Trzy Kopce Wiślańskie – Telesforówka – Stary Groń – Grabowa z dzieckiem
Trzy Kopce Wiślańskie to szczyt w Beskidzie Śląskim mierzący 810 m n.p.m. W pobliżu znajduje się popularne prywatne schronisko Telesforówka.
- Najkrótszy szlak na Trzy Kopce Wiślańskie prowadzi z Brennej-Leśniczówki,
- To 3,6 km pod górę za szlakiem zielonym,
- Pod koniec można skrócić sobie odcinek o 200-300 metrów,
- Współrzędne parkingu przy tym szlaku: 49.6842, 18.9130.
- Na wycieczkę warto się wybrać z dzieckiem,
- Przy schronisku Telesforówka stoi czerwony garbusik,
- Trzy Kopce Wiślańskie to jeden z popularnych szczytów w Beskidzie Śląskim,
- Na górę można dojść również z: Wisły, Przełęczy Salmopolskiej czy Ustronia,
- My na wycieczkę wybraliśmy się z Przełęczy Salmopolskiej – opis poniżej.
- Zobacz 50 atrakcji turystycznych w Wiśle,
- Sprawdź atrakcje Szczyrku.
Mapa trasy turystycznej
Nasza cała trasa z dzieckiem liczyła 15 kilometrów. Przeszliśmy szlak na Trzy Kopce Wiślańskie z Przełęczy Salmopolskiej. Później zeszliśmy do Brennej i weszliśmy na Stary Groń. Tam stoi wieża widokowa. Potem wróciliśmy przez Grabową na Przełęcz Salmopolską.
Parking na Przełęczy Salmopolskiej
Po ponad trzech godzinach drogi dojeżdżamy na Przełęcz Salmopolską znajdującą się na wysokości 934 m n.p.m. Jest to świetny punkt wypadowy na Skrzyczne – najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, dlatego po dojeździe na parking po godzinie 8:00 nie dziwimy się, że stoi tam już tyle samochodów. Można zatrzymać się albo przy restauracji, albo tak jak my po drugiej stronie drogi.
- Współrzędne bezpłatnego parkingu na Przełęczy Salmopolskiej: 49.6645, 18.9603.
Opis szlaku na Trzy Kopce Wiślańskie z Przełęczy Salmopolskiej
W głowie siedziało gdzieś Skrzyczne, ale już je w trójkę zdobyliśmy w sierpniu 2017 roku. Oczywiście Maja była wtedy jeszcze w brzuchu. Przełęcz Salmopolska to punkt, na którym są różne rozejścia się szlaków.
Można zejść żółtym szlakiem do Szczyrku, czerwonym dotrzeć na Klimczok lub tak jak my zrobić pętlę przez Trzy Kopce Wiślańskie i Stary Groń.
Szlak żółty do Telesforówki
Po około godzinie przygotowań ruszamy na żółty szlak. Schodzimy w dół w stronę drogi numer 942 Szczyrk – Wisła. Przecinamy ją i znacznie obniżamy się, tracąc wysokość. Zejście po kamieniach nie sprawia trudności. Od razu spotykamy kilka osób, zwłaszcza rowerzystów. Idziemy długi czas lasem, chociaż muszę przyznać, że widoki też można obejrzeć.
Szczyt Jawierzny 799 m n.p.m.
Zdobywamy szczyt Jawierzny 799 m n.p.m., a dalej pod szczytem Smerekowiec 835 m n.p.m. spotykamy szlak zielony. Ten wiedzie prosto do Wisły, a my dalej przez Gościejów – dwuwierzchołkowe zalesione wzniesienie zmierzamy żółtym kolorem na Trzy Kopce Wiślańskie. W międzyczasie szlak czarny odbija do Wisły.
Prywatne schronisko Telesforówka w górach Beskidu Śląskiego
Maszerujemy cały czas lasem, aż wreszcie wychodzimy na odsłonięty teren. Widać po prawej stronie Skrzyczne z charakterystycznym masztem na szczycie. Przechodzimy obok domu, przy którym rowerzyści szykują się do jazdy.
Z daleka widzimy wiatę i od razu mówimy, że idealne miejsce na dom z takimi widoki. Okazuje się, że to teren Telesforówki – prywatnego schroniska. Warto wybrać się tam na wycieczkę.
Budynek przytuliska to drewniana chałupa, z dużą, murowaną werandą, wyposażona w drewniane meble i tradycyjne sprzęty. W obiekcie znajduje się 25 miejsc noclegowych.
Istnieje w nim możliwość skosztowania pysznej domowej kuchni, tradycyjnych wypieków, jak też upieczenia na ognisku zakupionych kiełbasek lub innych zamówionych wcześniej potraw.
Tuż obok budynku znajduje się duża, widokowa polana, z której zobaczyć możemy Czantorię, Równicę, Orłową, Błatnią, Klimczok, Kotarz, Halę Jaworową, Grabową, Skrzyczne, Baranią Górę, a nawet Zaporę Goczałkowicką.
Trzy Kopce Wiślańskie – szczyt w Beskidzie Śląskim
Dalej idziemy już na Trzy Kopce Wiślańskie 810 m n.p.m. Nazwa góry pochodzi od jej położenia na styku granic trzech miejscowości: Ustronia, Wisły i Brennej.
W początkowym okresie rozwoju osadnictwa na tych terenach każda jednostka osadnicza znaczyła swe granice nacięciami na korze drzew (’zakrzosy’) lub właśnie kopcami układanymi z kamieni.
Przymiotnik 'Wiślańskie’ dodano w celu odróżnienia góry od innych Trzech Kopców (np. Trzy Kopce u styku granic Brennej, Szczyrku i Wapienicy lub Trzy Kopce w Beskidzie Żywieckim).
Z Trzech Kopców Wiślańskich do Brennej Leśnicy
Zmieniamy szlak na kolor zielony i schodzimy do Brennej Leśnicy. Spotykamy coraz więcej osób.
Chwila przez las, a następnie wychodzimy na polanę widokową, na której robimy sobie dłuższą przerwę. Przy takiej pogodzie aż radość jest wędrować. Jest bezwietrznie, dlatego z karmieniem i przebieraniem Mai nie mamy problemu.
Tym szlakiem wędruje bardzo wiele małych dzieci, co bardzo cieszy, natomiast przeraża ilość ludzi z psami bez smyczy i kagańca. W połowie wychodzimy na drogę szutrową i nią schodzimy do miejscowości.
Tam robimy krótki przystanek i ruszamy w górę na Stary Groń 792 m n.p.m.
Stary Groń – wieża widokowa
Przechodzimy nad Potokiem Leśnica i ostro podchodzimy do góry. Trwa ono jakieś 40 minut i potrafi człowieka zmęczyć. W międzyczasie wychodzimy na beton i spotykamy ludzi, z którymi widzieliśmy się kilkadziesiąt minut wcześniej.
W tym masywie jest tyle różnych ścieżek oznakowanych i nieoznakowanych, że można wybrać różny wariant wycieczki. Podejściu od czasu do czasu towarzyszą widoki zwłaszcza w górnych partiach. Ostatnie przejście przez las i już jesteśmy przy wieży widokowej pod Starym Groniem.
Co widać z wieży widokowej na Starym Groniu?
Z wieży widokowej można podziwiać piękne krajobrazy między innymi: Dolinę Hołcyny i Brennicy, pasmo Błotnego, Skrzyczne, Orłową, Równicę, pasmo Stożka i Czantorii oraz szczyty Beskidu Śląsko-Morawskiego z dominującą Łysą Górą.
Trochę widoki ograniczają rosnące drzewa albo wieża jest za niska. Nasz zielony szlak idzie dalej przez Horzelicę do Brennej, a my skręcamy w prawo i lecimy czarnym szlakiem w stronę Grabowej 907 m n.p.m.
Bajkowym Szlakiem Utopca
Ten odcinek jest w większości odkryty. Towarzyszy nam pomarańczowy szlak konny i czerwona ścieżka zwana Bajkowym Szlakiem Utopca. W połowie drogi robimy sobie drugą przerwę i rozkładamy się na trawie pod drzewem.
Do końca mamy jeszcze niespełna godzinę drogi, ale po co się spieszyć skoro jesteśmy w górach.
Chata Grabowa – Beskid Śląski
Idziemy dalej w stronę Chaty Grabowej. Wokół schroniska znajduje się park tematyczny 'Ogród Bajek’ z postaciami z legend i podań z regionu Beskidu Śląskiego. Ogród został podzielony na cztery żywioły: ognia, powietrza, wody i ziemi.
Do każdego z nich przypisane zostały poszczególne postacie z demonologi słowiańskiej takie jak: Swaróg, Raróg, Radogost, Światowid, Dziewanna, Kupała, Południca, Domowoj, Dworowoj, Skarbnik, Utopiec, 3 rusałki i Płanetnik.
Szczyt Grabowa i droga do Przełęczy Salmopolskiej
Po minięciu obiektu zdobywamy wysokość i docieramy do szczytu o nazwie Grabowa. Z Przełęczy Salmopolskiej przychodzi szlak koloru czerwonego, którym idziemy dalej. Przed nami jeszcze 20 minut drogi.
Po niespełna sześciu godzinach jesteśmy z powrotem na przełęczy, gdzie ku naszemu zdziwieniu jest tyle samochodów, że ciężko gdzieś znaleźć miejsce, a co chwilę przyjeżdżają kolejne osoby. Dochodzimy do swojego samochodu i tam się rozkładamy.
Jesteście SUPER. Kolejny udany wypad. trasa na Grabową i Stary Groń (Kotarz). Dziękuję poraz kolejny. Jesteście MEGA i Wasz blog też.
Za tydzień w planach Trzy Kopce z Przełęczy Samo polskiej i już wiem, że będzie ekstra.