Palmiarnia w Wałbrzychu – jak wyglądała nasza wizyta w tym miejscu?

Palmiarnia w Wałbrzychu – Lubiechowie jest jedną z najpiękniejszych atrakcji tego miasta. Znajduje się w pobliżu Zamku Książ i bardzo często łączona jest ze zwiedzaniem tego obiektu. Można np. kupić bilet łączony na te atrakcje. To miejsce ma w sobie coś magicznego, ponieważ oferuje różnorodność egzotycznych roślin, których można doświadczyć tylko tutaj. Dotarliśmy tam poza sezonem turystycznym w styczniu i nie spodziewaliśmy się, że spotkamy tam tyle osób.

Palmiarnia w Wałbrzychu

Wałbrzyska Palmiarnia to ogromna przestrzeń pełna żywych gatunków tropikalnych i subtropikalnych oraz grot i zakamarków. To ciekawe miejsce, które warto zobaczyć podczas podróży po Polsce. Możesz cieszyć się widokiem egzotycznych ptaków latających po ogrodzie i spacerować po szlaku turystycznym, który prowadzi Cię przez całe miejsce. Wejście na teren palmiarni jest płatne, a bilety kupuje się przy wejściu do ogrodu. Obowiązują godziny otwarcia. Przed wejściem znajduje się płatny parking.

przewodnik

Ogród został utrzymany w swojej pierwotnej formie. Wzniesiono go na przełomie 1908-1911 roku. Znajdziesz tam ponad 250 gatunków roślin. Przez krótki czas i podczas wizyty tutaj, przeniesiesz się na prawie wszystkie kontynenty oraz strefy klimatyczne. Zobaczysz aleję palmową, azjatyckie bambusy, kaktusy z Ameryki Środkowej czy australijskie świerki. Jest to oglądać, a drzewa i rośliny są opisane. W kilku miejscach możesz zobaczyć zwierzęta: pawie, ryby, żółwie czy lemury. Do tych ostatnich prowadzi specjalna grota.

Palmiarnię w Wałbrzychu – Lubiechowie stworzył Jan Henryk XV, przedstawiciel rodu Hochbergów – właścicieli Zamku Książ. Książę zrobił palmiarnię dla swojej ukochanej żony Marii Teresy Oliwii Hochberg von Pless, czyli księżnej Daisy. Podczas zwiedzania Zamku Książ dowiesz się o niej bardzo wielu informacji, dlatego na początku najlepiej wybrać się na zwiedzanie budowli.

Jak wygląda zwiedzanie i wizyta w wałbrzyskiej palmiarni?

Po przyjeździe na parking od razu zobaczysz bramę wejściową z napisem PALMIARNIA. Gdy ją przekroczysz, to z prawej strony będzie kasa biletowa, w której zakupisz wejściówki. Bilet normalny kosztuje 19 złotych, a ulgowy 15. W kasie możesz płacić gotówką lub kartą. Po zakupie biletów musisz iść dalej za ścieżką, a później skręcić w prawo i dalej w lewo. Na ścieżce znajdują się znaki z kierunkiem marszu.

Po wejściu do szklanego budynku musisz pokazać bilet i możesz rozpocząć zwiedzanie. Trasa jest jednokierunkowa i najpierw idziemy w prawo. Do obejrzenia są drzewa i rośliny, zwierzęta, można wejść do kawiarni, a nawet zakupić jakiś okaz w sklepie.

Czas zwiedzania Palmiarni w Wałbrzychu to około 30 minut. W sezonie turystycznym możesz tam spotkać sporo ludzi. Teraz w okresie zimowym były ustawione liczne „rzeźby”, ponieważ wieczorami można wybrać się do ogrodu świateł.

Jak dojechać i gdzie zaparkować?

Z centrum Wałbrzycha musisz jechać drogą 35 na Świebodzice. Skręt na parking znajduje się przy rondzie im. Unii Europejskiej. Tuż przy nich jest płatny parking. 1 godzina kosztuje 2 złote, a kolejna 2,40 zł. Najlepiej kupić sobie od razu na dwie godziny, żeby później się nie spieszyć.

  • Współrzędne parkingu przy Palmiarni: 50.8301, 16.3062.
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.