Transalpina (droga DN67C) w Rumunii: wskazówki przed wycieczką

Transalpina (droga DN67C) to kolejna piękna widokowa droga samochodowa w Rumunii, tuż po Trasie Transfogaraskiej. Przejechaliśmy nią w wydaniu jesienno-zimowym. Nadarzyła się ostatnia szansa, aby przejechać w tym roku tą piękną i malowniczą trasą. Skorzystaliśmy z niej, ponieważ według wiadomości od następnego dnia droga już miała być zamknięta przez najbliższe miesiące.

Mieliśmy do wyboru, albo jechać w stronę Morza Czarnego, albo na Transalpinę. Stacjonowaliśmy w Rasnovie. Wybraliśmy góry. Jechaliśmy od północnej strony. Przed godziną 10 byliśmy na miejscu. Krajobrazy początkowo mieliśmy wspaniałe. Widzieliśmy jednak chmury, które przykrywały szczyty przed nami.

Gdy mieliśmy 5 kilometrów do najwyższego punktu na drodze, to zrobiło się zimowo. Z przeciwka jechał pług, który sypał, aby było bezpiecznie. Wokół nas zalegała gęsta mgła. Pogoda zmieniła się diametralnie. Do tego dochodził mocny wiatr. Wjechaliśmy na Przełęcz Urdele i poczekaliśmy na poprawę warunków, jednak nic się nie zmieniło. Dalej pojechaliśmy w stronę południową.

Transalpina (droga 67C) w Rumunii: wskazówki przed wycieczką

Jak dojechać na początek Transalpiny? Ile mierzy droga?

Transalpina mierzy 148,2 km. Początek drogi znajduje się w miejscowości Ciocadia, a koniec w mieście Sebes. Oczywiście możesz jechać odwrotnie. My właśnie tak jechaliśmy.

Transalpina (droga 67C) w Rumunii: wskazówki przed wycieczką

Otwarcie i zamknięcie drogi

Najlepiej sprawdzać stronę www.transalpina.biz. Tam po lewej stronie w zakładce „PROGRAM” znajdziesz informację o otwarciu i zamknięciu drogi. W 2023 roku otwarto ją 16 czerwca, a zamknięto 5 listopada. Wszystko zależy od pogody, a przede wszystkim śniegu i warunków zimowych. Warto także sprawdzać rumuńskie portale informacyjne, w których czasem pojawiają się informacje o otwarciu i zamknięciu.

Transalpina (droga 67C) w Rumunii: wskazówki przed wycieczką
przewodnik

Jak wygląda przejazd Transalpiną?

Tak jak już pisaliśmy, nasz przejazd był bardzo atrakcyjny i ciekawy. Trochę żałowaliśmy, że z Przełęczy Urdele, która jest najwyżej położonym punktem na trasie, nic nie zobaczyliśmy. Planowaliśmy także przejście jakiejś trasy, jednak zbyt mocno wiało i było trochę niebezpiecznie. W normalnych warunkach przejazd nie powinien sprawić żadnego problemu. Gdy pada deszcz, śnieg, jest mgła, to wtedy trzeba bardzo uważać.

Po drodze była zatoczka, a na niej stoisko z pamiątkami. Nie zatrzymywaliśmy się przy niej. Gdy przejechaliśmy przez przełęcz i wjechaliśmy do miejscowości Ranca, to się trochę przejaśniło. Zjeżdżaliśmy niżej i krajobrazy mieliśmy przepiękne.

Transalpina (droga 67C) w Rumunii: wskazówki przed wycieczką
Transalpina (droga 67C) w Rumunii: wskazówki przed wycieczką
KALENDARZ

Na co uważać?

Transalpina jest najwyżej położoną drogą kołową w Rumunii. W sezonie wakacyjnym ruch jest wzmożony, ponieważ to jedna z najpiękniejszych dróg samochodowych w Europie. Turyści zatrzymują się w różnych miejscach, nie tylko na zatoczkach. W niektórych przypadkach może być to niebezpieczne. Na drodze jest ograniczenie do 30 km/h. Podczas jazdy uważaj na zwierzęta mogące wejść na drogę.

rumunia

Gdzie iść na górski trekking?

W okolicy Przełęczy Urdele możesz wybrać się na górski trekking. W kierunku zachodnim prowadzi szlak na szczyty: Iezer i Setea Mare. W drugą stronę trasa prowadzi na szczyt Micaia. Polecamy planować trekking z mapy.cz.

rumunia
Jeśli korzystasz z naszych treści i znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 10 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

rumunia
rumunia
rumunia
rumunia
rumunia
rumunia
transalpina
transalpina
transalpina
transalpina
transalpina
transalpina
transalpina
transalpina
transalpina
transalpina
transalpina

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.