Główny Szlak Beskidu Wyspowego – Beskidzkie Wyspy
Beskid Wyspowy, do tej pory mało popularny spośród wszystkich pasm górskich, może w najbliższym czasie przywitać na swoich szlakach szerokie grono turystów. Wszystko za sprawą niedawno utworzonego Głównego Szlaku Beskidu Wyspowego o nazwie „Beskidzkie Wyspy”, który liczy 320 kilometrów.
Góry Beskidu Wyspowego są dość rzadko odwiedzane, dlatego poszczególne gminy robią wszystko, żeby przyciągnąć do siebie nowych turystów.
Największą do tej pory atrakcją była, odbywająca się co roku impreza pod tytułem „Odkryj Beskid Wyspowy„. Wszyscy chętni zbierają się w wyznaczonym miejscu i razem co weekend zdobywają kolejne szczyty. Zainteresowanie ze strony mieszkańców, ale także obcych jest ogromne.
Sprawdź propozycje ciekawych szlaków po Beskidzie Wyspowym
Ruszaj na szlak długodystansowy i poznaj wszystkie Beskidzkie Wyspy
Wracając do „Beskidzkich Wysp„. Szlak rozpoczyna się i kończy na najwyższym szczycie pasma, Mogielicy, jednak trasa GSBW zatacza koło.
Gdziekolwiek rozpoczniemy, to na samym końcu trafimy do tego samego punktu. Zdobywający poszczególne szczyty będziesz musiał zejść z jednego, aż do samej miejscowości, żeby wyjść na kolejny. Taki jest urok Beskidu Wyspowego.
Trasa Głównego Szlaku Beskidu Wyspowego prowadzi przez najpopularniejsze szczyty w paśmie górskim, które już może wcześniej poznałeś. Są to między innymi: Mogielica – najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego, Łopień, Ćwilin, Śnieżnica czy Luboń Wielki.
Odznaka za przejście Głównego Szlaku Beskidu Wyspowego
W celu promocji walorów Beskidu Wyspowego tworzy się odznakę turystyczną „Beskidzkie Wyspy” za przejście trasy Głównego Szlaku Beskidu Wyspowego. Odznaka „Beskidzkie Wyspy” jest przyznawana w dwóch stopniach:
- Złota – za przejście Głównego Szlaku Beskidu Wyspowego w ciągu 16 dni.
- Srebrna – za przejście Głównego Szlaku Beskidu Wyspowego w czasie nieograniczonym.
Mapa Głównego Szlaku Beskidu Wyspowego
Dla rozjaśnienia całego projektu, twórcy szlaku stworzyli specjalną mapę, na której zaznaczyli przebieg trasy mierzącej 320 kilometrów. Jest to jeden z najdłuższych szlaków długodystansowych w Polsce, po Głównym Szlaku Beskidzkim i Głównym Szlaku Sudeckim.
Zobacz poniżej i przekonaj się, że warto wyruszyć na Główny Szlak Beskidu Wyspowego. Kliknij zdjęcie i zobacz mapę w dużym rozmiarze.
Niezła karuzela…Na czym ma polegać istota Głównego Szlaku Beskidu Wyspowego, skoro każdy jest główny…Zabawne rozwiązanie dla „plecakowców”.Beskid Wyspowy jest piękny i można było poprowadzić go np.na trasie Mały Lubień- Luboń Wielki- Mszana- Ćwilin- Mogielica- Ostra-Limanowa- Sałasze- Jaworz- Tęgoborze. Byłby ciekawy krajobrazowo i widokowo GSBW.Ahoj.
Mam wrażenie, że nazwa Szczebel jest po prostu lansowana przez tych, którzy mają kłopoty z ortografią, ale może złośliwość przeze mnie przemawia;)
Zauważyłam na mapce …Babią Górę, nie wiedziałam, że jest ich dwie;)
W Beskidach przynajmniej kilka można ich znaleźć 🙂
Strzebel – nie żaden Szczebel! – był jednym z pierwszych szczytów beskidzkich, które zaliczyłam, na dodatek w warunkach ekstremalnych po i w deszczu – przeżycia niezapomniane;)
Obie nazwy są poprawne.