Zwiedzanie Sanoka w jeden dzień. Co warto zobaczyć podczas wycieczki z dzieckiem?
Poznaj najciekawsze atrakcje turystyczne Sanoka. Sprawdź, co zwiedzić w mieście położonym po drodze w Bieszczady. Jaka jest jego historia? Czy warto wybrać się do Sanoka z dzieckiem? Na jakie szlaki górskie ruszyć?
Okolice Bieszczadów często kojarzą nam się ze wciąż nieodkrytymi i zapomnianymi terenami. Warto poznać je bliżej nie tylko ze względu na bliskość natury, lecz także ze względu na atrakcyjne dla turystów miasta w okolicy. Za jedno z nich można uznać właśnie Sanok położony u podnóża Gór Słonnych, w dolinie Sanu. Miasto bywa nazywane „Bramą w Bieszczady” i stanowi doskonałą propozycję zarówno dla zainteresowanych historią, jak i miłośników aktywności.
Krótka historia Sanoka
Sanok, któremu dziś patronuje Archanioł Michał oraz święty Zygmunt Gorazdowski, położony jest na terenie, który zamieszkany był już w okresie neolitu. Odkryte ślady dawnych osad świadczą o obecności kultury przeworskiej, lateńskiej, a także Celtów i Wandalów. Pierwsza wzmianka o Sanoku pochodzi z 1150 roku, gdy miejscowość należącą do książąt ruskich zajęły wojska węgierskie. Przywilej lokacyjny Sanok otrzymał w 1339 roku z rąk księcia Rusi Halickiej Jerzego II Trojdenowicza, po którym odziedziczył ją i włączył do Polski Kazimierz Wielki.
Czas największego rozkwitu miasta trwał od połowy XIV do połowy XVI wieku. Niedługo później Sanok zaczął upadać. Przyczyniły się do tego głównie liczne pożary. W czasie rozbiorów miasto znalazło się na terenie zajętym przez Austrię, natomiast II wojna światowa uczyniła z niego miasto graniczne. Zajęte przez wojska niemieckie zostało 9 września 1939 roku. Pięć lat później 9 sierpnia do miasta wkroczyły wojska radzieckie, jednak nie było to dla Sanoka końcem wojny. Przekształciła się ona w wojnę domową i walki trwały aż do 1948 roku. Dowiedz się więcej o historii Sanoka.
Sanok – najciekawsze atrakcje turystyczne
Sanok przez wieki znajdował się na pograniczu kulturowym. Otoczony był przez wsie zamieszkiwane przez ludność rusińską, głównie rusińskich Łemków, a przywilej lokacyjny miasta w XIV wieku został nadany Polakom, Niemcom, Rusinom i Węgrom. Mieszanka kulturowa oraz historia pozostawiły swoje odbicia w Sanoku, sprawiając, że jest to dziś miejsce atrakcyjne turystycznie. Co warto zobaczyć i zwiedzić w Sanoku? Sprawdź mapę atrakcji, a następnie ich krótki opis.
Zamek Królewski w Sanoku
Zamek królewski wznoszący się na Wzgórzu Zamkowym w Sanoku pełni dziś rolę Muzeum Historycznego, w którym można oglądać kilka wystaw stałych. Poświęcone są między innymi sztuce sakralnej, pracom urodzonego w Sanoku Zdzisława Beksińskiego, sztuce cerkiewnej, archeologi czy ceramice pokuckiej.
Zamek został wzniesiony w czasie panowania Kazimierza Wielkiego. W 1417 roku odbyło się na nim wesele Władysława Jagiełły i jego trzeciej żony Elżbiety Granowskiej. Niedługo później zamek stał się uposażeniem małżonek królewskich. W latach 1523-1548 na polecenie królowej Bony został przebudowany na renesansową rezydencję. W okresie zaborów Austriacy odebrali jej renesansowy charakter, ale dzięki późniejszym pracom konserwatorskim obecny wygląd zamku odzwierciedla ten z połowy XVI wieku. Zobacz więcej o Zamku Królewskim w Sanoku.
Starówka i Rynek w Sanoku
Będąc w Sanoku, warto wybrać się na spacer po Starym Mieście oraz Rynku, który powstał w 1786 roku na podstawie planów władz austriackich. Tradycyjnie nazywany jest „Dużym Rynkiem”, dla odróżnienia od „Małego Rynku”, czyli Placu św. Michała. Rynek otaczają kamienice z XVIII i XIX wieku oraz wyróżniający się wśród nich Stary Ratusz. W obrębie rynku mieści się także zabytkowy klasztor franciszkanów. Spacerując starówką, warto zwrócić uwagę na stare szyldy, które przypominają atmosferę przedwojennego Sanoka. W Rynku znajduje się pomnik Zdzisława Beksińskiego.
Klasztor franciszkanów
Klasztor franciszkanów i przylegający do niego kościół to bez wątpienia jeden z podstawowych punktów, jakie powinny znaleźć się na liście tego, co warto zwiedzić w Sanoku. Zabudowania klasztorne znajdujące się w Śródmieściu mają za sobą dość burzliwą historię.
Franciszkanie przybyli do Sanoka w 1377 roku na mocy decyzji księcia Władysława Opolczyka, który przeznaczył dla nich wybudowany poza murami miasta kościół Najświętszej Marii Panny. W 1384 roku Elżbieta Łokietkówna pozwoliła na przeniesienie ich na teren miasta. Nowy kościół otrzymał wezwanie Znalezienia Krzyża Świętego zmienione później na Podwyższenie Krzyża Świętego. Kościół i klasztor wielokrotnie ulegał pożarom, a po kolejnych przebudowach tracił swój oryginalny wygląd. Dziś jednym z najcenniejszych elementów kościoła jest barakowy krzyż znajdujący się w ołtarzu głównym. Od 1956 roku kościół nosi drugi tytuł – Matki Bożej Pocieszenia, a od 2005 roku stanowi Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia – Pani Ziemi Sanockiej.
Ławeczka Wojaka Szwejka
Ławeczka Wojaka Szwejka znajduje się przy ulicy 3 Maja. Została wykonana przez Adama Przybysza, a jej odsłonięcie nastąpiło w 2003 roku. Była pierwszym pomnikiem w Polsce upamiętniającym postać Józefa Szwejka pochodzącą z powieści Jaroslava Haška „Przygody dobrego wojaka Szwejka”, której akcja rozgrywała się także w Sanoku. Miejska legenda mówi, że szczęście przynosi pociągnięcie wojaka za nos. Od 2005 roku na początku września ławeczka stanowi punkt spotkań miłośników historii z okresu monarchii austro-węgierskiej.
Skansen w Sanoku – atrakcja turystyczna do zwiedzania z dzieckiem
Sanocki skansen, a dokładnie Muzeum Budownictwa Ludowego należy do największych atrakcji turystycznych Sanoka, które warto zobaczyć z dzieckiem. Po II wojnie światowej było to pierwsze muzeum etnograficzne, jakie zostało otwarte w Polsce. Powstało, by dawać świadectwo dawnej różnorodności kulturowej i religijnej tego regionu. W oddzielnych sektorach prezentowane są zabudowania Bojków, Łemków, Pogórzan i Dolinian.
Większość budynków mieszkalnych i użytkowych, a także cerkwi zostało przeniesionych na teren skansenu z okolicznych miejscowości. Prawdziwy ewenement stanowi Galicyjski Rynek, który został otwarty w 2011 roku. Jest to rekonstrukcja rynku z czasów zaboru austriackiego. Otaczają go dokładnie odtworzone zabudowania, które nie tylko prezentują przeszłość, ale i dziś działają jako niewielkie punkty usługowe, dzięki którym można się przenieść w czasie. Zobacz nasze zwiedzanie Skansenu w Sanoku.
Rzeka San
San bez wątpienia można zaliczyć do atrakcji turystycznych Sanoka. Jego nabrzeże to doskonałe miejsce na odpoczynek po dniu spędzonym na zwiedzaniu zabytków historycznych. Na trawiastym brzegu można rozłożyć koc i urządzić piknik lub po prostu usiąść i zamyślić się, podziwiając widok. San to także propozycja dla lubiących aktywnie spędzać wyjazdy. Będąc w mieście, można wziąć udział w spływie kajakowym na trasach: Sanok – Międzybrodzie, Sanok – Liszna, Sanok – Mrzygłód, Sanok – Ulucz i Sanok – Krzemienna.
Kopiec Adama Mickiewicz
Na szczycie Góry Parkowej znajdującej się na terenie Parku Miejskiego im. Adama Mickiewicza w setną rocznicę urodzin poety, w 1898 roku rozpoczęto usypywanie kopca. Początkowo był niewielki, ale za sprawą Józefa Tomasika, profesora z miejscowego gimnazjum w kolejnych latach młodzież kontynuowała jego powiększanie. Powołano nawet komitet zbierający fundusze na ten cel. Obecnie poświęcony naszemu wieszczowi narodowemu kopiec mierzy 9 metrów wysokości oraz 35 metrów średnicy u podstawy. Umieszczono na nim postument z dedykacją: „Adamowi Mickiewiczowi 1798-1898”.
Punkt widokowy w Parku Miejskim w Sanoku
Punkt widokowy, podobnie jak kopiec usypany ku pamięci Adama Mickiewicza, znajduje się w parku imienia poety. Platforma umożliwiająca podziwianie okolicznej panoramy pojawiła się tam w 2007 roku, stając się dużą atrakcją parku. Znajduje się na wysokości 350 m n.p.m. i ma 74 m2 powierzchni. Z dwupoziomowego tarasu widokowego można podziwiać Dolinę Sanu, Góry Słonne, Pogórze Bukowskie oraz Dynowskie, a także Beskid Niski i część Bieszczadów. Jest to także doskonałe miejsce do przyjrzenia się okolicznej przyrodzie czy obserwacji ptaków.
Szlaki turystyczne w Sanoku
Przez Sanok i jego okolice przebiegają liczne szlaki turystyczne pozwalające na spędzenie czasu blisko natury lub poznaniu historii regionu. Można wybrać jeden z trzech szlaków wiodących przez okoliczne wzniesienia lub szlak tematyczny. Te drugie dzielą się na:
- Szlaki piesze:
- Szlak Ikon,
- Szlak „Śladami dobrego wojaka Szwejka”,
- Szlak rodu Beksińskich.
- Rowerowe:
- Szlak Ikon,
- Szlak nadsańskich umocnień,
- Szlak „Prawem i lewem po ziemi sanockiej”.
- Samochodowe:
- Szlak architektury drewnianej,
- Szlak naftowy,
- Szlak chasydzki.
Bez wątpienia każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. Wybierając się na urlop, warto atrakcje znajdujące się na jednym z nich oznaczyć sobie jako coś, co warto zobaczyć w Sanoku. My po zwiedzaniu miasta, polecamy Ci ruszyć na Słonny Wierch, który znajduje się nad miastem. W okolicy jest także bardzo ciekawe miejsce – Kamień Leski.