Atrakcje województwa lubuskiego. Co warto zobaczyć?

Przygotowaliśmy zestawienie atrakcji województwa lubuskiego, które poznaliśmy niedawno podczas podróży po zachodniej Polsce. Znajdziesz kilkanaście ciekawych miejsc, które zobaczyliśmy z dzieckiem.

Co warto zobaczyć w województwie lubuskim? Mapa ciekawych miejsc

Poniżej na mapie znajdziesz ciekawe miejsca województwa lubuskiego, które udało nam się zobaczyć.

Góra Żarska

Góra Żarska to najwyższy szczyt województwa lubuskiego i ciekawe miejsce. Mało kto wie, że w ogóle klasyfikuje się do Korony Polski. Na górze znajduje się wieża pożarowa, natomiast kilka minut dalej wieża widokowa. Widoki rozciągają się aż po Karkonosze i Góry Izerskie.

Góra Żarska

Pałac w Zatoniu

Ciekawym zabytkiem województwa lubuskiego jest Pałac w Zatoniu. Jest to teren Zielonej Góry, jednak z dala od centrum miasta. Obiekt wzniesiono w 1689 roku. Lata świetności przypadają na okres Doroty de Talleyrand-Perigord, która była księżną żagańską. Park w Zatoniu ma 52 hektary, więc jest gdzie spacerować.

Pałac w Zatoniu

Geoturystyczna ścieżka w dawnej kopalni Babina

W Parku Krajobrazowym Łuk Mużakowa znajduje się geoturystyczna ścieżka w dawnej kopalni Babina. Wydobywano w niej węgiel brunatny. Obecnie można tamtędy spacerować prawie 5-kilometrową trasą i podziwiać kolorowe jeziorka. Na ścieżce jest wieża widokowa, z której można wszystko zobaczyć.

Geoturystyczna ścieżka w dawnej kopalni Babina

Majaland Kownaty – atrakcja dla dzieci w woj. lubuskim

W woj. lubuskim z dzieckiem warto trafić do Majaland Kownaty. To park rozrywki, który otwarty jest przez cały rok. Trafiliśmy tam poza sezonem i mieliśmy wszystkie atrakcje dla siebie. Oprócz nas było jeszcze kilka osób. Mogliśmy korzystać z atrakcji wewnątrz oraz z kilku na zewnątrz.

Majaland Kownaty - atrakcja dla dzieci w woj. lubuskim

Zielona Góra

Na zwiedzanie Zielonej Góry warto zarezerwować sobie kilka dni. Oprócz samego spaceru po centrum miasta, warto odwiedzić kilka pozostałych miejsc: ogród botaniczny, muzeum etnograficzne, papugarnię RIO czy palmiarnię. Podczas zwiedzania tego miasta nie będziesz się nudzić. Zobacz opisy:

Zielona Góra
przewodnik

Pomnik Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie

Podczas zwiedzania atrakcji woj. lubuskiego nie pominęliśmy pomnika Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie. To jeden z największych pomników Jezusa na świecie. Wysokość posągu to 36 metrów + 16 metrów nasypu. Widać go z bardzo daleka. Pomnik powstał w 2010 roku.

Pomnik Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie

Łagów Lubuski

Łagów Lubuski to miasteczko położone nad dwoma jeziorami: Jeziorem Łagowskim i Jeziorem Ciecz. Największą atrakcją jest Zamek Joannitów. Znajduje się tam wieża widokowa. Łagów to tak zwana Perła Ziemi Lubuskiej i dodatkowo najładniejsza miejscowość w regionie.

Łagów Lubuski

Park Krasnala w Nowej Soli

Kolejną atrakcją woj. lubuskiego, które warto odwiedzić z dzieckiem jest Park Krasnala w Nowej Soli. Warto tam przyjechać w sezonie, ponieważ można trafić na sporo atrakcji. My byliśmy w styczniu i przeszliśmy tylko po parku. Wszystkie atrakcje były nieczynne. W parku znajduje się sporo figur bajkowych, a nawet najwyższa figura krasnala na świecie.

Park Krasnala w Nowej Soli

Park Narodowy Ujście Warty

Jedynym parkiem narodowym w województwie lubuskim jest Park Narodowy Ujście Warty. To królestwo różnych gatunków ptaków. Na początku warto trafić do Ośrodka Muzealno-Edukacyjnego w Słońsku, a później wybrać się na ścieżki przyrodniczo-edukacyjne. Ten park jest najmłodszym w Polsce. Powstał w 2001 roku.

Park Narodowy Ujście Warty

Zamek Międzyrzecz i Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej

Dla miłośników historii i zabytków polecamy Zamek Międzyrzecz i Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej. Zamek wzniósł Kazimierz Wielki w miejscu dawnego grodu. Zwiedzanie zajmuje około 15 minut, ponieważ nie jest to jakaś okazała budowla. Muzeum znajdujące się obok otwarto w 1946 roku. Znajdziesz tam różnorodne działy i spędzisz w nim sporo czasu.

Zamek Międzyrzecz i Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej

Strzelce Krajeńskie

W Strzelcach Krajeńskich warto wybrać się szlakiem historycznym, na którym znajdują się zabytki i mury obronne. W informacji turystycznej możesz znaleźć foldery z opisem tego szlaku i zabytków. Gdy wybierzesz się na spacer po mieście, to koniecznie szukaj Strzeleckich Czarownic. O co z nimi chodzi? Sprawdź poniżej.

Strzelce Krajeńskie

Drawieński Park Narodowy

Dla lubiących ciszę i spokój jest Drawieński Park Narodowy. Znajduje się Ne terenie trzech województw. Są tam gęste lasy, wiele jezior i gatunków zwierząt. Można tam poczuć niesamowity zapach lasu. Wielu turystów korzysta ze spływów kajakowych, szlaków pieszych oraz rowerowych.

Drawieński Park Narodowy

Park Mużakowski

Park Mużakowski to perełka woj. lubuskiego w Łęknicy. Położony jest po stronie polskiej i niemieckiej. Niemcy mają piękny Zamek Bad Muskau. Park Mużakowski od 2004 roku znajduje się na liście UNESCO. Słynie ze wspaniałego ogrodnictwa. Park ma powierzchnię 728 hektarów.

Park Mużakowski

Muzeum Grodu Santok

Muzeum Grodu Santok to oddział Muzeum Lubuskiego z Gorzowa Wielkopolskiego. Placówka położona jest nad rzeką Wartą w pobliżu Grodu Santok. Obiekt po renowacji otwarto w 2020 roku i teraz jest nowoczesnym muzeum. Na początku ogląda się film o grodzie, a później zwiedza ekspozycję.

Muzeum Grodu Santok

Twierdza Kostrzyn nad Odrą

Nad rzeką Odrą znajdują się pozostałości Twierdzy Kostrzyn oraz ruiny starego miasta. Miasto doszczętnie zniszczono podczas II wojny światowej. Podczas spaceru po ruinach, aż trudno sobie wyobrazić, że w tym miejscu stał zamek, ratusz czy kościół parafialny.

Twierdza Kostrzyn nad Odrą

Żary

Żary to miasto z długą historią. Pierwszy raz kronikarz Thietmar pisał o nich w 1007 roku! Żary uznawane są za stolicę polskich Łużyc. Miasto było ważnym punktem na mapie. Miały w nim siedzibę różne ważne rody. Znajdziesz tam np. Zamek Dewinów-Bibersteinów oraz Pałac Promnitzów. Jest także rynek czy kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Żary

Gorzów Wielkopolski

Dawniej Landsberg an der Warthe, a po włączeniu do Polski po II wojnie światowej Gorzów Wielkopolski. W mieście koniecznie trzeba odwiedzić Muzeum Lubuskie – spichlerz oraz zespół willowo-ogrodowy. Oprócz tego do zobaczenia jest papugarnia Rio, most czy rynek.

Gorzów Wielkopolski

Żagań

Żagań to historyczne miasto założone przez Bolesława Kędzierzawego. Największą atrakcją jest tam Pałac Książęcy oraz park, którym można spacerować do woli. W dawnej wieży ewangelickiej znajduje się punkt widokowy czynny w sezonie. Warto zajrzeć również do Muzeum Obozów Jenieckich.

Wieża widokowa Joanna – Święte

We wsi Święte znajduje się wieża widokowa Joanna. Można do niej dotrzeć w ciągu kilku minut od parkingu. W pobliżu znajduje się Jezioro Święte oraz Jezioro Sławskie.

Sława i Jezioro Sławskie

Bardzo ciekawa jest Sława oraz Jezioro Sławskie. W miasteczku znajduje się park miejski, gdzie można znaleźć największe skupisko bluszczu w zachodniej Polsce. Polecamy również wybrać się nad Jezioro Sławskie, które jest popularne wśród miłośników wodnych aktywności.

Sława i Jezioro Sławskie

Ruiny Zamku Karolat

Polecamy odwiedzić nieoczywiste miejsce na mapie woj. lubuskiego. To Ruiny Zamku Karolat oraz Ogrodu Adelajdy. Te miejsce znajdują się niedaleko Zielonej Góry.

Ruiny Zamku Karolat
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.