Ruiny zamku Karolat i ogrody Adelajdy w Siedlisku

Podczas zwiedzania woj. lubuskiego warto pojechać i zobaczyć ruiny zamku Karolat, a tuż obok ogrody Adelajdy w Siedlisku. Zamek jest w prywatnych rękach i stoi w ruinie, więc na co dzień można zobaczyć go tylko z zewnątrz. Z opinii dowiedzieliśmy się, że czasem można dostać się tam pod opieką osoby, która zajmuje się obiektem. Natomiast do parku normalnie można wejść. Nie jest to może jakieś popularne miejsce, ale warto je odwiedzić podczas podróży.

Ruiny Zamku Karolat

Gdzie znajdują się Ruiny Zamku Karolat i jak tam dojechać?

Ruiny Zamku Karolat oraz Ogrody Adelajdy znajdują się 36 kilometrów od Zielonej Góry. Z miasta dojedziesz tam w ciągu 32 minut. Musisz jechać drogą S3 na Nową Sól i później na Przyborów oraz Siedlisko. Miejscowość zlokalizowana jest tuż nad rzeką Odrą.

Przy zamku oraz przy parku znajduje się bezpłatny parking. To spokojna miejscowość, dlatego spokojnie znajdziesz tam miejsce.

  • Współrzędne parkingu: 51.7666, 15.8059.

Zobacz również wiele ciekawych miejsc w samej Zielonej Górze.

Ruiny Zamku Karolat w Siedlisku

Murowany zamek wzniesiono na przełomie 1550-1560 roku przez Franza Rechenberga. Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1298 roku. Gdy teren przeszedł pod panowanie Jerzego Schönaicha rozpoczęto budowę jego siedziby. Zbudowano wschodnie skrzydło, w którym mieściła się sala reprezentacyjna z portretami królów. W skrzydle południowym znajdowała się sala książęca. Natomiast budynek bramny mieścił bibliotekę oraz zbrojownię.

W 1601 roku obiekt ucierpiał podczas pożaru, a później nastąpiła jego odbudowa. Na początku XVIII wieku obiekt był przebudowywany na barokowy. W tym czasie wzniesiono północne oraz zachodnie skrzydła. Później wybudowano most przy bramie wjazdowej. Na przełomie lat powstały kolejne elementy: rzeźby, balustrady, ujeżdżalnia, stajnie czy inne budynki gospodarcze. W 1945 roku mieściła się tam baza wojsk radzieckich. Później Rosjanie podpalili budowlę. Zachowała się kaplica oraz budynek bramny. Zamek po części został odbudowany. Obecnie obiekt znajduje się w prywatnych rękach.

Ruiny Zamku Karolat
Ruiny Zamku Karolat
przewodnik
Ruiny Zamku Karolat

Ogrody Adelajdy i Mauzoleum Wandy von Schönaich

Tuż obok znajdują się ogrody Adelajdy oraz Mauzoleum Wandy von Schönaich. Założenie parkowo-ogrodowe powstało na początku lat 30. XIX wieku. Wtedy to para książęca Heinrich Carl Wilhelm wraz ze swoją żoną Adelajdą zdecydowali się na założenie parku. Inspirowali się Parkiem Mużakowskim, który znajduje się na granicy z Niemcami. W parku w Siedlisku znajduje się Mauzoleum Wandy von Schönaich. Była to matka jednego z właścicieli. Mauzoleum powstało początkiem XX wieku.

Ogrody Adelajdy i Mauzoleum Wandy von Schönaich
Ogrody Adelajdy i Mauzoleum Wandy von Schönaich
Ogrody Adelajdy i Mauzoleum Wandy von Schönaich
Jeśli korzystasz z naszych treści i znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 10 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ogrody Adelajdy i Mauzoleum Wandy von Schönaich
Ogrody Adelajdy i Mauzoleum Wandy von Schönaich

Film z województwa lubuskiego

Polecamy również odwiedzić 17 miejsc, które znajdują się w województwie lubuskim. Zobacz koniecznie nasz film na YouTube.

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.

WSPIERAJ ROZWÓJ NASZEGO BLOGA I ODBIERZ NAGRODY