Ceresenka: wieża widokowa pomiędzy Chrastne i Cizatice

Ceresenka to wieża widokowa znajdująca się na Słowacji pomiędzy dwiema miejscowościami Chrastne oraz Cizatice. Gdy wracaliśmy z naszej podróży po Rumunii, to szukaliśmy ciekawego miejsca po drodze, żeby się na chwilę zatrzymać. I właśnie idealnym pomysłem był postój przy wieży widokowej, która znajduje się kilka minut od autostrady. Oprócz platformy obserwacyjnej jest tam plac zabaw, więc dla dzieci to miejsce jest idealne.

MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA
Ceresenka
Ceresenka

Wzniesienie bez nazwy. W okolicy znajduje się Ortas mierzący 313 m n.p.m

Wieża widokowa znajduje się na wzniesieniu bez nazwy. W okolicy jest szczyt Ortas mierzący 313 m n.p.m. Oprócz wieży oraz placu zabaw są tam jeszcze tablice informacyjne, oraz drewniana figura rycerza. Z tablicy dowiedzieliśmy się, że odbyła się w tych okolicach jedna z najważniejszych bitew średniowiecznych Węgier – Bitwa pod Rozhanovcami. Stronami były tutaj: dynastia Andegawenów (Karol Robert) oraz dynastia Aba (Mateusz Czak).

Ceresenka
Ceresenka
przewodnik

Jak dojechać? Gdzie zaparkować?

Dojazd z południowej granicy Polski w Muszynce zajmuje około 1 godzinę i 20 minut. Do przejechania jest 90 kilometrów. Nie jest to jakiś główny cel podróży, ale przy okazji warto tam zajechać. Trzeba kierować się na Berdejów, Preszów oraz Koszyce. Ostatni kilometr to bardzo słaba nawierzchnia drogi. Przy deszczu może być ciężko przejechać ze względu na błoto. Pamiętaj o winietach na słowackich autostradach.

Przy wieży znajduje się bezpłatny parking.

  • Współrzędne parkingu: 48.7912, 21.3743.

Oprócz nas byli jeszcze inni turyści, którzy dojechali w międzyczasie. Jadąc tam, najlepiej wyznaczyć sobie trasę w nawigacji. My jechaliśmy od wsi Chrastne.

Ceresenka
MYNASZLAKU FILM

Wieża widokowa Ceresenka: co z niej widać?

Spod wieży widać tyle, co i z góry, jednak sama budowla przyciąga uwagę. Wejście na nią jest bezpieczne, ponieważ jest zabudowana. Co można stamtąd zobaczyć? Rozciągają się tam wspaniałe krajobrazy. Wskażę tylko te bardziej znane szczyty, które można obejrzeć.

  • Simonka: najwyższy szczyt w Górach Tokajsko-Slańskich
  • Także w tych samych górach: Cierna hora, Makovica, Mosnik, Bogota, Bradlo,
  • Balvany w Górach Bukowych na Węgrzech
  • Kojsovska hoľa w Górach Wołoskich
  • Nawet minimalnie widać wierzchołki Tatr Słowackich, ale tylko dwa szczyty: Sławkowski Szczyt oraz Łomnicę.
  • Jest także wiele innych niższych i wyższych szczytów.

A jeśli podróżujesz do naszych sąsiadów, to polecamy Ci nasz wpis o atrakcjach na Słowacji blisko polskiej granicy.

Wieża widokowa Ceresenka: co z niej widać?
Wieża widokowa Ceresenka: co z niej widać?
MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA
Wieża widokowa Ceresenka: co z niej widać?
Słowacja
Słowacja
Słowacja
Słowacja
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.