Siena – atrakcje miasta. Co warto zobaczyć w Sienie?

Siena to ciekawe miasto we włoskiej Toskanii. Ma dużo do zaoferowania turystom – od niesamowitych widoków po historię i kulturę. Najważniejszym miejscem, które trzeba zobaczyć w Sienie, jest Piazza del Campo – główny plac miasta, otoczony pięknymi budynkami. Następnie warto udać się do Palazzo Pubblico i Torre del Mangia – dwa główne budynki miasta. Inne popularne atrakcje to Duomo di Siena, Museo dell’Opera Metropolitana oraz Fortezza Medicea. Wszystkie te miejsca są godne polecenia! Zapraszamy na krótką podróż po atrakcjach turystycznych Sieny.

MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA
Siena - atrakcje miasta
Siena - atrakcje miasta

Dojazd i parking w Sienie

Parkingów w Sienie jest bardzo dużo. My zatrzymaliśmy się na parkingu oznakowanym na mapach jako Parcheggio Pubblico Gratuito Il Campino. Postój mieliśmy bezpłatny, gdy byliśmy po sezonie. Dojechaliśmy na miejsce przed godziną 7 i nie było problemów ze znalezieniem miejsca. Później przed południem, gdy wracaliśmy, to już nie było gdzie stanąć. Warto przyjechać wcześnie. Z tego parkingu do centrum to zaledwie kilka minut.

  • Współrzędne naszego parkingu w Sienie: 43.3225, 11.3224.
Siena - atrakcje miasta

Zwiedzanie atrakcji Sieny – mapa miejsc

Aby poznać bliżej to miasto we Włoszech, postanowiliśmy wybrać się na krótki spacer po kilku ciekawych miejscach. Poniżej możesz zobaczyć trasę naszej wycieczki i miejsca, które zobaczyliśmy. 

Siena - atrakcje miasta
przewodnik

Giardini Pubblici

Szliśmy wzdłuż murów Twierdzy Medyceuszy i pierwszym miejscem, które zobaczyliśmy był Giardini Pubblici, czyli mały park z fontanną. Są tam ławeczki, więc można usiąść i przeczytać historię twierdzy.

Siena - atrakcje miasta
MYNASZLAKU FILM

Vista Panoramica di Siena

Szliśmy dalej i doszliśmy do ciekawego punktu widokowego. Rozciąga się z niego wspaniały widok na centrum miasta, a przede wszystkim katedrę na szczycie. To miejsce na mapie oznaczone jest jako Vista Panoramica di Siena. Krajobraz wyglądał pięknie, zwłaszcza że byliśmy wcześnie rano.

Siena - atrakcje miasta

Basilica Cateriniana San Domenico

Kolejnym miejscem była okazała bazylika San Domenico. To jedna z najważniejszych świątyń w mieście. W środku znajdują się relikwie św. Katarzyny ze Sieny. Weszliśmy na chwilę do środka, gdzie akurat odbywała się Msza Święta. Budowę kościoła rozpoczęto w 1226 roku. Gotycki charakter uzyskał w XIV wieku. 

Siena - atrakcje miasta
MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA
Siena - atrakcje miasta
Siena - atrakcje miasta

Sanktuarium dom św. Katarzyny

W pobliżu znajduje się dom św. Katarzyny. Pielgrzymi, którzy przyjeżdżają tutaj, to obowiązkowo kierują swoje kroki do sanktuarium. Święta Katarzyna urodziła się w 1347 roku.

Sanktuarium dom św. Katarzyny

Fontebranda

Bardzo ciekawym miejscem jest Fontebranda – to jedna ze średniowiecznych fontann Sieny. Została wybudowana w XIII wieku, chociaż pierwsze wzmianki pochodzą już z 1081 roku. Zobaczysz tam trzy gotyckie łuki, a pod dachem sporo wody. Fontanna została w ostatnich latach odnowiona, dlatego wygląda jeszcze lepiej. Po zobaczeniu tej atrakcji poszliśmy w górę, żeby dojść do katedry. 

Fontebranda

Katedra Matki Bożej Wniebowziętej w Sienie

Kierowaliśmy się teraz w stronę Katedry Matki Bożej Wniebowziętej. Z zewnątrz świątynia robi wielkie wrażenie. Przypomina trochę katedrę z Florencji. Włochy mogą pochwalić się kolejnym ciekawym miejscem. Budowę rozpoczęto w XII wieku. Planowano wznieść największą świątynię chrześcijańską na świecie. Jednak te plany zostały zniweczone przez epidemię dżumy. Świątynia stoi na Piazza del Duomo.

Katedra Matki Bożej Wniebowziętej w Sienie

Piazza del Campo

Następnie trafiliśmy na Piazza del Campo. To główny plac znajdujący się w centrum miasta. Często nazywany jest rynkiem. Odbywają się tam wyścigi konne, co stanowi sporą atrakcję dla mieszkańców i turystów. Budowę placu rozpoczęto w 1347 roku. Przy placu stoi charakterystyczny budynek Palazzo Pubblico oraz Torre del Mangia z dzwonnicą

Piazza del Campo
Piazza del Campo
Piazza del Campo

Fortezza Medicea

Ostatnim punktem na naszej trasie zwiedzania była Twierdza Medyceuszy, która zwana jest również Fortem Świętej Barbary. Została wzniesiona od 1561 do 1563 roku z polecenia księcia Cosimo. Dawniej w tym miejscu była budowla zbudowana przez Hiszpanów. Twierdza Medyceuszy miała symbolizować koniec niepodległości mieszkańców Sieny. Od XVIII wieku obiektu nie wykorzystywano do celów militarnych. Od 1937 roku służyła jako park. Obecnie można wejść na teren twierdzy i przespacerować się po jej murach. Są tam ławeczki i piękne widoki na krajobrazy Toskanii. 

Fortezza Medicea
Fortezza Medicea
Fortezza Medicea

Co warto zobaczyć w okolicy Sieny?

Warto wybrać się na podróż samochodową i zobaczyć ciekawe miejsca w Toskanii. Można również pojechać do Krzywej Wieży w Pizie i ruszyć na szlak w Apeninach, np. na Monte Pianellaccio.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.