Loreto – Sanktuarium Santa Casa | Święty Domek z Nazaretu

Niewielkie pod względem powierzchni i liczby ludności, ale wielkie dla osób wierzących. Loreto, miasteczko w środkowych Włoszech, a dokładniej sanktuarium Santa Casa, to cel licznych pielgrzymek. Santa Casa oznacza Święty Dom – Dom Matki Bożej. Co takiego wyjątkowego jest w tym sanktuarium i co wspólnego ma ono z Nazaretem?

  • Polecamy również odwiedzić Asyż – miasto św. Franciszka.
Loreto - Sanktuarium Santa Casa

Jak dojechać do Loreto we Włoszech i gdzie zaparkować?

Dojazd z południowej granicy Polski do włoskiego Loreto zajmuje ponad 12 godzin. Musisz jechać przez Słowację lub Czechy, a następnie Austrię. Granicę z Włochami przekracza się w Coccau Valico. Blisko sanktuarium znajdują się parkingi. Jeden znajduje się przy Via Cesare Maccari, a drugi przy Viale Ungheria.

  • Współrzędne dużego parkingu blisko sanktuarium: 43.4398, 13.6113.
Loreto - Sanktuarium Santa Casa

Dom w Nazarecie

Loreto to miasteczko położone na wzgórzu, blisko Morza Adriatyckiego, pośród malowniczego włoskiego krajobrazu. Jak się okazuje, mała miejscowość ma coś wspólnego z Nazaretem. Dom Maryi w Nazarecie jest miejscem ważnym dla osób wierzących. W tym właśnie domu nastąpiło zwiastowanie, a swoje dziecięce lata spędził w nim Jezus. Duże fragmenty tego domu, kamień po kamieniu, zostały przeniesione do Loreto po upadku ostatniego miasta krzyżowców. W ten sposób powstało sanktuarium Santa Casa, a w nim święty dom Maryi zwany Świętym Domkiem.

Loreto - Sanktuarium Santa Casa
Loreto - Sanktuarium Santa Casa
Loreto - Sanktuarium Santa Casa
przewodnik
Loreto - Sanktuarium Santa Casa
Loreto - Sanktuarium Santa Casa
Loreto - Sanktuarium Santa Casa
Loreto - Sanktuarium Santa Casa

Legenda

Legenda głosi, że dom został przeniesiony w cudowny sposób – do włoskiego miasteczka przenieśli go aniołowie. Inna, bardziej realistyczna wersja głosi, że Święty Domek znalazł się w Loreto za sprawą kupieckiej rodziny De Angelis, pochodzącej z Bizancjum. To właśnie ta rodzina w XIII wieku przeniosła go z Nazaretu drogą morską. Zrobiła to, by uchronić tę budowlę przed zniszczeniem.

Badacze potwierdzili, że zabrane mury pasują do brakujących elementów domu w Nazarecie. Badali między innymi rodzaj kamienia, skład zaprawy murarskiej, rysunki i napisy. Ostatecznie domek znalazł się we Włoszech w 1294 roku i poddano go rekonstrukcji. W XV wieku (prace rozpoczęto w 1468 roku) zbudowano okazałą bazylikę, która niejako chroni Domek Nazaretański (wcześniej domek stał na wolnym powietrzu), a jednocześnie może pomieścić wielu pielgrzymów.

Legenda
Legenda
Legenda
Legenda
Legenda

Święty Domek

Santa Casa, ważny dla chrześcijan dom, relikwia, to przepiękne płaskorzeźby, które zdobią zewnętrzną część budowli. Przedstawiają one między innymi sceny z życia Maryi, takie jak jej narodziny, zwiastowanie, nawiedzenie świętej Elżbiety, a nawet scenę przeniesienia owego domku przez aniołów.

Wewnątrz domku znajduje się figura Madonny z Loreto z Dzieciątkiem. Jest ona kopią figury z XI/XII wieku. Mały Jezus w jednej dłoni trzyma kulę ziemską, w drugiej zaś różę, która symbolizuje miłość. Figura nazywana jest czarną, ze względu na odcień skóry Maryi, która swój koloryt przybrała prawdopodobnie od dymu świec oliwnych.

Święty Domek
Święty Domek
Święty Domek
Święty Domek

Ważne miejsce

Obiekty kultu religijnego przyciągają pielgrzymów, a średniowieczna architektura – turystów. Nie inaczej jest w tym przypadku. Sanktuarium w Loreto odwiedzali ważni królowie, późniejszy święci, nie zabrakło filozofów, kompozytorów, pisarzy, a w czasach nam współczesnych miejscowość odwiedzili: papież Jan Paweł II oraz papież Franciszek. To tutaj odbywały się ważne kościelne uroczystości. Co ciekawe, Domek Loretański w sanktuarium Santa Casa, stał się inspiracją do budowy jego wiernych kopii na całym świecie. Takie kopie możemy zobaczyć również w Polsce, na przykład w Krakowie, Warszawie, Gołębiu, czy w Głogówku.

Ważne miejsce
Ważne miejsce
Włochy
Włochy
Ważne miejsce
Włochy

Polski akcent – cmentarz polskich żołnierzy

W bazylice znajduje się obraz ukazujący Bitwę Warszawską. Namalował go w XX wieku Arturo Gatti. Niedaleko sanktuarium w Loreto znajduje się cmentarz polskich żołnierzy z II Korpusu Polskiego. To oni wyzwolili Loreto i Ankonę oraz przyczynili się do uratowania sanktuarium, między innymi przed pożarami. Ich działania były ukierunkowane na jak najmniejsze zniszczenia, walki prowadzone były bez wystrzałów. Ich wysiłki wspierał generał Anders, który dowodził II Korpusem. Współcześni pamiętają o poświęceniu Polaków, a Włosi mówią wprost, że Ankona i inne miejscowości, w tym Loreto, swą wolność zawdzięczają właśnie Polakom.

Włochy
Polski akcent - cmentarz polskich żołnierzy
Polski akcent - cmentarz polskich żołnierzy

Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Polsce – Polskie Loreto

W Polsce znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej, zwane „Polskim Loreto”. Znajduje się w woj. mazowieckim koło Wyszkowa. Dojazd z Warszawy zajmuje około 50 minut.

Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Polsce - Polskie Loreto
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.