Liptovska mara na Słowacji – co warto zobaczyć? Mapa atrakcji

Liptovska mara to zbiornik wodny na Słowacji znajdujący się niedaleko granicy z Polską. Położony jest w okolicy Tatr Zachodnich i Tatr Niżnych pomiędzy miastami: Rużomberk oraz Liptowski Mikułasz na rzece Wag. Dawniej w tym miejscu znajdowały się wsie, jednak ludzi przeniesiono, a następnie teren zalano. Głównym założeniem była regulacja rzeki Wag. Kiedyś napisaliśmy tekst na bloga o atrakcjach, które warto zobaczyć na Słowacji. Zachęcamy do przeczytania.

MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA
Liptovska mara na Słowacji - co warto zobaczyć? Mapa atrakcji

Ciekawe miejsce na wakacje blisko Polski

Liptovska mara to ciekawe miejsce na wakacje blisko Polski. Niewątpliwie te tereny stały się atrakcją turystyczną dla ludzi odwiedzających Słowację. Sami byliśmy bardzo ciekawi tego miejsca. Przeważnie mijaliśmy to miejsce zmierzając autostradą na Poprad. Postanowiliśmy w końcu przyjrzeć się bliżej tej atrakcji. Kiedyś już zwiedzaliśmy okolicę, a na pewno wiele osób kojarzy to miejsce przez Tatralandię, która znajduje się niemalże przy samym brzegu. Liptovska mara dobrze widoczna jest z okolicznych szczytów, na które warto się wdrapać. Jest to np. Cerenova skala znajdująca się w pobliżu.

Liptovska mara na Słowacji - co warto zobaczyć? Mapa atrakcji

Liptovska mara – jak dojechać z Polski?

Z Polski najlepiej dojechać od granicy w Chyżnem. To około 70 kilometrów i ponad jedna godzina drogi. Najlepiej kierować się na Zuberzec. Podczas przejazdu będzie sporo miejsc widokowych. My kiedyś właśnie tamtędy wracaliśmy. Pięknie widać i Tatry i zalew. Możesz również dojechać z Polski od strony Jurgowa, ale to już jest dłuższa trasa. Od strony Chyżnego nie potrzebujesz winiety, ale jakby Cię przypadkowo pokierowało na autostradę to wcześniej ustaw w nawigacji „unikaj płatnych dróg”.

Liptovska mara na Słowacji - co warto zobaczyć? Mapa atrakcji

Atrakcje nad zbiornikiem Liptovska mara – co warto zobaczyć?

Nam bardzo podobał się mały kościół Najświętszej Marii Panny. Znajduje się tuż nad wodą i rozciągają się stamtąd piękne krajobrazy. Można podjechać samochodem pod sam kościółek. W sąsiedztwie od razu jest Skansen Archeologiczny Havranok. Jest to skansen na świeżym powietrzu. Na miejscu miał znajdować się celtycki gród oraz drewniany zamek. To odkryto podczas budowy tamy na zbiorniku.

Niedaleko jest punkt widokowy Cerenova skala, na który trzeba się wdrapać, żeby podziwiać wspaniały krajobraz. O parku wodnym Tatralandia nie trzeba zbyt wiele pisać, ponieważ to miejsce jest bardzo dobrze znane. W Liptowskim Mikułaszu znajduje się Muzeum Janka Kraľa. Polecamy zajrzeć do Doliny Prosieckiej oraz Doliny Kwaczańskiej. W okolicy jest także ciekawy Zamek Liptowski, do którego prowadzi malowniczy szlak turystyczny. Można zdobyć Wielki Chocz, który jest najwyższym szczytem Gór Choczańskich. W Tatrach Niżnych jest do zdobycia ich najwyższy szczyt, czyli Dziumbier, a obok Chopok. Można wybrać się także na wycieczkę do Zamku Orawskiego. Blisko Rużomberka jest ciekawy skansen Vlkolinec oraz Demianowska Jaskinia Wolności.

Liptovska mara na Słowacji - co warto zobaczyć? Mapa atrakcji
przewodnik
Liptovska mara na Słowacji - co warto zobaczyć? Mapa atrakcji
MYNASZLAKU FILM

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 • Kościół Najświętszej Marii Panny
 • Skansen Archeologiczny Havranok
 • Punkt widokowy Cerenova skala
 • Park wodny Tatralandia
 • Muzeum Janka Kral’a
 • Dolina Prosiecka
 • Dolina Kwaczańska
 • Zamek Liptowski
 • Wielki Chocz – najwyższy szczyt Gór Choczańskich
 • Dziumbier – najwyższy szczyt Tatr Niżnych
 • Góra Chopok
 • Zamek Orawski
 • Skansen Vlkolínec
 • Demianowska Jaskinia Wolności
Słowacja
Słowacja
MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA
Słowacja
Słowacja
Słowacja
Słowacja
Słowacja
Słowacja
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.