Ponidzie – atrakcje i ciekawe miejsca w tej pięknej krainie
Ponidzie to kolejna piękna kraina po Roztoczu, którą poznaliśmy i zobaczyliśmy jej największe atrakcje turystyczne. Znajduje się w województwie świętokrzyskim blisko granicy z Małopolską. Zapraszamy do wpisu, ponieważ przygotowaliśmy w nim listę atrakcji i miejsca, które warto zobaczyć na Ponidziu, z opisami i zdjęciami.
1. Grodzisko Stradów w Czarnocine na Ponidziu
Stradów to wczesnośredniowieczne grodzisko, znajdujące się w miejscowości Stradów w województwie świętokrzyskim na terenie gminy Czarnocin. Zaliczane jest do największych grodzisk w Polsce i jest jedną z głównych atrakcji turystycznych całego województwa. Powstanie grodu należy powiązać z państwem Wiślan należących do plemion zachodniosłowiańskich.
Gród istniał od VIII do X wieku. Jest on położony kilkaset metrów od wsi Stradów na wzgórzu w kształcie podkowy. Jego wały otoczone są fosą i osiągają wysokość 18 metrów. Z najwyższego punktu grodziska przy dobrej widoczności można zobaczyć Beskidy.
Jak dojechać do Grodziska Stradów?
Jadąc od strony Woli Chroberskiej, a następnie Zagai Stradowskich, przed drewnianym kościołem rzymskokatolickim pod wezwaniem Bartłomieja Apostoła należy skręcić z drogi głównej w prawo i następnie też w prawo. Naszym oczom ukaże się parking po lewej stronie. Sam kościół również warto odwiedzić jeśli mamy wolną chwilę.
Grodzisko Stradów – zwiedzanie
Zwiedzanie Grodziska Stradów jest darmowe, a sama atrakcja otwarta jest 24 godziny na dobę. W każdej chwili można odwiedzić to miejsce. Na początku trasy, znajduje się mały parking mogący pomieścić kilkanaście samochodów. Również jest on bezpłatny. Aby dojść na miejsce, należy iść chwilę asfaltem, a następnie za znakiem skręcić w prawo i przez 10 minut podążać ku górze, aż do drewnianego krzyża.
Miłośnicy historii będą oczarowani tym miejscem, natomiast łowcy pięknych widoków również znajdą coś dla siebie. My właśnie po takie krajobrazy Ponidzia tam przyjechaliśmy. Obecnie grodzisko to tylko pozostałości po wielkim grodzie, dlatego niektórzy mogą być tym miejscem rozczarowani, jednak warto odwiedzić, to miejsce odkrywając województwo świętokrzyskie.
2. Rezerwat Krzyżanowice w Nadnidziańskim Parku Krajobrazowym na Ponidziu
Rezerwat Krzyżanowice znajduje się w Nadnidziańskim Parku Krajobrazowym na Ponidziu. Został utworzony w 1954 roku, a jego powierzchnia liczy 14,61 ha. Możemy w nim zobaczyć liczne zapadliska oraz wąwozy, a także roślinność stepową. Miejsce to położone jest w niedalekiej odległości od Pińczowa, a jego zwiedzenia nie powinno zająć dużo czasu.
Dojazd i trasa po Rezerwacie Krzyżanowice
Najlepiej dojechać do kościoła św. Tekli w Krzyżanowicach Dolnych i tam przy kościele zostawić samochodów. Następnie trzeba udać się kamienistą drogą bliżej sklepu w kierunku cmentarza (nie tutaj, gdzie jest zakaz wjazdu).
15 minut zajmuje dojście na miejsce. Jeśli będziemy u góry, to zobaczymy to, po co tam przyszliśmy, czyli rzekę Nidę. Bez problemów można na miejsce dojechać wózkiem dziecięcym lub rowerkiem. My skorzystaliśmy z drugiej opcji. Miejsce jest bardzo ciekawe i warto je odwiedzić. To był nasz kolejny punkt podczas pierwszego dnia zwiedzania Ponidzia.
3. Busko-Zdrój – uzdrowisko
Do Buska-Zdroju jechaliśmy w trzecim, czyli ostatnim dniu podróży po Ponidziu. Sporo ciekawych miejsc tam zobaczyliśmy, a po samym miasteczku miał nas oprowadzić Szymon, z którym umówiliśmy się przy Starostwie Powiatowym. Nasz przewodnik był po całonocnym dyżurze w swojej pracy, a pomimo to postanowił pokazać nam ciekawe miejsce w swoim mieście.
Busko-Zdrój to uzdrowisko, które należy do spokojniejszych miejsc. Można tam odpocząć w Parku Zdrojowym i wejść do Sanatorium Marconi, gdzie do spróbowania są wody lecznicze. Idąc Aleją Adama Mickiewicza, zobaczyć można pomnik Leszka Czarnego, księcia który nadał osadzie prawa miejsce. Jest tam również Ławeczka Wojtka Belona, który jest założycielem zespołu muzycznego Wolna Grupa Bukowina.
Pomnik Leszka Czarnego
Aleja Adama Mickiewicza
Ławeczka Wojtka Belona
Park Zdrojowy
Sanatorium Marconi
Kaplica Świętej Anny
Muzeum Ziemi Buskiej
4. Sosna na szczudłach w Wełeczu – cud natury, który trzeba zobaczyć na Ponidziu
W Wełeczu tuż obok Buska-Zdroju, mamy okazję obejrzeć prawdziwy cud natury, jakim jest sosna na szczudłach, lub inaczej mówiąc sosna krocząca. Jest to miejsce na Ponidziu w województwie świętokrzyskim, które koniecznie trzeba zobaczyć. Ponad 100-letnia sosna rośnie sobie spokojnie poniżej niewielkiego wzgórza. Osobliwy kształt zawdzięcza korzeniom, które są odkryte na ponad 3 metry nad ziemię.
Na żywo ten widok jest niesamowity. Jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie można tak przejść między korzeniami, które odsłonili ludzie. Podobne sosny kroczące możemy obejrzeć w Rezerwacie Spała. Związane to było z dawną eksploatacją piasku. Resztę dopełniła woda i wiejący wiatr. Sosna na szczudłach przypomina trochę pająka lub jakieś inne zwierzę.
Jak dojechać do sosny na szczudłach?
Dojazd na miejsce nie powinien sprawić problemów. Jadąc drogą wojewódzką numer 767 od Buska-Zdroju, w miejscowości Wełecz należy skręcić w prawo, około 200 metrów za stacją paliw Lotos, którą będziemy mieć po lewej stronie. Na miejsce będzie nas kierować tabliczka z oznaczeniem pomnika przyrody. Po około 300 metrów od skrętu dotrzemy na miejsce. Parking przy sośnie na szczudłach znajduje się około 30 metrów od niej.
5. Góra Świętej Anny w Pińczowie na Ponidziu
Nad Pińczowem znajduje się Góra Świętej Anny, będąca świetnym punktem widokowym na Ponidzie. Charakterystycznym elementem tego miejsca jest kaplica świętej Anny wzniesiona w 1600 roku. Była to pierwsza, wolno stojąca kaplica kopułowa w Polsce o wyłącznie kultowym przeznaczeniu.
Teraz jest to główna atrakcja Pińczowa, którą odwiedza większość turystów będących w miasteczku. Przez lata zabytek ulegał zniszczeniu, ale teraz jak byliśmy to widać, że trwają tam prace remontowe.
Kaplica Świętej Anny to jedna z głównych atrakcji Pińczowa
Będąc na górze, spotkaliśmy Pana Mieczysława, który ma ponad 90 lat i należy do jednych z najstarszych mieszkańców miasta. Opowiedział nam różne historie związane z Pińczowem, a do kaplicy świętej Anny przyszedł, ponieważ miał spotkać się tam z księdzem, któremu także miał co nieco poopowiadać. Pod samą kaplicę jest zakaz wjazdu samochodem od strony północnej, jednak bez problemów można do niej dojść z centrum Pińczowa.
6. Garb Pińczowski na Ponidziu
Będąc w Pińczowie, warto wybrać się na pobliskie wzgórza, z których można obejrzeć bardzo fajne widoki. Jednym z takich miejsc są Góry Pińczowskie i drewniana wiata, która się na ich terenie znajduje. Dotrzeć do niej można jadąc z Pińczowa w kierunku firmy Hos-Bud.
Przejeżdżamy obok niej i jedziemy do końca betonowej drogi na mały parking, znajdujący się po prawej stronie. Tam można się zatrzymać i wyruszyć na krótki 10-minutowy spacer, który zaprowadzi nas do punktu widokowego. Warto wybrać się tam na wschód lub zachód słońca, gdy krajobrazy Ponidzia są najbardziej kolorowe.
7. Rezerwat Skowronno w Górach Pińczowskich
Rezerwat przyrody Skowronno to rezerwat stepowy, znajdujący się w Górach Pińczowskich. Okazuje się, że nawet tutaj na terenach płaskich możemy znaleźć jakieś górskie klimaty. Pagórki nie przekraczają 300 m n.p.m., a Rezerwat Skowronno znajduje się na około 240 m n.p.m. Co ciekawego tam zobaczymy?
Sami się nad tym zastanawialiśmy, jadąc w jego kierunku. Nam chodziło głównie o widoki, bo tymi można się zachwycić. Jest tam także drewniana wiata, z której możemy je oglądać. Problem może być z dojściem na miejsce. Na początku należy jechać samochodem z Pińczowa w kierunku Sobowic. Niedaleko za remizą przed rozjazdem, gdy zobaczymy wąską drogę w prawo, to musimy się zatrzymać na poboczu.
Od tego miejsca idziemy drogą, aż do kapliczki. Przy niej idziemy pod górę, kierując się delikatnie w lewo. Jak wyjdziemy na górę, to zobaczymy wiatę i do niej będziemy zmierzać. Z góry pięknie widać krajobrazy Ponidzia, a także rzekę Nidę.
8. Kąpielisko i Camping Gacki nad zbiornikiem Podkowa
Turyści odwiedzający powiat pińczowski, mogą skorzystać z prywatnego kąpieliska i campingu w Gackach, znajdującego się nad zbiornikiem Podkowa przy kamieniołomie. Nieco dalej jest także camping Loch Ness i to od każdego z osobna zależy, który z nich wybierze. My zdecydowaliśmy się na ten pierwszy, bo był przy drodze głównej i widać było, że jest dobrze przystosowany do dzieci.
Weszliśmy tam na prawie 2 godziny, żeby chwilę posiedzieć i odpocząć od jazdy, którą rozpoczęliśmy od samego rana. W campingu Gacki były tylko trzy osoby, a spodziewaliśmy się, że będą tłumy. Przecież mamy już okres wakacyjny i większość ludzi szuka miejsc do wypoczynku nad wodą.
Znajduje się tam piaszczysta plaża i zejście do wody, w której można się kąpać na własną odpowiedzialność. Wszystko jest tam dobrze przystosowane do ruchu turystycznego. Jest wiele atrakcji dla dzieciaków (huśtawki, trampolina, zjeżdżalnie, piaskownica), prysznic, toaleta, wiata, przekąski, miejsca noclegowe i możliwość wędkowania. Jedyne co nam się nie spodobało to zachowanie gościa z obsługi, który jak zobaczył, że nie mamy wyliczonych 20 złotych, mruknął coś pod nosem, że musi iść przynieść resztę.
Jak dojechać do Camping Gacki?
Do Campingu Gacki najlepiej dojechać od Buska-Zdroju lub Pińczowa. W Bogucicach Pierwszych należy kierować się na Gacki i Leszcze. Od skrętu na miejsce jest jakieś 5 kilometrów. Parking przy campingu jest bezpłatny.
9. Byczowska Góra – piękny punkt widokowy na Ponidziu
Byczowska Góra to jeden z najpiękniejszych punktów widokowych na Ponidziu. O samym miejscu zbyt wiele dowiedzieć się nie możemy. Jest to niewielkie wzniesienie w miejscowości Byczów, na które wyjście nie powinno sprawić większego problemu. Ciężko to miejsce w informacjach o Ponidziu odnaleźć, jednak my zawsze dokładnie sprawdzamy mapy danego terenu i to, co ciekawego można w danym miejscu zobaczyć. Byczowska Góra tak właśnie została odnaleziona.
W samym Byczowie mieszka około 100 osób, a charakterystycznym punktem jest tam Pomnik Bohaterów Republiki Pińczowskiej. Przy nim znajduje się mały parking na kilkanaście samochód i stamtąd można też ruszyć w kierunku szczytu, kierując się w lewą stronę delikatnie pod górę. Dojechać można od strony Pińczowa, jadąc przez Skrzypiów i Młodzawy Duże. Dokładnie jest to 12 kilometrów.
Bardzo ładne zdjęcia, wyglądają jak pocztówki.
Śliczne zdjęcia i ciekawe wpisy, dzięki za ten artykuł. Rozważam wybrać się tam z rodziną.