Muzeum Akordeonu w Kościerzynie – pierwsze takie muzeum w Polsce
Muzeum Akordeonu w Kościerzynie jest pierwszym muzeum z akordeonami. Eksponaty pochodzą z prywatnej kolekcji Pawła Nowaka. To tutaj wybierzesz się w podróż do Włoch, Chin czy Francji, dlatego że właśnie stamtąd pochodzą te eksponaty. Są to prawdziwe perełki, które mają już swoje lata.
KOŚCIERZYNA – ATRAKCJE TURYSTYCZNE
Zachwyca każda gablota zawierająca po kilka lub kilkanaście akordeonów. Muzeum Akordeonu warto zobaczyć, zwłaszcza że jest się na Kaszubach, gdzie muzyka akordeonowa ma bardzo długą tradycję. Muzeum znajduje się w jednym budynku, tylko piętro niżej niż Muzeum Ziemi Kościerskiej.
- Muzeum znajduje się przy Rynku,
- Bezpłatny parking jet przy ulicy Ogrodowej. Współrzędne: 54.1200, 17.9775.
Cennik biletów w Muzeum Akordeonu w Kościerzynie
Cennik biletów w Muzeum Akordeonu kształtuje się następująco:
- 9 złotych za bilet normalny,
- 7 złotych za bilet ulgowy,
- 6 złotych za bilet grupowy.
Istnieje również możliwość zakupić bilet, który uprawnia do odwiedzin 3 muzeów. Bilet obejmuje wejścia do Muzeum Ziemi Kościerskiej, Muzeum Akordeonu i Muzeum Kolejnictwa. Wówczas cena 1 biletu wynosi:
- 17 złotych za bilet normalny,
- 13 złotych za bilet ulgowy,
- 10 złotych za bilet grupowy.
My odwiedziliśmy Muzeum Akordeonu za darmo w ramach poniedziałkowych dni otwartych bez biletu.
Godziny otwarcia Muzeum Akordeonu
Godziny otwarcia muzeum można podzielić na trzy okresy:
- od maja do sierpnia muzeum otwarte jest w poniedziałki: od 10:00 do 16:00, od wtorku do soboty: od 10:00 do 18:00 i w niedzielę: od 12:00 do 18:00,
- we wrześniu muzeum otwarte jest od poniedziałku do piątku: od 8:00 do 16:00, w sobotę: od 10:00 do 18:00 i w niedzielę: od 12:00 do 18:00,
- od października do kwietnia muzeum otwarte jest od poniedziałku do piątku: od 8:00 do 16:00, a w sobotę i niedzielę jest nieczynne.
Zwiedzanie Muzeum Akordeonu
Muzeum Akordeonu znajduje się w Muzeum Ziemi Kościerskiej im. dra Jerzego Knyby w Kościerzynie. Miejsce to zachwyca od samego początku. Ekspozycja zawiera wiele eksponatów. Nie jest tutaj wiele pomieszczeń, lecz wiele jest gablot po kilka lub kilkanaście instrumentów. Każdy jest jedyny w swoim rodzaju. Są unikatowe i stare. Niektóre mają nawet ponad 100 lat.
Akordeony zachwycają swoją kolorystyką, rozmiarami i pochodzeniem. Wszystkie łączy jedno – działają na zasadzie stroika przelotowego. To miejsce na pewno zabierze Cię w podróż do różnych zakątków świata, tam skąd pochodzą eksponaty, czyli np.: Chiny, Włochy, Francja czy Polska.
Instrumenty, które są eksponatami tego muzeum pochodzą w większości z prywatnej kolekcji Pawła Nowaka. Znajdziesz tutaj np.: zabytkowy akordeon Hohner Carmen II. Te piękne instrumenty zachwycają nas laików, którzy lubią słuchać tylko muzyki regionalnej i ludowej. Ci, którzy potrafią grać, czy mają taki instrument w domu to dla nich wrażenie z odwiedzin Muzeum Akordeonu będzie jeszcze lepsze. Tutaj spotkasz prawdziwe perełki wśród tych instrumentów. Muzeum Akordeonu w Kościerzynie jest pierwszym tego typu muzeum w Polsce.
W okolicach Kościerzyny odbywają się również przeróżne konkursy związane z graniem na akordeonie. Mnie zaskoczyło jak młode osoby przejmują tradycję od starszych. Bardziej zachęcające wydawałoby się na przykład granie na gitarze.