Pula – atrakcje. Co zobaczyć w tym chorwackim mieście?

Pula to malownicze miasto na wybrzeżu Istrii, zachwycające swoją różnorodnością i starożytnymi ruinami. To idealne miejsce, aby odpocząć i cieszyć się pięknem natury. Miasto oferuje wiele atrakcji turystycznych, w tym historyczne ruiny amfiteatru, świątynię Augusta, piękną plażę czy słoneczne spacery po promenadzie nadmorskiej. Pula ma również bogaty program kulturalny z licznymi festiwalami filmowymi i muzycznymi oraz dniem otwartym twierdzy.

Co więcej, miasto ma szeroki wybór restauracji i barów. Oferują one coś dla każdego, od tradycyjnych potraw kuchni chorwackiej do nowoczesnego jedzenia. Miłośnicy sportu mogą również skorzystać z wielu opcji na świeżym powietrzu, takich jak nurkowanie, windsurfing i inne sporty wodne.

Miasto znajduje się na Półwyspie Istria i jest idealnym miejscem do aktywnego wypoczynku. Wspaniała architektura może zachwycić każdego odwiedzającego, a wszechobecna gościnność Chorwatów sprawi, że będzie to niesamowita podróż!

Pula - atrakcje. Co zobaczyć w tym chorwackim mieście?

Mapa atrakcji Puli

Na poniższej mapie znajdziesz mapę z zaznaczonymi atrakcjami Puli.

Fort Giorgio

Naszą podróż po atrakcjach Puli w Chorwacji rozpoczęliśmy od Fortu Giorgio, znajdującego się poza centrum miasta. Fort Giorgio w Puli jest zabytkową fortyfikacją zbudowaną przez Cesarstwo Austriackie w połowie XIX wieku. Była to budowla przewidziana do samodzielnej obrony. Fort jest okrągły, a jego średnica ma około 35 metrów. Pierwotnie wybudowany był do innych celów, ale ostatecznie stał się magazynem oraz koszarami dla batalionu artylerii. Do środka można wejść całą dobę. Nie ma tam zbyt wiele do oglądania. Uważaj na szkła leżące na ziemi. Przy forcie znajduje się miejsce, gdzie można zostawić samochód. 

Pula - atrakcje. Co zobaczyć w tym chorwackim mieście?
Pula - atrakcje. Co zobaczyć w tym chorwackim mieście?

Parking Pula w pobliżu portu

Ze znalezieniem parkingu w Puli nie ma większego problemu. Zatrzymać samochód można spokojnie przy ulicach. Popularnym parkingiem jest ten przy Amfiteatrze, jednak cena jest tam bardzo wysoka. My polecamy stanąć za portem. Tam postój kosztuje 4 kuny za godzinę. Możesz zapłacić monetami lub kartą. Parking ten jest doskonałym punktem wypadowym dla osób, które chcą odkrywać uroki Puli.

  • Współrzędne parkingu w Puli: 44.8770, 13.8472.

Amfiteatr w Puli (Koloseum)

Amfiteatr w chorwackiej Puli jest jednym z najbardziej imponujących zabytków w mieście. Został on budowany od 2 p.n.e. do 14 n.e. i służył do organizacji widowisk publicznych, takich jak walki gladiatorów. Pod koniec XVI wieku weneccy urzędnicy postanowili rozebrać amfiteatr, a pozyskany materiał przeznaczyć na budowę swoich pałaców. Ostatecznie się to nie udało. Obecnie amfiteatr często jest odwiedzany przez turystów, którzy mogą podziwiać pozostałości tego historycznego miejsca i udać się na spacer wokół ruin. 

Pula - atrakcje. Co zobaczyć w tym chorwackim mieście?
Pula - atrakcje. Co zobaczyć w tym chorwackim mieście?
przewodnik
Pula - atrakcje. Co zobaczyć w tym chorwackim mieście?

Kościół świętego Antoniego z Padwy

Kościół świętego Antoniego znajduje się tuż obok amfiteatru. To starożytny kościół i klasztor pod wezwaniem świętego Antoniego z Padwy. Często jest otwarty, dlatego spokojnie możesz wejść do środka. Najlepiej dostrzegalna jest 45-metrowa dzwonnica, chociaż sam kościół ukryty jest za krzewami.

Pula - atrakcje. Co zobaczyć w tym chorwackim mieście?

Rzymskie mauzoleum

Przy małym parku Króla Petara Krešimira w centrum miasta znajduje się rzymskie mauzoleum w kształcie ośmiokąta. Są to pozostałości z I wieku i niestety nic więcej. Tuż obok stoi wysoki blok ze sklepami na dole. To miejsce warto zobaczyć przy okazji.

Pula - atrakcje. Co zobaczyć w tym chorwackim mieście?

Brama Herkulesa – kamienny łuk z głową Herkusela

Podczas zwiedzania miasta warto obejrzeć Bramę Herkulesa. To kamienny łuk z głową herosa. Ogólnie jest tak, że jeśli nie wiesz, że trzeba ją zobaczyć, to przejdziesz i się nawet nie obrócisz. Głowa Herkulesa jest ledwo widoczna. 

Brama Herkulesa - kamienny łuk z głową Herkusela

Łuk Sergiusza – dawniej brama miejska

O wiele lepiej wygląda Łuk Sergiusza będący dawną bramą miejską. Łuk zwany jest również Złotą Bramą. Zbudował go w 10 p.n.e. Salvia Postuma, aby upamiętnić członków swojej rodziny. Samą bramę miejską rozebrano w XIX wieku. Jest to ciekawy akcent historyczny, na który warto zwrócić uwagę. Tuż obok znajduje się obszerny plac Portarata z restauracjami, sklepami i hotelami. 

Łuk Sergiusza - dawniej brama miejska

Pomnik Jamesa Joyce’a

Dla fanów literatury obowiązkowe będzie zdjęcie przy pomniku Jamesa Joyce’a. To jeden z najpopularniejszych pisarzy XX wieku. Jego pomnik znajduje się na tarasie kawiarni Ulysses tuż za Łukiem Sergiusza. W ogóle cała kawiarnia ma bardzo fajny klimat. Warto tam zajrzeć. 

Pomnik Jamesa Joyce'a

Forum Square

Forum Square to główny plac starej części Puli. Znajduje się tuż pod wzgórzem i blisko Adriatyku. To właśnie w tym miejscu tworzyło się życie miasta. Organizowano liczne wydarzenia, toczyły się rozmowy o polityce, modlono się w okolicznej świątyni i handlowano na targach. Dawniej znajdowały się tam świątynie poświęcone rzymskim bogom.

Teraz Forum Square uchodzi za główny plac publiczny miasta, w którym odbywają się liczne imprezy i festiwale. Miejsce to jest pełne życia, dźwięków muzyki i smaków lokalnych potraw. O każdej porze można tu spotkać turystów z całego świata, a mieszkańcy nadal przybywają tu na spotkania towarzyskie i wypoczynek. Forum Square pozostaje sercem miasta, otwartym na nowe pomysły i inspirującym do kreatywności.

Forum Square

Świątynia Augusta w Puli

Przy Forum Square stoi zachowana Świątynia Augusta, która jest ważnym zabytkiem historycznym. Świątynia ta była czczona przez mieszkańców w starożytności jako dom dla boga, a także miejsce, gdzie prawo rzymskie i religijne mogły być wykonywane. Obecnie można podziwiać marmurową rzeźbę Augusta, która jest pozostałością po budowli. Wnętrza Świątyni Augusta są imponujące. Można odkryć relikty starożytnego miasta – od fresków po piaskowe posadzki – a mały Park Mladenaca na tyłach obiektu oferuje spokojne miejsce do refleksji. 

Świątynia Augusta w Puli

Katedra Wniebowzięcia NMP w Puli

Następnie dotarliśmy do Katedry Wniebowzięcia NMP wzniesionej w XV wieku. Dawniej znajdowała się tutaj świątynia Jowisza. Zostały zachowane tam elementy mozaiki z V i VI wieku! Są także antyczne kolumny oraz sarkofag z III wieku. Niestety nie udało się wejść do środka, ponieważ było zamknięte. Przed świątynią znajduje się okazała dzwonnica, a z tyłu Park Juraja Dobrego.

Świątynia Augusta w Puli

Pulski Kaštel – twierdza obronna

Twierdza obronna w Puli (Pulski Kastel) – została wybudowana w XVII wieku jako część systemu obronnego miasta. Znajduje się na stromym wzgórzu. Jego główne wejście prowadzi przez masywną bramę do dziedzińca otoczonego murem. To miejsce zwane jest często zamkiem, więc jak ktoś pyta o Zamek w Puli, to na pewno chodzi mu o tę twierdzę. Wejście do środka jest płatne. Obowiązują bilety wstępu i godziny otwarcia. Zwiedzanie zajmuje około 30 minut. Podczas niego można przeczytać historię tego miejsca, wejść na mury obronne oraz basztę widokową. Zwiedzanie twierdzy można połączyć z podziemiami. 

Pulski Kaštel - twierdza obronna
Pulski Kaštel - twierdza obronna
Pulski Kaštel - twierdza obronna
Pulski Kaštel - twierdza obronna
Pulski Kaštel - twierdza obronna
Pulski Kaštel - twierdza obronna
Pulski Kaštel - twierdza obronna
Pulski Kaštel - twierdza obronna

Zerostrasse – podziemia Puli

Podziemia zwane są Zerostrasse i jest to nowa atrakcja Puli. Jest to system rozległych tuneli udostępnionych do zwiedzania. Zostały wybudowane w XX wieku i służyły głównie jako schronienie w czasie wojny. Od strony miasta można się tam dostać czterema wejściami. Z twierdzy zjeżdża się windą w dół. Jest tam mała wystawa i tunele, którymi można spacerować. My przeszliśmy każdy tunel i potem wyszliśmy tym w stronę portu.

Zerostrasse - podziemia Puli
Zerostrasse - podziemia Puli
Zerostrasse - podziemia Puli
Zerostrasse - podziemia Puli
Zerostrasse - podziemia Puli

Miniaturowy model miasta Pula

W parku Titov znajduje się miniaturowy model miasta Puli. Wygląda bardzo ciekawie. Zaznaczone jest nawet Morze Adriatyckie. Tuż obok jest plac zabaw, więc dzieci będą zachwycone. Niżej w stronę morza jest okazały pomnik poległych bojowników i ofiar faszystowskiego terroru.

Miniaturowy model miasta Pula
Miniaturowy model miasta Pula

Akwarium Pula w Chorwacji

Akwarium Pula jest jednym z najciekawszych miejsc w mieście. Tutaj można podziwiać różne rodzaje ryb, które żyją w Morzu Adriatyckim i innych środowiskach wodnych. Akwarium oferuje szeroki wybór fascynujących stworzeń morskich, takich jak rekiny, skorupiaki i ptaki wodne. Możesz tu też podziwiać niesamowite koralowce. Wszystko to tworzy cudowny widok dla tych, którzy odwiedzają akwarium Pula. Akwarium znajduje się na terenie dawnego fortu. Trzeba przejechać kilkanaście minut z centrum. Godziny otwarcia i ceny biletów wstępu znajdziesz tutaj. Bilety nie są tanie, ale warto tam trafić. Polecamy Ci w pobliżu zobaczyć Przylądek Kamenjak.

Akwarium
Akwarium
Akwarium
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.