Palmiarnia w Gliwicach – zwiedzanie z dzieckiem | atrakcje, bilety i godziny otwarcia
Palmiarnia w Gliwicach to piękne miejsce w województwie śląskim. Jest niewątpliwie jednym z najpiękniejszych miejsc w mieście. Będąc tam, można poczuć się, jakby czas stanął w miejscu. Znajduje się tam ogromna ilość roślin tropikalnych i egzotycznych drzew palmowych. Oprócz tego są tam również liczne inne gatunki roślin z całego świata, takie jak cytrusy, bromelie i paprocie. Palmiarnia jest idealnym miejscem do relaksacji – poza pięknem kwiatów można tu odpocząć na ławkach, spacerować po alejkach lub posiedzieć przy fontannie. To doskonałe miejsce dla rodzin z dziećmi oraz osób starszych.
- My polecamy również Palmiarnię w Wałbrzychu oraz Palmiarnię w Zielonej Górze.
- Zobacz także więcej atrakcji w województwie śląskim.
Jak wygląda zwiedzanie Palmiarni Miejskiej w Gliwicach?
Bilet normalny do palmiarni kosztuje 18 złotych, natomiast ulgowy 11 zł. Są także inne rodzaje biletów, ale to możesz znaleźć w Internecie (www.mzuk.gliwice.pl/jednostka/palmiarnia/) lub przy kasie biletowej. Po zakupie biletów spacerujesz po pięciu pawilonach: pawilon roślin użytkowych, tropiku, historyczny, sukulentów oraz akwarystyczny. Najpierw najlepiej iść poziomem 0, a później wracać górą, czyli poziomem 1. Z każdego poziomu 0 możesz dotrzeć krętymi schodami na górę.
- Zwiedzanie z dzieckiem zajęło nam około 2 godziny.
- To jedna z najpiękniejszych palmiarni w Polsce, które udało nam się odwiedzić.
W każdym pawilonie mogliśmy zobaczyć coś innego. Było tam zielono i kolorowo. Przyjechaliśmy na miejsce na godzinę 9:00, czyli na początku, więc mogliśmy spacerować prawie sami. Później pojawiało się już więcej osób i wycieczki zorganizowane.
Godziny otwarcia palmiarni – kiedy przyjechać?
Gliwicka palmiarnia zamknięta jest w poniedziałki. W pozostałe dni spokojnie możesz się tam wybrać. Od wtorku do piątku w godzinach 9:00 do 18:00, a w weekendy od 10:00.
Gdzie zaparkować? Parking przy Palmiarni w Gliwicach
Obiekt nie ma swojego prywatnego parkingu, natomiast można zaparkować tuż za bramami parku imienia Fryderyka Chopina, ponieważ w tym właśnie parku znajduje się palmiarnia. My zatrzymaliśmy się przy ulicy Henryka Sienkiewicza. Postój tam jest płatny, a bilecik kupuje się w parkomacie. W późniejszych godzinach może już nie być miejsca. Za 3 godziny zapłaciliśmy bodajże 11 złotych.
- Współrzędne naszego parkingu: 50.2990, 18.6692.
Atrakcje na trasie – co warto zobaczyć?
Na trasie znajdują się głównie rośliny, ale są także inne atrakcje. Co jakiś czas możemy zobaczyć jakieś zwierzęta np. wiewiórki, ptaki, węże czy ryby. Pawilon, w którym znajdują się akwaria jest mały, ale wygląda świetnie. Można tam znaleźć różne rodzaje ryb – od malutkich po duże. Są ławeczki, na których możesz usiąść i odpocząć. Czasami przechodzi się po drewnianych mostkach. Dla dzieci przewidziano dwie plansze, na których muszą ułożyć dany obrazek. Wszystko fajnie wygląda z poziomu 0, ale wejście na górę to punkt obowiązkowy. Czasami również słychać szum wody. W jednym z pawilonów można zobaczyć „Fotel Teściowej”, czyli ogromny kaktus, który od razu przyciąga uwagę. W pawilonie historycznym można znaleźć najstarsze i najokazalsze rośliny. Palmy – feniksy kanaryjskie mają już ponad 120 lat!
Spacer po parku imienia Fryderyka Chopina w Gliwicach
Po opuszczeniu palmiarni możesz wybrać się na spacer po parku. Obecnie jego powierzchnia to 5 hektarów. Są tam alejki, ławeczki oraz oczywiście pomnik Fryderyka Chopina. Park jest ogrodzony i można wejść do niego przez bramy. Zwróć uwagę na leżące lwy, które znajdują się przed palmiarnią. To również jedna z atrakcji. Jest także pomnik Gliwiczanom Ofiarom Wojen i Totalitaryzmu, siłownia na świeżym powietrzu oraz plac zabaw dla dzieci.