Zamek w Międzyrzeczu, Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej – atrakcje, które warto zobaczyć

Zamek Międzyrzecz i Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej to miejsca, które warte odwiedzić w woj. lubuskim. Leży w widłach dwóch rzek Obry i Paklicy. Średniowieczną twierdzę warowną otacza fosa. Aby dostać się do zamku króla Kazimierza Wielkiego, musisz skorzystać z drewnianego pomostu. Warto pamiętać, że zanim wybudowano zamek, był tutaj gród.

MYNASZLAKU GŁOSOWANIE MYNASZLAKU GŁOSOWANIE

Koniecznie przejdź ścieżką wokół murów zamku, aby zobaczyć wspaniałe basteje. W budynku Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej zaczerpniesz wiedzę historyczną tego terenu. Przede wszystkim zobaczysz piękną i największą kolekcję w Polsce portretów trumiennych, blach herbowych i epitafijnych. Planując wycieczkę do Międzyrzecza, przeczytaj cały opis do końca. Wskazaliśmy kilka atrakcji, które warto zobaczyć. Będąc na terenie miasta warto tutaj dotrzeć o każdej porze roku.

Zamek w Międzyrzeczu, Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej - atrakcje, które warto zobaczyć

Parking w Międzyrzeczu – skąd rozpocząć wycieczkę?

Warto spróbować zaparkować na parkingu na Bulwarze Jana Pawła II. Znajduje się on w części wschodniej bulwaru przy ulicy Ogrodowej naprzeciw kościoła świętego Wojciecha. Miejsce przygotowanego parkingu jest w niedalekiej odległości do wielu atrakcji miasta. Stąd dotrzesz do Zamku Międzyrzecz i Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej. Możesz również się udać do Pomnika Tysiąclecia Państwa Polskiego, a także na Rynek.

  • Współrzędne parkingu: 52.4461, 15.5770.

Zwiedzanie Zamku Królewskiego w Międzyrzeczu

Zwiedzanie murów po Zamku Kazimierza Wielkiego to około 15 minut. Po przejściu bramy głównej i murów zamku zostaliśmy zaproszeni przez pracownika muzeum do pomieszczenia znajdującego się po lewej stronie. W pomieszczeniu znajdowały się elementy, które służyły do torturowania. Dalej idziemy na dziedziniec i skręcamy w lewo, aby skorzystać ze schodów. 

Tutaj zagospodarowano miejsce na odpoczynek na ławkach przy stolikach. Miejsce to jest zadaszone. Z tego miejsca można zobaczyć niewielkie widoki, który przedzierają się przez dość mocno gęsto posadzone drzewa. W okresie zimowym mamy ten widok. Kiedy drzewa będą mieć liście, to już nie zobaczysz tyle, co my. Dalej schodzimy innymi schodami, które doprowadzają nas do bramy głównej. Chcemy jeszcze przejść ścieżką wokół zamku. Wchodzi się na nią zaraz za bramą główną. Możesz wybrać wariant w prawo lub w lewo. Podczas przejścia zobaczysz piękne basteje.

  • Zwiedzanie zamku zajmie Ci około 15 minut,
  • Bilet do Zamku Międzyrzec kosztuje po 8 złotych dla wszystkich. 
Zamek w Międzyrzeczu, Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej - atrakcje, które warto zobaczyć
Zamek w Międzyrzeczu, Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej - atrakcje, które warto zobaczyć
przewodnik
Zamek w Międzyrzeczu, Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej - atrakcje, które warto zobaczyć
Zamek w Międzyrzeczu, Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej - atrakcje, które warto zobaczyć

Historia Zamku w Międzyrzeczu

Zamek w Międzyrzeczu wybudowano na rozkaz króla Kazimierza Wielkiego w miejscu, gdzie znajdował się gród. Miasto po ukształtowaniu się granic w 1329 roku było najdalej wysuniętym miastem na zachód Polski. Do budowy zamku użyto cegieł. Dziś możemy podziwiać jego ruiny znajdujące się na niewielkim pagórku. Średniowieczna twierdza obronna w swojej historii w XVIII wieku od roku 1793 przeszła pod panowanie pruskie. W dalszych latach pod panowanie niemieckie. Po drugiej wojnie światowej powrócił jako tereny polskie. 

Zamek w Międzyrzeczu, Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej - atrakcje, które warto zobaczyć
Zamek Międzyrzecz
Zamek Międzyrzecz
Zamek Międzyrzecz

Co zobaczyć w Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej?

Obok znajdujące się Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej z 1946 roku zachęca do odwiedzin swoimi wnętrzami. Wśród nich zobaczysz bogate zbiory podzielone na działy. Tutaj spotkasz się z największą kolekcją w Polsce portretów trumiennych, blach herbowych i epitafijnych. Odwiedzając to miejsce, które powstało w 1946 roku mogliśmy zobaczyć zbiory muzealne kolekcjonowane przez wiele lat.

Muzeum uznawane jest za jedno z najstarszych znajdujących się w tej części Polski. W muzeum są różnorodne działy. Dzięki temu poznaliśmy historię regionu wraz z jego wielokulturowością. Zbiorów jest bardzo dużo w wielu pomieszczeniach. Poznaliśmy dział historyczny, ale i sztuki. Kolejne kroki skierowaliśmy w stronę działu etnograficznego. Jest również tematyka archeologiczna. Z pomocą pracownika w łatwy sposób poruszaliśmy się między kolejnymi salami, gdzie znajdują się wystawy. 

Międzyrzecz

Bilety wstępu do Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej i Zamku Międzyrzecz

Ceny biletów do Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej i Zamku Międzyrzecz możesz kupić jako bilet łączony. Bilet normalny kosztuje 16 złotych, a ulgowy 12 złotych. (Oszczędzasz 4 złote kupując bilet łączony). 

Bilet do Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej był po 12 złotych dla dorosłych. Przygotowano bilet ulgowy po 8 złotych dla uczniów, studentów, emerytów i rencistów. 

Darmowe wejście do Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej!

Jest też możliwość darmowego wejścia do Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej w każdy wtorek. W tej sytuacji zapłacisz tylko bilet wstępu na zamek. My tak właśnie skorzystaliśmy. Za bilet na zamek zapłaciliśmy po 8 złotych, a wejście do muzeum było darmowe. 

Godziny otwarcia Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej

Poza sezonem turystycznym od 1 listopada do 30 kwietnia możesz odwiedzić muzeum od wtorku do piątku w godzinach od 9:00 do 16:00. W niedzielę od 10:00 do 17:00. Należy pamiętać, że w poniedziałek i sobotę to miejsce poza sezonem jest zamknięte. 

W sezonie turystycznym od 1 maja do 30 października możesz odwiedzić muzeum w tych samych godzinach. Jednak w sezonie muzeum jest dostępne dodatkowo w sobotę od godziny 10:00 do 17:00. Tylko w poniedziałek w sezonie jest muzeum niedostępne.

Międzyrzecz

Jakie są atrakcje Międzyrzecza?

Co jeszcze warto zobaczyć podczas zwiedzania Międzyrzecza?

Rynek i kościół Świętego Wojciecha

W Międzyrzeczu znajduje się Rynek z Ratuszem w jego centralnej części, a obok fontanna. Z trzech stron Rynek otoczony jest kamienicami. W północnej części kamienic znajduje się kościół świętego Wojciecha z roku 1834. Była to świątynia ewangelicka, a od roku 1947 funkcjonuje jako parafia rzymskokatolicka. Styl świątyni to późny klasycyzm. Odwiedzając to miejsce dostrzeżesz w ołtarzu głównym kościoła obraz z roku 1835 przedstawiający Chrystusa i czterech ewangelistów.

Międzyrzecz
Międzyrzecz
Międzyrzecz

Bulwar Jana Pawła II

To miejsce zielone miasta idealne na spacer z dzieckiem, odpoczynek, a nawet bieganie. W parku znajdziesz pomniki, plac zabaw, a obok parking. Odpoczniesz w towarzystwie płynącej rzeki Obry i zobaczysz do niej wpływającą Paklicę. Przy tym punkcie znajduje się pomnik Generała Józefa Dowbora-Muśnickiego. Drugi z pomników o nazwie Denkmal – Pomnik Weterana II Wojny Światowej znajduje się nieopodal zamku. Dokładnie na Bulwarze Jana Pawła II. Najłatwiej go odnaleźć kierując swoje kroki do zbiegu ulic Podzamcze z Młyńską. 

Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego

Piękny i wysoki pomnik, który jest w dobrym stanie. Przed nim znajduje się sporo wybrukowanego placu. Można odpocząć na znajdujących się ławkach. W lecie w kwietnikach zwykle znajdują się kwiaty, które pięknie współgrają z otoczeniem.

  • Lokalizacja pomnika: 52.4459, 15.5788.

Dawna karczma dworska

Wchodzi w skład Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej. Podczas wycieczki możesz dostać się tam ścieżką mijając prawą stroną budynek kasy muzeum. Jeśli spacerujesz po mieście to wystarczy, że dotrzesz na ulicę Zachodnią. Jest to pustostan, przy którym nic się nie dzieje. Miejsce to ma potencjał, jednak do tej pory nie został on wykorzystany. 

  • Współrzędne dawnej karczmy dworskiej: 52.4433, 15.5721.

Brama Zamkowa – Pomnik Pierwszych Męczenników Polskich

Z ulicy Podzamcze przejdziesz przez Bramę Zamkową. Zaraz za nią zobaczysz pomnik Pierwszych Męczenników Polski. Po lewej stronie jest budynek muzeum z kasą biletową. Przed sobą masz ruiny zamku w Międzyrzeczu, do którego możesz dostać się po zakupie biletu.

Międzyrzecz
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.