Strzelce Krajeńskie – atrakcje. Spacer Miejskim Szlakiem Turystycznym

Strzelce Krajeńskie leżą w woj. lubuskim i zachęcają, aby przejść się przez miasto szlakiem historycznym wraz z zabytkami i murami obronnymi. Dowiedzieliśmy się o tym szlaku, dzięki Informacji Turystycznej w tej miejscowości, która siedzibę ma blisko Bramy Młyńskiej. Wracaliśmy z Drawieńskiego Parku Narodowego. Był on ostatnim, który odwiedziliśmy w naszym założonym kilka lat temu projekcie. Chcieliśmy odwiedzić każdy park narodowy w Polsce. Spacerując po terenie miasta możesz się zachwycić jego urokiem i zabytkami. Ze względu na występujące duże ilości jezior w rejonie Strzelców Krajeńskich, te tereny to lubuskie Mazury. Do jakich atrakcji będziesz chciał dotrzeć? Chcesz je poznać już teraz z nami?

Strzelce Krajeńskie - atrakcje

Czemu zwiedzaliśmy Strzelce Krajeńskie?

Podczas powrotu z Drawieńskiego Parku Narodowego stwierdziliśmy, że zatrzymamy się w Informacji Turystycznej. Chcieliśmy zapytać o atrakcje w okolicy, jak również w całym województwie. Wiemy, że bardzo dobrze się sprawdza taki krok. Lokalne Informacje Turystyczne mają wiele map i folderów dotyczących swojego regionu, ale również tych w znajdujących się w okolicy. Dzięki odwiedzinom w takim miejscu zwykle dowiadujemy się wielu perełek, o których później możesz tutaj przeczytać.

W tym przypadku też tak było. Pani, która tutaj mnie powitała była bardzo kompetentną i chętną osobą w udzieleniu wielu wskazówek. Podzieliła się darmowymi broszurami, mapami dotyczącym miejscowości, regionu i województwa. Podarowała nam również składany miniprzewodnik po mieście. Zaznaczone są w nim zabytki Strzelców Krajeńskich, które zobaczymy podczas spaceru Miejskim Szlakiem Turystycznym.

W miniprzewodniku są też wymienione zabytki z krótkimi opisami, które są zaginione w tym mieście. Spacerując nie mamy możliwości ich zobaczyć. Jest też mapa z planem miasta. 

Strzelce Krajeńskie - atrakcje

Gdzie zaparkować w Strzelcach Krajeńskich, aby zobaczyć atrakcje?

Patrząc na mapę Strzelec Krajeńskich to jest kilka ciekawych parkingów w mieście. Możesz zostawić samochód i śmiało wybrać się na wycieczkę dookoła murów obronnych, które ciągną się na odległości 1640 metrów otaczają swoim pierścieniem Stare Miasto.

  • W pobliżu jezior: 52.8818, 15.5339,
  • Przy ulicy Gdańskiej i Wojska Polskiego: 52.8812, 15.5409,
  • Blisko Rynku: 52.8776, 15.5349.
Strzelce Krajeńskie - atrakcje

Strzelce Krajeńskie – atrakcje turystyczne

Strzelce Krajeńskie oferują Ci atrakcje znajdujące się na miejskim szlaku historycznym. Warto wybierając się tutaj z dzieckiem poszukać miejskich czarownic, które są usytuowane w różnych częściach miasta. 

Strzelce Krajeńskie - atrakcje

Czarodziejski Szlak Turystyczny – Strzeleckie Czarownice

Strzelce Krajeńskie słyną z czarownic. Są głoszone legendy na temat czarownic z tego miasta.  Kilka kobiet, które mieszkało tutaj zostało posądzonych o uprawianie czarów. Za ten wyczyn uwięziono je w Baszcie. Stracono je w tym miejscu. Gospodarze miasta kilka lat temu wpadli na pomysł utworzenia „Czarodziejskiego Szlaku Turystycznego”. Tym sposobem możesz spróbować znaleźć Strzeleckie Czarownice.

Strzeleckie Czarownice to:

  • czarownica na miotle na Baszcie Więziennej,
  • czarownica na kominku,
  • czarownica z dzbankiem (czarownica Trucicielka),
  • czarownica taxi,
  • czarownica Tułaczka,
  • czarownica z rowerem,
  • czarownica wiolonczelistka,
  • czarownica Nauczycielka,
  • czarownica Artemida.
Strzelce Krajeńskie - atrakcje
przewodnik

Miejskie legendy w kolorowych skrzyniach

Nietypowe urządzenia na terenie miasta to zapewne kolorowe skrzynki stojące w kilku punktach. Spotkasz się z nimi podczas zwiedzania Strzelec Krajeńskich. Z kolorowych skrzyni posłuchasz legend związanych z tym miastem. Dwie z nich spotkaliśmy w niedalekiej odległości do murów obronnych. Skrzynki pobierają energię ze słońca i zawsze są gotowe, abyś do nich dotarł i wcisnął guzik. Legendy wysłuchasz w kilkadziesiąt sekund.

To już nie pierwszy raz, kiedy spotkaliśmy się z takimi urządzeniami. Uświetniają miasto kolejną atrakcją. Edukują młodych i być może starszych na tematy związane z danym miejscem. Na Kaszubach mogliśmy posłuchać w różnych miejscach Kaszubskie Nuty z urządzeń zamontowanych w różnych miejscach.

Strzelce Krajeńskie - atrakcje

Machiny oblężnicze przy Baszcie Więziennej

Od dwóch lat Strzelce Krajeńskie cieszą się machinami oblężniczymi. Te znajdują się na terenie zielonym przy Baszcie Więziennej. Katapulta i Trebusz zostały wykonane przez Piotra Mroczka z Siedlisk powiatu rzeszowskiego. Był to kolejny pomysł, który został sfinansowany podczas realizacji projektu odbudowy zabytków.

Spichlerz

Pierwsze miejsce to spichlerz. Został prawdopodobnie wzniesiony w drugiej połowie XVIII wieku. Dokładnie w 1764 roku. Przejazd bramny, a także wejście główne znajdowało się od strony północnej. Budynek ten pełnił funkcję magazynowe w okresie po II wojnie światowej. W drugiej połowie XX wieku w latach 80. budynek został gruntownie odrestaurowany. W budynku mieści się Informacja Turystyczna. 

Brama Młyńska

Obok spichlerza znajduje się Brama Młyńska. Aktualnie mieści się tam Państwowa Szkoła Muzyczna. Budynek wzniesiono w pierwszej połowie XVI wieku. Początkowo miała strzec traktu na grobli, który usypany był między dwoma jeziorami. W późniejszych latach została przebudowana. Dodatkowo dobudowano o tzw. Szyję z przedbramiem. 

Baszta Więzienna

Baszta Więzienna jest różnie nazywana. Możesz jeszcze spotkać się z nazwą Baszta Prochowa czy też Baszta Czarownic. Na jej murach znajduje się czarownica. Baszta przynależy do średniowiecznych fortyfikacji miejskich. W XVII wieku było tutaj więzienie, a w późniejszych latach magazyn prochu. W sąsiedztwie baszty wybito w murze furtę. Był to rok 1783. Nowo powstały otwór nazwano Bramą Pożarową, a od roku 1821 Nową Bramą. Niestety obiekt aktualnie nie jest udostępniony w żaden sposób. Nie możesz wejść do niego. 

Ratusz i maszt flagowy

Kiedyś Ratusz, a dziś w tych murach znajduje się Sąd Rejonowy. Obiekt mieści się w Rynku. Powstał pod koniec XIX wieku, w latach 1870-1872. Budynek to neorenesansowy styl według inicjatywy burmistrza Carla Treua. Aktualnie podchodząc pod ten budynek zauważysz maszt flagowy. Został on umieszczony w tym miejscu w 1908 roku. Został zdemontowany w okresie powojennym. My mogliśmy zobaczyć go w stanie odtworzonym.

Willa secesyjna 

Obiekt w stylu secesyjnym z elementami stylu rodzimego został wzniesiony w 1900 roku. W tym roku ma już 123 lata. To obiekt o ceglanym licu elewacji. Szczyt jest ryglowy i dekoracyjny. W jednym z narożników znajduje się wieżyczka. Przed 1939 Rokiem mieścił się tutaj prawdopodobnie zarząd drogowy, a teraz aktualnie willa jest siedzibą Prokuratury Rejonowej w Strzelcach. 

Średniowieczne fortyfikacje miejskie

Spacerując po mieście nie raz zobaczysz mury miejskie. Są to mury, które zachowały się najlepiej w regionie. Masz możliwość obejrzenia ich prawie pełny obwód. Podczas spaceru możesz spokojnie przejść między Bramą Młyńską aż do Baszty Więziennej.

Jezioro Górne i Dolne

Będąc w Strzelcach Krajeńskich zobaczyliśmy dwa jeziora. Znajdują się obok siebie, a dzieli je niewielki kawałek terenu z biegnącą ulicą Wojska Polskiego. Nad Jeziorem Górnym jest zrobiony most, którym możesz przejść nad drugi brzeg. Zdziwił mnie widok chłopca, który może miał 10 lat i wędkował w tym miejscu sam. Rower, który obok niego leżał wyglądał jakby był rzucony w pośpiechu. Zadumany chłopiec stał i trzymał wędkę w dłoniach. Obraz ten bardzo mnie poruszył. Mówi się, że dzieci w tym wieku bardziej chwytają za telefon i komputer z fajną gierką niż wychodzą na skwery do rówieśników. Ten chłopiec był sam i łowił ryby.

Być może w Strzelcach Krajeńskich jest inaczej. Nawet dzieci chwytają za wędkę, kiedy mają tak dobrze zarybione jeziorowe łowiska.  

Strzelce Krajeńskie - atrakcje
Strzelce Krajeńskie - atrakcje
Lubuskie
Lubuskie
Lubuskie
Lubuskie
Lubuskie
Czarownice
Czarownice
Czarownice
Czarownice
Czarownice
Mury obronne
Mury obronne
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.