Szybenik – atrakcje. Co warto zobaczyć? Twierdza św. Michała, katedra św. Jakuba i inne

Szybenik (Šibenik) to piękne miasto w Chorwacji znajdujące się nad Morzem Adriatyckim. Sporo już na naszym blogu pisaliśmy o tym kraju. Stworzyliśmy nawet obszerny wpis o atrakcjach w Chorwacji z interaktywną mapą. Teraz za oknem u nas pada deszcz, a ja postanowiłem wrócić do naszej krótkiej wycieczki do Szybenika. Przyjechaliśmy tam ze względu na twierdzę świętego Michała, którą chcieliśmy zobaczyć. Oprócz tego interesowała nas katedra świętego Jakuba. Kiedyś przejeżdżaliśmy tylko w pobliżu, ponieważ zwiedzaliśmy Wodospady Krka. Chętnie byśmy tam wrócili. W okolicy jest jeszcze bardzo ciekawe miasteczko Primosten

Szybenik - atrakcje. Co warto zobaczyć?

Historia miasta Szybenik

Szybenik położony jest w Dalmacji, o której też już szerzej pisaliśmy. Miasto znajduje się w Dalmacji środkowej. Pierwsza wzmianka pochodzi już z 1066 roku. Znalazła się w statucie Petara Krešimira IV – króla Chorwacji. Spacerując po Szybeniku można zobaczyć jego pomnik, który znajduje się w parku miejskim i obok ogrodu Roberta Visianiego. Prawa miejskie otrzymał w 1298 roku. Tutaj urodził się między innymi Mikołaj Tavelić – chorwacki franciszkanin.

Szybenik bronił się przed atakami Wenecjan oraz Imperium Osmańskiego. Później w XVI wieku wybudowano fortecę św. Mikołaja, a w XVII fortecę św. Jana i Šubićevaca. Po I wojnie światowej Szybenik należał do Królestwa Jugosławii, w czasie II wojny światowej był pod panowaniem Włoch i Niemiec. Później po wojnie był częścią Socjalistycznej Federalnej Republiki Jugosławii. Od 1991 roku należy już do Chorwacji. 

Obecnie jest to bardzo popularne miasto, do którego co roku przybywają turyści z całego świata. Nie tylko ze względu na zabytki oraz historię, ale również na plaże. 

Szybenik - atrakcje. Co warto zobaczyć?
Szybenik - atrakcje. Co warto zobaczyć?

Szybenik – dojazd

Dojazd w tę część Dalmacji z południowej Polski zajmuje 11 godzin i 30 minut. Możesz wybrać drogę przez Czechy, Austrię i Słowenię lub Słowację i Węgry. Przeczytaj u nas na blogu wpis o podróży do Chorwacji samochodem

Szybenik – parking

W sezonie może być ciężko o wolne miejsce parkingowe w późniejszych godzinach. Najlepiej przyjechać wcześnie rano. My byliśmy w lutym w weekend i spokojnie znaleźliśmy parking. Zatrzymaliśmy się w pobliżu twierdzy świętego Michała na Put groblja. Na mapie to miejsce możesz znaleźć jako Gradski parking Sibenik. Tam znajduje się remiza strażacka. Parking kosztował 0,80 euro za godzinę. Płaciliśmy w parkomacie.

  • Współrzędne parkingu: 43.7380, 15.8905.

Co warto zobaczyć w Szybeniku?

Poniżej wskazaliśmy kilka ciekawych miejsc, które warto zobaczyć w Szybeniku. Zwiedzanie najciekawszych miejsc zajmie Ci jeden dzień. 

Szybenik - atrakcje. Co warto zobaczyć?

Tvrdava sv. Mihovila – Twierdza świętego Michała

Na samym początku poszliśmy do twierdzy świętego Michała. Na miejscu obowiązują godziny otwarcia oraz bilety wstępu. Od razu możesz kupić bilet na 3 twierdze, jeśli planujesz je również zwiedzać. 1 bilet na 3 twierdze kosztował 11,50 euro, a my tylko za wstęp do jednej zapłaciliśmy po 10 euro. Zwiedzanie nie trwało długo, ponieważ spędziliśmy tam około 60 minut. Tak w sumie, to nie ma tam zbytnio co robić. Nas bardzo interesowały widoki, które się stamtąd rozciągały. Szczegóły dotyczące cen biletów znajdziesz tutaj.

Szybenik - atrakcje. Co warto zobaczyć?
przewodnik
Szybenik - atrakcje. Co warto zobaczyć?
Szybenik - atrakcje. Co warto zobaczyć?
Szybenik - atrakcje. Co warto zobaczyć?
Szybenik - atrakcje. Co warto zobaczyć?

Twierdza świętego Jana i twierdza Barona

Oprócz powyższej twierdzy są jeszcze dwie inne, do których można się wybrać. Dojazd do nich zajmuje kilka minut. Twierdza św. Jana odpierała ataki Imperium Osmańskiego w 1646 roku. Wtedy 7 tysięcy żołnierzy odparło atak 25 tysięcy najeźdźców. Natomiast twierdza Barona jest najmniejszą z nich. Po zdjęciach widzieliśmy, że warto tam również się wybrać. 

Chorwacja

Wąskie i malownicze uliczki

Spacerując malowniczymi uliczkami Szybenika można się zatracić. Nie spotkasz tam tak wielu ludzi, jak np. w Dubrowniku, ale to może i lepiej. Tutaj jest o wiele spokojniej, a wąskie uliczki są na każdym kroku. Pięknie wyglądają te, na których ktoś postawił jakieś kwiaty. Albo np. są okna i na parapetach doniczki z różnymi roślinami lub z innymi dekoracjami. Czasem w różnych miastach można to zobaczyć. Takimi uliczkami można dojść w różne miejsca i najlepiej kierować się nawigacją w telefonie, żeby się nie zgubić. 

Chorwacja
Chorwacja
Chorwacja

Katedra świętego Jakuba

Katedra świętego Jakuba od 2000 roku jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest także jedną z najważniejszych atrakcji i zabytków Szybenika. Gdy tam dotarliśmy, to w środku trwały jakieś prace remontowe. Sporo było rusztowań. Gdy będziesz wewnątrz świątyni, to zobacz koniecznie nawę główną, rzeźby lwów oraz rozetę. Pięknie katedra wygląda z zewnątrz. Co ciekawe, my byliśmy w lutym i nikt nie pobierał żadnych opłat za wstęp. Teraz przeczytaliśmy w opiniach, że aby wejść do kościoła, to trzeba zapłacić 5 euro za osobę. Faktycznie przy tych rusztowaniach nie można zobaczyć wszystkiego.

Katedra świętego Jakuba
Katedra świętego Jakuba
Katedra świętego Jakuba
Katedra świętego Jakuba

Riva – nadmorski deptak

Spacerować nadmorskim deptakiem najlepiej o zachodzie słońca. Są przygotowane ławeczki, przycumowane są tam statki i łódki, znajduje się sporo restauracji. Wielu turystów korzystało z tego rozwiązania i przy obiedzie podziwiało wspaniałe panoramy. Przyjemnie jest się tam na chwilę zatrzymać. Stamtąd rozciągają się widoki w kierunku Kanału Świętego Antoniego i Twierdzy Świętego Mikołaja.

Riva - nadmorski deptak
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.