Ogród Botaniczny w Zielonej Górze – Bajkowa Zagroda i miniZOO

Ogród Botaniczny Bajkowa Zagroda przy ul. Ogrodowej w Zielonej Górze to miejsce przyjazne dla rodzin z dziećmi, ale także dla spacerowiczów oraz biegaczy. Na terenie dwóch hektarów odbudowano w tym miejscu przedwojenny ogród botaniczny. Pierwszy w tym miejscu powstał w 1925 roku. Co ciekawe, przed wojną mieściła się tutaj winnica miejska, jeziorko i punkt widokowy. Niestety nie wszystko zachowało się do dzisiaj.

Podczas odbudowy w latach 2006 i 2007 zaadaptowano znacznie mniejszą część terenu na Ogród Botaniczny w porównaniu do tego terenu sprzed II wojny światowej. Na tej pozostałej części, której nie zaadaptowano na ogród, zbudowano budynki szkolne, jak również pawilony administracyjne i techniczne. Warto zwrócić wagę, że odtworzono w Ogrodzie Botanicznym oczko wodne, jak również alpinarium z roślinami górskimi. My byliśmy tutaj w styczniu.

O tym miejscu dowiedzieliśmy się w Informacji Turystycznej w Zatoniu. Otrzymaliśmy również mapę ogrodu w Zielonej Górze. W tym okresie nie kwitnie większość roślin, bo jest to okres odpoczynku dla nich. Podczas pobytu w ciepłych miesiącach będziesz mieć możliwość zobaczyć to wspaniałe kwitnienie. Dodatkowo na terenie ogrodu znajduje się miniZOO oraz alejki z bajkowymi postaciami.

  • Przed wejściem znajduje się bezpłatny parking: 51.9206, 15.5010.
Ogród Botaniczny w Zielonej Górze - Bajkowa Zagroda i miniZOO

Cennik biletów wstępu do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego

Bilety do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego kosztują niewiele. Można powiedzieć, że są to symboliczne datki na rozwój tego miejsca. Za bilet wstępu do Ogrodu Botanicznego wraz z wejściem do miniZOO zapłaciliśmy 5 złotych za trzy osoby. Bilet normalny kosztuje 2 złote, a dla dzieci ulgowe po 1 zł.  W cenie biletu masz możliwość nielimitowanego czasu na spacer po ogrodzie i odpoczynku na przygotowanych ławkach, a także odwiedzenie małego ogrodu zoologicznego.

Ogród Botaniczny w Zielonej Górze - Bajkowa Zagroda i miniZOO

W jakich godzinach otwarty jest Ogród Botaniczny w Zielonej Górze? 

Godziny otwarcia Ogrodu Botanicznego przy ul. Ogrodowej w Zielonej Górze jest zależna od danego miesiąca w roku. Na ich stronie możemy przeczytać bardzo ciekawą informację, mianowicie Ogród Botaniczny w Zielonej Górze zwykle jest otwarty cały rok, nawet w święta. Jeśli ma wystąpić sytuacja taka, że park będzie zamknięty, to przeczytasz o tym na stronie czy też mediach społecznościowych.

Ogród Botaniczny otwarty jest w kwietniu, maju, wrześniu i październiku od 9:00 do 19:00. W miesiącach od czerwca do sierpnia ogród Uniwersytetu Zielonogórskiego jest otwarty w godzinach od 9:00 do 21:00. Jedynie w zimniejszych miesiącach, czyli od listopada do marca ogród otwarty jest najkrócej, czyli 7 godzin – 9:00 – 16:00. 

Ogród Botaniczny w Zielonej Górze - Bajkowa Zagroda i miniZOO

Ogród Botaniczny w Zielonej Górze – atrakcje

W Ogrodzie Botanicznym będziesz mógł podziwiać kolekcję roślin, która jest tworzona już 16 lat. Rośliny tutaj są różnej części świata. Możesz zobaczyć rośliny azjatyckie, północnoamerykańskie czy rośliny górskie świata. Oglądaliśmy zdjęcia ogrodu Uniwersytetu Zielonogórskiego i wyglądały przepięknie, kiedy był czas ich kwitnienia.

Na środku ogrodu znajduje się wigwam, czyli drewniana chata Indian. Atrakcją parku jest również organizacja wycieczek dla grup zorganizowanych, gdzie wraz z przewodnikiem grupy szkolne będą mogły przespacerować się do najciekawszych roślin w danym okresie lub będą mogły pracować z dodatkowymi kartami pracy. Dla każdego odwiedzającego to miejsce turysty z dzieckiem, obowiązkowa będzie wizyta w Bajkowej Zagrodzie, czyli miniZOO połączonego z bajkowym parkiem. 

Ogród Botaniczny w Zielonej Górze - atrakcje
Ogród Botaniczny w Zielonej Górze - atrakcje
przewodnik
Ogród Botaniczny w Zielonej Górze - atrakcje

Bajkowa zagroda to miniZOO w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego

Bajkowa Zagroda to atrakcja znana jako miniZOO ze zwierzętami w wolierach w towarzystwie plastikowych figurek i tablic z bajkami. Po wejściu do parku z roślinami i po obejrzeniu otrzymanej w Informacji Turystycznej mapy z tego miejsca, kierowaliśmy się w północno-zachodnią część ogrodu, aby zobaczyć tę krainę dla dzieci.

W zagrodzie zobaczyliśmy surykatki, króliki, kozy, daniele, papugi. W miniZOO są automaty, gdzie po wrzuceniu monety 2 zł możesz pobrać pokarm dla zwierząt. My wybraliśmy pokarm dla królików. One widząc nas już czekały obok białej rury. Wiedziały, że mogą się spodziewać czegoś dobrego.

Na tablicach są zamontowane bajki, np.: Królewna Śnieżka, Pinokio czy Kot w butach. Dzieciaki mogą przechodzić przez zrobione mostki, korzystać ze smerfnych domków. Podczas zabaw będziesz mógł swojemu dziecku zrobić ciekawe zdjęcia. Bajkowa Zagroda jest przyjazna dla dzieci nawet od pierwszego roku, ale dzieci mając 5-7 lat też nie będą się nudzić. Za wejście do miniZOO nie zapłacisz dodatkowego biletu. Wejście tutaj jest w ramach biletu zakupionego w kasie Ogrodu Botanicznego w Zielonej Górze.

miniZoo bajkowa zagroda
miniZoo bajkowa zagroda
miniZoo bajkowa zagroda
miniZoo bajkowa zagroda
miniZoo bajkowa zagroda
miniZoo bajkowa zagroda
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.