Bobrowe Skały i Polana Czarownic w Górach Izerskich – szlak z Piechowic
Kolejny dzień w Sudetach. Tym razem wybieramy się na nieznany nam dotąd szczyt Bobrowe Skały w Górach Izerskich. Będziemy tam po raz pierwszy w życiu, dlatego nowe wyzwanie przed nami. Lubimy docierać nowymi szlakami do nowych miejsc. Pogoda sprzyja wędrówkom, ponieważ nie jest za gorąco i mamy lekkie zachmurzenie.
- Bobrowe Skały to grupa skałek znajdujących się w Górach Izerskich,
- To jedna z atrakcji w okolicy Piechowic,
- Szlak z Piechowic na Bobrowe Skały mierzy 3,9 km,
- Czas wejścia z parkingu to 1 godzina i 30 minut,
- Na trasie mieliśmy 245 metrów podejścia,
- Z góry rozciąga się wspaniała panorama widokowa,
- Wejście na górę nie jest trudne.
Parking w Piechowicach
Z Karpacza, z naszego miejsca noclegowego, przejeżdżamy jakieś dwadzieścia pięć kilometrów do Piechowic. Zatrzymujemy się na darmowym parkingu przy Hucie Szkła Kryształowego Julia. Na początku zobaczcie trasę naszego marszu.
- Współrzędne parkingu w Piechowicach: 50.8503, 15.5878.
Mapa trasy turystycznej na Bobrowe Skały i Polanę Czarownic w Górach Izerskich
Piechowice – Pod Bobrowymi Skałami – Bobrowe Skały – Polana Czarownic
- Z polany można wrócić szlakiem, którym przyszliśmy lub zejść drogą na przełaj do zielonego szlaku.
Rezerwat Przyrody Krokusy w Górzyńcu
Ruszamy przed siebie i idziemy za zielonym szlakiem. Docieramy do dzielnicy o nazwie Górzyniec. Co ciekawe, dzielnica ta nigdy nie była odrębną miejscowością. Jest tylko i wyłącznie kolonią, dzielnicą Piechowic. Idąc dalej wchodzimy w Rezerwat Przyrody Krokusy w Górzyńcu.
Rezerwat ma już przeszło pół wieku, gdzie pod swoją ochroną ma jedyne w polskich Sudetach i na Śląsku stanowiska szafranu spiskiego, inaczej mówiąc krokusa, a także stanowiska rzadkich roślin grądowych.
Szlak na Bobrowe Skały i piękne widoki na Karkonosze
Mijamy jeszcze kilka domów i wchodzimy w las, którym wędrujemy praktycznie na sam szczyt. Może nie tak od razu, ale czym wyżej tym drzew jest więcej. Drzew? Tak właśnie. Miałam Wam napisać, że w tej okolicy praktycznie widzieliśmy same brzozy.
Coś pięknego. Tylko raz nam się zdarzyło widzieć tyle brzóz w jednym miejscu. Z tego co pamiętam, to było to w Beskidzie Wyspowym, idąc na szczyt Łyżka z Siekierczyny.
Idziemy dalej, podążając na szczyt, którym nigdy się nie zainteresowaliśmy. Jak na razie nikogo na trasie nie spotykamy, jedynie co to dołącza do nas ścieżka konna, a za jakieś kilkanaście minut odchodzi, ale w zamian przychodzi szlak niebieski. Zauważamy tabliczkę z informacją, że jeszcze 20 minut.
Bobrowe Skały w Górach Izerskich
Teraz podążamy niebieskim i zielonym szlakiem na Bobrowe Skały. Dochodzimy do szczytu i szok! Przed naszymi oczami skały z jakimś tam punktem widokowym. Oczywiście pierwsze co to idziemy na górę. Podchodzimy bliżej do skał i zauważamy tabliczkę informującą, że wychodzenie na punkt widokowy tylko na własną odpowiedzialność.
Patrzymy przed siebie i tak. Schodki są, ale jakieś liche druty, które mają wyglądać jak barierka. Przymocowane z jednej strony. Przechodzimy przez ciasne kamienie i jesteśmy na szczycie.
Na górze jest sporo miejsca, aby sobie usiąść. Oczywiście miejsce kiedyś było świetnie zabezpieczone. Teraz zostały tylko słupki i jakieś pojedyncze druty. Tak naprawdę nie ma żadnego zabezpieczenia u góry, a północna ściana ma około 25-30 metrów wysokości.
My tu gadu, gadu, a tam na horyzoncie wszystko urosło. Zobaczcie sami jakie widoki. Oczywiście rozpoznawalne w paśmie Karkonoszy: Śnieżka, Skalny Stół, Szrenica, Wielki Szyszak, Łabski Szczyt, ale też w innych pasmach: Grodna, Skalnik, Ostrzyca, Góra Św. Anny, Ciemniak, Wysoki Kamień, Czarna Góra. Ze szczytu przy dobrej widoczności można zobaczyć szczyty oddalone nawet o 96 km w linii prostej.
W tym miejscu w latach 30. XX w. stała popularna restauracja i wieża widokowa. Do dziś zachowały się resztki fundamentów. I tu spotykamy dwóch młodych turystów, którzy przyszli z jakąś obronną tarczą. Miecza nie mieliśmy przy sobie, żeby ich zaatakować, a może lepiej w ogóle nie wdawać się z nimi w pojedynek. Pozdrowiliśmy ich miło i poszliśmy za niebieskim szlakiem.
Formacje skalne
Bobrowe Skały mają fantazyjne nazwy: Podkowa, Iskander, Ukryty Mur, Klocki, Masala, Palec, Okręt, Okap, Bobrowa, Wieża, Tablica, Palec, Wskaźnik.
Polana Czarownic w Górach Izerskich
Wróciliśmy wraz z zielonym do punktu, w którym dotarł niebieski i nim podążyliśmy na Babią Przełęcz 646 m n.p.m. Jest to naprawdę niewiele od rozejścia się szlaków, a miejsce dość ciekawe. Zgadnijcie, jak się nazywa miejscówka na środku Babiej Przełęczy? Jest to Polana Czarownic. Będąc tam, można się przestraszyć.
Z Polany Czarownic do Huty Julia w Piechowicach
Jemy kolejny posiłek, ale na szczęście żadna czarownica nie przysiada się do stołu. My robimy sobie pamiątkowe zdjęcie i ruszamy z powrotem. Na początku w planach było pójście dalej i zrobienie pętli przez Wysoki Kamień, jednak z tego zrezygnowaliśmy. Wracamy do Piechowic tym samym szlakiem w dół. Wędrujemy lasem, ale dalej mamy panoramy na Karkonosze.
Ciekawe co to byli za goście z tą tarczą? Dlaczego ich nie dopytaliście? Dosyć to frapujące. Fajny opis, fajna traska. Pozdrawiam !
Nie wiadomo po co im była ta tarcza, ale szykowali się chyba do wspinaczki na skały.