Bobrowe Skały i Polana Czarownic w Górach Izerskich – szlak z Piechowic

Kolejny dzień w Sudetach. Tym razem wybieramy się na nieznany nam dotąd szczyt Bobrowe Skały w Górach Izerskich. Będziemy tam po raz pierwszy w życiu, dlatego nowe wyzwanie przed nami. Lubimy docierać nowymi szlakami do nowych miejsc. Pogoda sprzyja wędrówkom, ponieważ nie jest za gorąco i mamy lekkie zachmurzenie. 

  • Bobrowe Skały to grupa skałek znajdujących się w Górach Izerskich,
  • To jedna z atrakcji w okolicy Piechowic,
  • Szlak z Piechowic na Bobrowe Skały mierzy 3,9 km,
  • Czas wejścia z parkingu to 1 godzina i 30 minut,
  • Na trasie mieliśmy 245 metrów podejścia,
  • Z góry rozciąga się wspaniała panorama widokowa,
  • Wejście na górę nie jest trudne. 

Parking w Piechowicach

Z Karpacza, z naszego miejsca noclegowego, przejeżdżamy jakieś dwadzieścia pięć kilometrów do Piechowic. Zatrzymujemy się na darmowym parkingu przy Hucie Szkła Kryształowego Julia. Na początku zobaczcie trasę naszego marszu.

  • Współrzędne parkingu w Piechowicach: 50.8503, 15.5878.
Bobrowe Skały i Polana Czarownic w Górach Izerskich

Mapa trasy turystycznej na Bobrowe Skały i Polanę Czarownic w Górach Izerskich

Piechowice – Pod Bobrowymi Skałami – Bobrowe Skały – Polana Czarownic

  • Z polany można wrócić szlakiem, którym przyszliśmy lub zejść drogą na przełaj do zielonego szlaku.

Rezerwat Przyrody Krokusy w Górzyńcu

Ruszamy przed siebie i idziemy za zielonym szlakiem. Docieramy do dzielnicy o nazwie Górzyniec. Co ciekawe, dzielnica ta nigdy nie była odrębną miejscowością. Jest tylko i wyłącznie kolonią, dzielnicą Piechowic. Idąc dalej wchodzimy w Rezerwat Przyrody Krokusy w Górzyńcu.

Rezerwat ma już przeszło pół wieku, gdzie pod swoją ochroną ma jedyne w polskich Sudetach i na Śląsku stanowiska szafranu spiskiego, inaczej mówiąc krokusa, a także stanowiska rzadkich roślin grądowych.

Bobrowe Skały i Polana Czarownic w Górach Izerskich

Szlak na Bobrowe Skały i piękne widoki na Karkonosze

Mijamy jeszcze kilka domów i wchodzimy w las, którym wędrujemy praktycznie na sam szczyt. Może nie tak od razu, ale czym wyżej tym drzew jest więcej. Drzew? Tak właśnie. Miałam Wam napisać, że w tej okolicy praktycznie widzieliśmy same brzozy.

Coś pięknego. Tylko raz nam się zdarzyło widzieć tyle brzóz w jednym miejscu. Z tego co pamiętam, to było to w Beskidzie Wyspowym, idąc na szczyt Łyżka z Siekierczyny. 

Idziemy dalej, podążając na szczyt, którym nigdy się nie zainteresowaliśmy. Jak na razie nikogo na trasie nie spotykamy, jedynie co to dołącza do nas ścieżka konna, a za jakieś kilkanaście minut odchodzi, ale w zamian przychodzi szlak niebieski. Zauważamy tabliczkę z informacją, że jeszcze 20 minut.

Bobrowe Skały i Polana Czarownic w Górach Izerskich
Widok na Karkonosze. Na środku Śnieżne Kotły, z prawej strony Szrenica
Bobrowe Skały i Polana Czarownic w Górach Izerskich
Bobrowe Skały i Polana Czarownic w Górach Izerskich
przewodnik
Bobrowe Skały i Polana Czarownic w Górach Izerskich

Bobrowe Skały w Górach Izerskich

Teraz podążamy niebieskim i zielonym szlakiem na Bobrowe Skały. Dochodzimy do szczytu i szok! Przed naszymi oczami skały z jakimś tam punktem widokowym. Oczywiście pierwsze co to idziemy na górę. Podchodzimy bliżej do skał i zauważamy tabliczkę informującą, że wychodzenie na punkt widokowy tylko na własną odpowiedzialność.

Patrzymy przed siebie i tak. Schodki są, ale jakieś liche druty, które mają wyglądać jak barierka. Przymocowane z jednej strony. Przechodzimy przez ciasne kamienie i jesteśmy na szczycie.

Na górze jest sporo miejsca, aby sobie usiąść. Oczywiście miejsce kiedyś było świetnie zabezpieczone. Teraz zostały tylko słupki i jakieś pojedyncze druty. Tak naprawdę nie ma żadnego zabezpieczenia u góry, a północna ściana ma około 25-30 metrów wysokości.

My tu gadu, gadu, a tam na horyzoncie wszystko urosło. Zobaczcie sami jakie widoki. Oczywiście rozpoznawalne w paśmie Karkonoszy: Śnieżka, Skalny Stół, Szrenica, Wielki Szyszak, Łabski Szczyt, ale też w innych pasmach: Grodna, Skalnik, Ostrzyca, Góra Św. Anny, Ciemniak, Wysoki Kamień, Czarna Góra. Ze szczytu przy dobrej widoczności można zobaczyć szczyty oddalone nawet o 96 km w linii prostej.

W tym miejscu w latach 30. XX w. stała popularna restauracja i wieża widokowa. Do dziś zachowały się resztki fundamentów. I tu spotykamy dwóch młodych turystów, którzy przyszli z jakąś obronną tarczą. Miecza nie mieliśmy przy sobie, żeby ich zaatakować, a może lepiej w ogóle nie wdawać się z nimi w pojedynek. Pozdrowiliśmy ich miło i poszliśmy za niebieskim szlakiem.

Formacje skalne

Bobrowe Skały mają fantazyjne nazwy: Podkowa, Iskander, Ukryty Mur, Klocki, Masala, Palec, Okręt, Okap, Bobrowa, Wieża, Tablica, Palec, Wskaźnik.

Szlak na Bobrowe Skały
Szlak na Bobrowe Skały
Szlak na Bobrowe Skały
Szlak na Bobrowe Skały
Szlak na Bobrowe Skały

Polana Czarownic w Górach Izerskich

Wróciliśmy wraz z zielonym do punktu, w którym dotarł niebieski i nim podążyliśmy na Babią Przełęcz 646 m n.p.m. Jest to naprawdę niewiele od rozejścia się szlaków, a miejsce dość ciekawe. Zgadnijcie, jak się nazywa miejscówka na środku Babiej Przełęczy? Jest to Polana Czarownic. Będąc tam, można się przestraszyć.

Z Polany Czarownic do Huty Julia w Piechowicach

Jemy kolejny posiłek, ale na szczęście żadna czarownica nie przysiada się do stołu. My robimy sobie pamiątkowe zdjęcie i ruszamy z powrotem. Na początku w planach było pójście dalej i zrobienie pętli przez Wysoki Kamień, jednak z tego zrezygnowaliśmy. Wracamy do Piechowic tym samym szlakiem w dół. Wędrujemy lasem, ale dalej mamy panoramy na Karkonosze. 

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.