Wałbrzych – atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć? Gdzie w góry z Wałbrzycha?

Wałbrzych znajduje się w woj. dolnośląskim. Oferuje turystom mającym nocleg w mieście lub okolicy wiele atrakcji turystycznych, które warto rozłożyć na kilka dni. Czy wybierzesz się na spacer po mieście zobaczyć przepiękne kamienice, a może odkryjesz jakieś ciekawe zakamarki? Czy uda Ci się znaleźć kamienicę z kotwicą? Zanim zaczęliśmy się interesować miastem głębiej, nie wiedzieliśmy, że można tutaj spędzić tak ciekawie czas. Warto tutaj się zatrzymać.

Wałbrzych jest miastem z bardzo dobrą lokalizacją wypadową do bliskich atrakcji turystycznych, jak również w góry. Te są na wyciągnięcie ręki. Szczyty Gór Wałbrzyskich z najwyższą Borową, czy bliskie Góry Kamienne z Waligórą i ścianą płaczu. A może zainteresuje Cię podziemny świat Gór Sowich pod Włodarzem? To trochę dalsze tereny, ale bardzo zagadkowe.

A więc co robić w mieście, kiedy masz tutaj nocleg? Miasto oferuje wiele atrakcji dla turystów, np.: Stara Kopalnia, Zamek Książ czy Muzeum Porcelany, a także Pałac Czettritzów. To, co? Zaczynamy?

Wałbrzych - atrakcje turystyczne

Wałbrzyskie Gwarki – znajdź w mieście przy ważnych atrakcjach

Wybierasz się na miasto i chcesz spacerować z dziećmi, to możesz im zaproponować szukanie wałbrzyskich gwarków. Są to figury wałbrzyskich górników. Znajdują się one przy ważniejszych obiektach lub ważniejszych miejscach. Jest ich 18 w całym mieście. Znajdziesz je przy Palmiarni, Muzeum Porcelany, Zamku Książ czy Ratuszu. Figury mają swoje nazwy, np.: Górnik Zaczytany w książce, Ogrodnik, Sztygar, Górnik z Orkiestry. Ta zabawa ze znalezieniem figurek górników jest podobna do szukania bachusików w Zielonej Górze albo krasnali we Wrocławiu.

Centrum Wałbrzycha – spacer z przepięknymi kamienicami i „dwoma rynkami”

Pierwsze kroki skieruj na Rynek, który jest najstarszym placem w tym mieście. Zobacz otaczające go kamienice, które pochodzą z XVIII wieku. Przepięknie wygląda kamienica z Biblioteką. Stojąc na Rynku i oglądając się dookoła zobaczysz kamienicę z kotwicą. Okazuje się, że jest to kamienica kupca, który w ten sposób oznaczył swoje zamorskie powiązania handlowe. Zastanawiasz się nad ratuszem? Powinien być na rynku? Dokładnie, powinien być, ale został rozebrany. Od 1731 roku w centralnej części rynku stał 122 lata.

Nowy ratusz wybudowano na Placu Magistrackim, gdzie się możesz udać w drugim kroku. Nie musisz go szukać po całym mieście. Wystarczy, że pójdziesz ulicą Tadeusza Kościuszki i Henryka Sienkiewicza. To jest około 200 metrów od Rynku. Plac Magistracki potocznie nazywany jest Drugim Rynkiem. Ratusz i budynek prokuratury są przepięknymi budynkami, które na pewno wyróżniają się od pozostałych. Będąc już w centrum Wałbrzycha warto jeszcze przejść ulicami dodatkowe 500 metrów – 700 metrów.

Dotrzesz przed Pałac Czettritzów zwanego Zamkiem Wałbrzych. Usytuowany jest przy ulicy Zamkowej. We wnętrzach mieści się PWSZ im. Angelusa Silesiusa, a w ogrodach znajduje się willa księżnej Daisy, czyli Marii Teresy Oliwii Hochberg von Pless. Podczas drugiej wojny światowej w 1941 roku zamieszkała w tej willi księżna Daisy. Niestety zmarła dwa lata później. Budynek ze względów złego stanu technicznego nie jest dostępny dla turystów i mieszkańców Wałbrzycha.

Ratusz Wałbrzych

Zamek Książ w Wałbrzychu to atrakcja przyciągająca turystów z całego świata

Zamek Książ w Wałbrzychu to miejsce, które masz możliwość zwiedzić we własnym tempie, dzięki dostępnym audioprzewodnikom. Kiedy docierasz tutaj z dzieckiem, też warto mu wypożyczyć audioprzewodnik. Nasze zwiedzanie tego wspaniałego miejsca to dobre 90 minut. Mimo że zamek jest największy na Dolnym Śląsku i posiada 400 pomieszczeń, to Ty jako turysta poznasz go w niewielkiej części. Pod zamkiem znajdują się rozległe podziemia, które niegdyś były główną kwaterą Adolfa Hitlera. Zastanów się, czy chcesz zwiedzać Zamek Książ za dnia, czy może podczas zorganizowanego nocnego zwiedzania, które odbywa się kilka razy do roku. 

Zamek Książ

Palmiarnia – najstarsza w Polsce i zachowana w tej samej postaci od wybudowania aż do dziś

Chcesz spędzić miło czas wśród egzotycznych roślin niemal ze wszystkich kontynentów, jak i również różnych stref klimatycznych? Palmiarnia Wałbrzych to piękne miejsce, które można wykorzystać do sesji zdjęciowych. Zwiedzanie będzie niewątpliwie fascynującą wędrówką pomiędzy azjatyckimi bambusami, kaktusami z Ameryki Środkowej, cytrusami znad Morza Śródziemnego. Po prawej stronie ścieżki, kiedy będziesz się nią poruszać zobaczysz zwierzęta tutaj mieszkające, np.: lemury. Palmiarnia, która została wzniesiona ponad 100 lat temu i zachowana w tej postaci do dziś zachwyca i przyciąga odwiedzających o każdej porze roku. 

Palmiarnia - najstarsza w Polsce i zachowana w tej samej postaci od wybudowania aż do dziś

Stara Kopalnia Centrum Nauki i Sztuki na terenie zabytkowej Kopalni Węgla Brunatnego „Julia”

W tym roku udało nam się dotrzeć do Starej Kopalni w Wałbrzychu z dzieckiem. Jeśli nocujesz w Wałbrzychu, a może nawet w Starej Kopalni to, aż grzechem jest nie skorzystać z oferty, jaka jest przygotowana dla turystów. To miejsce jest najpiękniejszym naziemnym kompleksem górniczym w Polsce. Przewodnicy to byli pracownicy tego miejsca. Historie, które tutaj opowiadają podczas oprowadzania są przepełnione wiedzą i doświadczeniem. Na zwiedzanie trasy turystycznej przygotuj około 2 godziny.

Będziesz spacerować również po podziemnej trasie turystycznej. Na samym końcu trasy wraz z przewodnikiem wyjedziesz windą na wieżę widokową. Z niej przepięknie widać teren, po którym spacerowałeś, jak również okolicę. Jeśli jesteś tutaj z dzieckiem, to warto zajrzeć do SOWY. Strefa odkrywania czeka na Was z wieloma zagadkami do rozwiązania, kącikiem do majsterkowania, a także będziecie mogli popracować nad doświadczeniami. 

Zamek Książ
przewodnik

Książański Park Krajobrazowy

Książański Park Krajobrazowy to tereny zielone ze ścieżkami spacerowymi i szlakami turystycznymi na terenie Wałbrzycha, Świdnicy, Starych Bogaczowic, Dobromierza oraz Świebodzic. Na terenie parku znajduje się Zamek Książ, czy Zamek Cisy. W niedalekiej odległości od Wałbrzycha w miejscowości Dobromierz znajduje się piękne Jezioro Dobromierskie. Wybierz się na spacer ścieżkami lub szlakami turystycznymi i poczuj klimat terenów zielonych. Bardzo ciekawą ścieżką jest Ścieżka Hochberów w okolicy Zamku Książ.

Muzeum Porcelany – atrakcja z ponad stuletnią historią

Muzeum Porcelany w Wałbrzychu w tym miejscu działa od 2015 roku i jest odwiedzaną atrakcją o każdej porze roku. Jest nowoczesnym muzeum znajdującym się w reprezentacyjnych murach pałacu Albertich. Historia założenia muzeum sięga roku 1908, kiedy z inicjatywy Juliusa Joppicha powstało w Wałbrzychu Muzeum Starożytności Ziemi Wałbrzyskiej. 18 lat później w 1926 roku Muzeum pod nową nazwą, wówczas Muzeum Regionalne przeniesiono do Pałacu Albertich.

Dziś po metamorfozie, jaką przeszło zachęca przyjezdnych na swoje ekspozycje, gdzie znajduje 10 tysięcy eksponatów. W Wałbrzychu zobaczysz przepiękne kolekcje śląskiej porcelany, ale również będziesz miał możliwość poznać wyroby z najważniejszych fabryk znajdujących się na terenie Europy. Przykładem są fabryki z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii czy Rosji. Swoje miejsce znajduje tutaj polska ceramika pochodząca z lat 50. i 60 ubiegłego wieku, mieszcząca się pomiędzy wystrojem z minionych epok.

Gdzie w góry z Wałbrzycha?

Wałbrzych jest dobrze usytuowany, aby móc skorzystać również z propozycji szlaków turystycznych. Jeśli posiadasz samochód, to dotarcie na parking przy szlaku nie powinno być dla Ciebie problemem. Na wyciągnięcie ręki masz Góry Wałbrzyskie i Góry Kamienne, ale warto też, jeśli masz czas i ochotę poznać szczyt Włodarz w Górach Sowich. A może wybierzesz się jego podziemia?

Chełmiec

Wiele osób próbujących zrobić projekt Koronę Gór Polski musi zdobyć Chełmiec, bo jest zaliczany jako najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich. Mimo że jest niższy od Borowej to został uznany do tego projektu. Czemu? Ponieważ podczas pomiarów wzięto pod uwagę również wieżę widokową. Dodano 18 metrów. Podczas naszych odwiedzin nie było możliwości wyjść na wieżę. Możesz wejść na szczyt najkrótszym szlakiem, który mierzy 2,5 kilometra, a czas jego przejścia to 60 minut. 

Borowa

Borowa to najwyższe wzniesienie Gór Wałbrzyskich. Na szczycie jest wieża widokowa, z której są piękne widoki na okoliczne wzniesienia i miejscowości zatopione pomiędzy nimi. Z roku na rok coraz więcej turystów przyciąga wieża widokowa, której przed 2017 roku nie było. My również wybraliśmy się ponownie, aby sprawdzić jakie widoki oferuje nam Borowa. Szliśmy z Jedliny-Zdroju z ulicy Ogrodowej. Ty możesz wybrać wariant z Wałbrzycha lub szlak o najkrótszym dystansie z Jedliny-Zdroju Kamieńsk.

Waligóra

Waligóra to najwyższe wzniesienie Gór Kamiennych. Przyciąga turystów nie tylko tych nocujących w Wałbrzychu. Wiele osób chce sprawdzić, czy faktycznie przejście szlakiem żółtym jest ścianą płaczu. Masz możliwość skorzystania z bardzo krótkiego wariantu wycieczki. Wystarczy dotrzeć do Schroniska PTTK Andrzejówka i z tego miejsca na szczyt to tylko 700 metrów. Warto wybrać się z Sokołowska. Dystans wycieczki to ponad 12 kilometrów, ale warto przejść dłuższym szlakiem. Warto chodzić dłuższymi wariantami, aby poznawać górskie pasma. Uwierz, różnią się od siebie. 

Lesista Wielka

Lesista Wielka i wieża widokowa na Dzikowcu, to kolejna propozycja ciekawej wycieczki, na jaką możesz się udać z Wałbrzycha, kiedy tutaj masz nocleg. Parkując przy nieczynnym kamieniołomie zrobisz 10-kilometrową trasę. Przeszliśmy trasę z dzieckiem i zdobyliśmy kolejny szczyt do Diademu Polskich Gór. Szczyt leży w Górach Kamiennych. 

Wieża widokowa na wzgórzu Gedymina w Szczawnie-Zdroju

Niewątpliwe jest to, że mając nocleg w Wałbrzychu, będziesz chciał zobaczyć nową wieżę w Szczawnie-Zdroju. Jest to nowa atrakcja i przyciąga wielu turystów w Góry Wałbrzyskie. Do wieży widokowej dojdziesz za ścieżką. Wycieczka nie jest wymagająca. Jest to opcja dla rodziców z małymi dziećmi w wózkach.

Zamek Grodno

Zamek Grodno znajduje się 12 kilometrów od Wałbrzycha. Warto wybrać się tutaj z dzieckiem. Parkować musisz w centrum miejscowości w Zagórzu Śląskim. Jest to propozycja na krótką wycieczkę. Pieszo w jedną stronę pokonasz 700 metrów. Na zamku poproś o audioprzewodnik, kiedy będziesz kupować bilet. 

Włodarz

Szczyt Włodarz leży blisko Głównego Szlaku Beskidzkiego. Warto tutaj dotrzeć i poznać historię tych miejsc. Pod Włodarzem są największe podziemia projektu Riese. My wybraliśmy szlak z Głuszycy, ale możesz wybrać inny wariant, np. zielona ścieżka z Jugowic, czy czerwonym z Jedlinki części Jedliny-Zdrój.

Atrakcje Wałbrzycha
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.