POLSKIE MALEDIWY – Park Gródek w Jaworznie: zwiedzanie
Kamieniołom Park Gródek Jaworzno, czyli jedna z głównych atrakcji miasta określana jest jako polskie Malediwy lub śląska Chorwacja. Przekształcony na park kamieniołom znajduje się w północnej części Jaworzna i jest odwiedzany nie tylko przez mieszkańców, którzy spędzają tam swój wolny czas, ale także przez turystów. Dlatego my także chcieliśmy zobaczyć na własne oczy, jak wygląda ta atrakcja, ponieważ wiele dobrego o niej słyszeliśmy. Chociaż najpiękniej jest tutaj latem, to my postanowiliśmy zwiedzić to miejsce zimą.
WOJ. ŚLĄSKIE – ATRAKCJE TURYSTYCZNE
Jak dojechać do Parku Gródek w Jaworznie?
Park Gródek znajduje się w północno-wschodniej części Jaworzna, 30 kilometrów od Katowic, 60 kilometrów od Krakowa i 80 kilometrów od Częstochowy. Dojazd do dawnego kamieniołomu nie sprawi Ci problemów, ponieważ to nie jest centrum miasta. Na parking dostaniesz się ulicą Jana III Sobieskiego od północnej strony.
Parking przy Parku Gródek w Jaworznie
Jeśli już dojedziesz na miejsce, to przy polskich Malediwach czy śląskiej Chorwacji możesz zatrzymać samochód w kilku miejscach. Najlepsze parkingi przy kamieniołomie, to ten przy cmentarzu komunalnym oraz 200 metrów od ronda. My wybraliśmy ten drugi i oto jego współrzędne: 50.2342, 19.3099. Oba parkingu przy Parku Gródek są darmowe.
Spacer w kamieniołomie i zwiedzanie polskich Malediwów i śląskiej Chorwacji w Jaworznie
Park Gródek zwiedzaliśmy z dzieckiem. Zrobiliśmy sobie spacer dokoła, który trwał 1:30 h. Wyszły ponad 4 kilometry, czyli całkiem sporo. Trafiliśmy na zimę, więc Maja siedziała na sankach. Nie musieliśmy jej brać do nosidełka. Na parkingu oprócz nas stały 3 samochody. Weszliśmy na teren Arboretum w Jaworznie przez drewnianą „bramę”. Na niej widniał regulamin oraz mapa Parku Gródek. Wiedzieliśmy, gdzie się znajdujemy i gdzie mamy iść dalej więc ruszyliśmy na krótki spacer.
- Po terenie kamieniołomu można jeździć rowerem, ale tylko po wyznaczonych ścieżkach,
- Do Parku Gródek można przyjść z psem na smyczy,
- Nie wolno zbaczać ze ścieżek i zbliżać się do krawędzi,
- W Parku Gródek nie wolno się kąpać w żadnym zbiorniku,
- Zwiedzanie jest całkowicie bezpłatne,
- Park otwarty jest całą dobę.
Ścieżki dydaktyczne w arboretum i polna „restauracja”, czyli miejsce na grilla
Prowadziły nas: ścieżka dydaktyczna „Model układu słonecznego”, na której były ustawione tablice z opisem planet oraz przyrodnicza ścieżka dydaktyczna, z różnymi informacjami o tym miejscu. Bardzo fajny pomysł zwłaszcza dla małych odkrywców. Pierwszą z atrakcji w Parku Gródek w Jaworznie była drewniana bacówka, czyli polna restauracja z altanką i miejscem na grilla. W zimie była nieczynna. Naprzeciwko w górę prowadziła aleja bukowa.
Punkt widokowy na bazę nurkową Via Sport Diving Marina Koparki
Poszliśmy dalej i dotarliśmy do punktu widokowego z drewnianą platformą, czyli kolejnej atrakcji w tym miejscu. Tam mogliśmy po raz pierwszy obejrzeć nieczynny kamieniołom z góry. Najlepiej było widać zbiornik Koparki, który jest jednym z najpopularniejszych miejsc do nurkowania w Polsce. Znajduje się tam szkoła nurkowania oraz baza nurkowa Via Sport Diving Marina.
Zbiornik Wydra, czyli największa atrakcja w Parku Gródek w Jaworznie
Dla nas Zbiornik Wydra jest największą atrakcją na terenie nieczynnego kamieniołomu w Jaworznie. Na nim znajdują się te drewniane pomosty-kładki, które przypominają ludziom Malediwy lub Chorwację. Dotarliśmy w ich pobliże chwilę później i mieliśmy do wyboru. Albo zejść drewnianymi schodami bezpośrednio do nich, albo obejść je dokoła górą i zejść od drugiej strony. Wybraliśmy drugą opcję.
Szlak nad Zbiornikiem Wydra – najlepszy widok na cały kamieniołom
Tak, jak przypuszczaliśmy, najlepszy widok na cały kamieniołom mieliśmy od południowej strony. Nie schodziliśmy po schodach, tylko drewnianą bramą poszliśmy dalej. Obeszliśmy Zbiornik Wydra, cały czas trzymając się wydeptanego szlaku oraz drewnianego ogrodzenia. Widok tam był przepiękny. Zeszliśmy dopiero na kolejnych schodach i dotarliśmy do drewnianych pomostów.
Drewniane pomosty i zadaszona wiata
Nad Zbiornikiem Wydra wzniesiono drewniane pomosty, które teraz w zimie nie robią aż takiego wielkiego wrażenia. Najlepiej to wygląda, gdy nie ma śniegu. Mimo to zrobiliśmy sobie krótki spacer. Zbiornik otaczają piękne skarpy, które budują wspaniały klimat tego miejsca. Woda podobno jest krystalicznie czysta w lazurowym kolorze i tylko żal, że nie wolno się tam kąpać. Tuż obok znajduje się zadaszona wiata z posągiem wydry, przy której dzieci chętnie robią sobie zdjęcia. Z tego miejsca wracaliśmy już bezpośrednio do parkingu przez główne wejście. Po drodze musieliśmy się jeszcze zatrzymać na górce, żeby zjechać na sankach. Całość zwiedzania zajęła nam 1 godzinę i 30 minut.
Co to w ogóle jest Park Gródek?
Jeszcze na koniec, co to jest ten Park Gródek? Przy czytaniu historii można dowiedzieć się, że to wyrobiska cementowni i zakładów dolomitowych. W jednej części składowane były także odpady komunalne. Później kamieniołom został zalany, a teraz przekształcany jest w jedną z ciekawszych atrakcji na terenie Polski. W tym miejscu Pary Młode bardzo chętnie robią sobie sesje ślubne. Na koniec poznaj także inne ciekawe atrakcje województwa śląskiego.
Jak patrzy się na takie zdjęcia, to człowiek natychmiast chce się pakować i wyruszać w podróż 🙂 Pozdrawiamy!