewodnika, w czasie odpowiednim dla osób odwiedzających to miejsce. Wejście jest płatne.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.