Słowacja – atrakcje turystyczne blisko polskiej granicy. Co warto zobaczyć?

Słowacja jest chętnie odwiedzanym krajem przez turystów z Polski. Atrakcje Słowacji zachwycają na każdym kroku. Zamki, jaskinie, Słowacki Raj, Tatry, szlaki turystyczne, trasy rowerowe, miasta, zabytki, parki, góry czy stolica Bratysława, to tylko nieliczne ciekawe miejsca, które można zobaczyć u naszych południowych sąsiadów. 

W ostatnim czasie pojeździliśmy trochę po Słowacji i poznaliśmy ciekawe miejsca blisko polskiej granicy. Odwiedziliśmy ponad 15 takich miejsc i poniżej możesz o nich przeczytać. Poniżej miejsca zaznaczyliśmy na mapie.

Spiací mních Kamenica – Śpiący Mnich i twarz Golema

Spiací mních Kamenica to okazała formacja skalna, która zawsze nas ciekawiła, kiedy poruszaliśmy się po drodze 68. Miejsce to było na wyciągnięcie ręki. Parking znajduje się przy drodze, a na sam szczyt dojście zajmuje kilkanaście minut. Miejsce to znajduje się jeszcze w Górach Czerchowskich.

Formacje skalne z daleka wyglądają bardzo niepozornie. Po dojściu na miejsce okazuje się, że skały nas otaczające wyglądają imponująco i zachęcają, aby na nie wejść. A dodatkowo po prawej stronie znajduje się w skale twarz Golema. Stworzone oczy w skale dają turystom do myślenia. A w nocy te oczy zostają doświetlone przez lampy. Nocą musi wyglądać to strasznie.

Słowacja - atrakcje turystyczne blisko polskiej granicy. Co warto zobaczyć?

Starý lom Drienica – drabinki i łańcuchy

Starý lom Drienica to miejsce mało promowane, które zasługuje na większą uwagę. Nie jest to szlak bardzo wyczynowy. Wycieczkę można zaplanować z dzieckiem bez wózka. Jednak z racji, że są drabinki i wspinaczka, to raczej powyżej 4 lub 5 roku życia dziecka. Wejście jest bezpłatne, a ścieżka dostępna przez całą dobę. Dociera się do platformy widokowej.

Słowacja - atrakcje turystyczne blisko polskiej granicy. Co warto zobaczyć?

Dolina Białej Wody w Tatrach Słowackich

Kto się oprze tatrzańskim widokom? A Dolina Białej Wody daje możliwość obejrzeć tatrzańskie wierzchołki, nawet w śnieżnej szacie. Dość długo utrzymuje się na nich śnieg, więc nawet wiosną i latem można zobaczyć je ośnieżone. Warto wybrać się tutaj z dziećmi, nawet we wózku. Niech poznają piękno Tatr.

  • Parking znajduje się na Łysej Polanie – granica Polski ze Słowacją,
  • Dojście na Polanę Biała Woda zajmuje 60 minut.
Słowacja - atrakcje turystyczne blisko polskiej granicy. Co warto zobaczyć?

Szczyrbskie Jezioro (Štrbské Pleso) w Tatrach Słowackich

Szczyrbskie Jezioro znajduje się w Tatrach Wysokich. Jest pięknym miejscem, które otoczone są przez tatrzańskie górskie szczyty. Jest to bardzo ciekawe miejsce, które warto odwiedzić z dziećmi. Można rodzinnie lub samotnie przejść się wokół jeziora, lub wybrać się z tego miejsca szlakiem na Rysy.

Słowacja - atrakcje turystyczne blisko polskiej granicy. Co warto zobaczyć?

Łomnica w Tatrach Słowackich

Najwyższy szczyt dostępny bez przewodnika to właśnie słowacka Łomnica. Bilety na wyjazd w sezonie rozchodzą się bardzo szybko i należy rezerwować je z wyprzedzeniem, ale poza sezonem można kupić z dnia na dzień. My mieliśmy tę okazję. Dzieci do lat 6 nie płacą za bilet.

Na szczycie może być wietrznie i różnica temperatur między szczytem a miejscem przy kasie biletowej może być od kilku do kilkunastu stopni niższa. Zwłaszcza gdy jest wietrznie. Należy pamiętać, że jest to szczyt mierzący 2634 m n.p.m. a prawie całą trasę można pokonać dzięki kolejkom.

Słowacja - atrakcje turystyczne blisko polskiej granicy. Co warto zobaczyć?
przewodnik

Jarabinský prielom – Jarzębiński Przełom

Jarabinský prielom (Jarabinské tiesňavy) to miejsce, które jest warte uwagi turystów. Dlaczego? Bardzo ciekawa atrakcja w Słowacji, gdzie można wybrać się z dzieckiem bez wózka. Robi ogromne wrażenie, gdy się jest na miejscu. Niewielka dolina, która przypomina swoim wyglądem kanion. Środkiem płynie rzeka, a obok są ogromne ściany skalne. Pięknie prezentują się kaskady, wodospady i kotły.

Jarabinský prielom - Jarzębiński Przełom

Čertova skala – Czarcia Skała

Czarcia Skała jest pięknym punktem widokowym na Tatry i słowackie szczyty. Jest łatwo dostępna, lecz nie zabezpieczona. Wychodząc jest bardzo łatwo pokonać niewielkie nachylenie. Poradzi sobie z nim każdy. Jednak będąc już u samej góry warto uważać, aby nie poślizgnąć się. O to łatwo, bo jest tutaj niemal pionowa ściana w dół.

Čertova skala - Czarcia Skała

Dolina Prosiecka

Dolina Prosiecka to bardzo atrakcyjne miejsce dla osób lubiących widoki Gór Choczańskich, ale również przejście po kładkach między skałami. Będąc na miejscu zobaczysz i będziesz musiał korzystać z klamer i łańcuchów. Miejsce dostępne dla osób poruszających się z dziećmi bez wózków. My byliśmy, kiedy Maję nosiliśmy w nosidełku. 

Dolina Prosiecka

Vodopád Červené piesky

Vodopád Červené piesky to jeden z najpiękniejszych wodospadów w Słowacji. Można go zlokalizować w towarzystwie Doliny Prosieckiej. Leży poza szlakiem turystycznym, ale warto do niego podejść. Jego wysokość sięga 15 metrów i jest bardzo imponujący. Zwłaszcza kiedy jest mokro, czyli najczęściej na wiosnę po roztopach i po ulewnych okresach w ciągu roku.

Vodopád Červené piesky

Dolina Kwaczańska

Swoją naturalnością zachwyca przybyłych turystów również Dolina Kwaczańska. Będąc na miejscu warto zobaczyć Vodné mlyny Oblazy. Przepięknie jest w dolinie na wiosnę i latem, kiedy łąki są usłane kolorowymi kwiatami.

Wielki Chocz w Górach Choczańskich

Jeśli chcesz się przejść na kilkugodzinną wycieczkę, to Wielki Chocz będzie dobrą propozycją. Z niego zobaczysz przepiękne widoki, a ma zaledwie 1611 metrów. Jest najwyższym szczytem Gór Choczańskich. Na trasie pojawią się również łańcuchy, które są ułatwieniem przejścia danych odcinków.

Wielki Chocz w Górach Choczańskich

Velka Javorina, Chochuľka i Cergov

Velka Javorina, Chochuľka i Cergov to ciekawe propozycje szczytów na wędrówkę po Górach Czerchowskich. Są to szczyty, które swoją wysokością przekracza 1000 m n.p.m. Zdobywając szczyt Velka Javorina z miejscowości Hertnik po przejściu niewielkiego odcinka będziesz miał możliwość zobaczyć piękną panoramę z miejsca widokowego z krzyżem i wiatą. Udając się dalej trasą prowadzi nas niebieskim szlakiem, z którego roztaczają się widoki na Busov i Lackową. W niewielkiej odległości od szczytu Cergov znajduje się schronisko Útulňa Drina.

Velka Javorina, Chochuľka i Cergov

Veterný vrch na Magurze Spiskiej

Veterny vrch to szczyt u naszych słowackich sąsiadów, który jest odsłonięty. Na szczycie znajduje się oznaczenie szczytu, niedźwiedź trzymający flagę, ławka i koło z rozpiską szczytów, które widać. Widoki są genialne. Nasze polskie widoki rozciągają się od Beskidu Niskiego aż po Beskid Żywiecki, a dodatkowo na wyciągnięcie ręki są Tatry, Góry Lewockie, Góry Czerchowskie, Tatry Niżne, Wyhorlat.

Veterný vrch na Magurze Spiskiej

Kozí chrbát – najwyższy szczyt w Górach Starohorskich

Kozi chrbát to kolejny szczyt, który polecamy odwiedzić podczas pobytu w Słowacji. Dzięki temu, że szczyt pokrywają dawne hale do wypasu owiec, to będąc na miejscu możesz podziwiać widoki z przepięknych punktów widokowych. Wielki Chocz, Niżne Tatry, Wielką Fatrę. Warto wybrać się o każdej porze roku. Te cieplejsze dni zdecydowanie można zarezerwować na wycieczki rodzinne.

Kozí chrbát - najwyższy szczyt w Górach Starohorskich

Zielony Staw Kieżmarski i Jagnięcy Szczyt

Jagnięcy Szczyt to dla niektórych trudno dostępny szczyt. Wędrówka jest bardzo przyjemna, ale warto w okresie letnim wyjść wcześniej na szlak, aby uniknąć zatorów. Podczas deszczowej pogody szlak jest bardzo śliski. Po dotarciu na szczyt przekonasz się, że widoki są przepiękne.

Zielony Staw Kieżmarski
Zielony Staw Kieżmarski i Jagnięcy Szczyt

Co jeszcze warto zobaczyć na Słowacji?

Podczas podróży po Słowacji zobacz jeszcze: Zamek w Čachticach, wieżę widokową w Novot, ZOO w Nowej Wsi Spiskiej, Zamek Liptowski, zbiornik wodny Liptovska mara, szczyt Lysa w Górach Czerchowskich czy via ferrata w Skalka pri Kremnici. Polecamy także wieżę widokową Ceresenka.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.