Chełmno – dlaczego jest miastem zakochanych, atrakcji i zabytków?
Przechadzając się spokojnymi ulicami tego miasteczka nie sposób oprzeć się wyjątkowości Chełmna oraz jego okolic. Zadbane, piękne uliczki idealnie nadają się do spacerów we dwoje. Ponadto, urok tego miasta oraz skojarzenia z romantycznością i naklejką miasta zakochanych Chełmno zawdzięcza także osobliwym historiom.
Podobno najbardziej romantyczne historie związane są z siostrzenicą samego Mikołaja Kopernika. Najwyraźniej jego siostrzenica Krystyna zrzuciła habit i uciekła z zakonu z miłości do dobosza księcia Albrechta, Kaspra Stulpawitza.
Ponadto, w Chełmnie przechowywane są relikwie świętego Walentego, podobno wiążą się one z szeregiem cudów, których ludność dostąpiła w miejscowej Farze. Rzekomy cud z 1630 miał wiązać się z wykonaniem relikwiarza, który obecnie od 2002 roku jest wystawiany na ołtarzu ku czci tego świętego.
Mapa atrakcji Chełmna
Na poniższej mapie zaznaczyliśmy opisane poniżej ciekawe atrakcje turystyczne Chełmna, która ułatwi Ci ich lokalizację.
Zwiedzamy miasto miłości w Polsce
W Chełmnie nie brakuje innych atrakcji, podkreślających sprzyjające zakochanym okoliczności i klimat. Nowe Planty to rewelacyjne miejsce do spacerów dla zakochanych, romantycznych par nie tylko od święta, ale przez cały rok. Na plantach zakochanych zachwycają sercowate dywany kwiatowe oraz inne zdobienia. Spacerując plantami, można usiąść na ławeczce zakochanych, która znajduje się obok murów miejskich i Bramy Grudziądzkiej. Jeśli zakochani pocałują się, siedząc na ławeczce, to da im to dużą pomyślność w miłości.
Choć Walentynki są szczególnie hucznie obchodzone w Chełmnie, to także Noc Świętojańska (Noc Kupały) do zapomnianych nie należy. W tę szczególną czerwcową noc z 21 na 22 organizowana jest impreza nad Jeziorem Starogrodzkim, impreza ta staje się okazją do takich wydarzeń, jak pokaz tańca z ogniem przygotowanym przez tutejszych rycerzy. Nawet dla tego wydarzenia można przyjechać do miasteczka.
50 odcieni Chełmna – mały Kraków i polskie Carcassonne
Miasto to należy do jednych z względnie wiekowych w Polsce. Znane jest nie tylko pod nazwą, pod którą obecnie się je rozpoznaje, w przeszłości było także nazywane małym Krakowem, a nawet polskim Carcassonne. Na co dzień zamieszkuje je niewielka, bo zaledwie 20-tysięczna liczba mieszkańców. Usytuowane jest w znanym ze swojego niepowtarzalnego klimatu i folkloru województwie kujawsko-pomorskim.
Historia Chełmna, które raczej jako osada istniało już przed tym rokiem, rozpoczyna się na kartach kronik dopiero w XI wieku. Pierwsze wzmianki mówią o grodzie Piastów na wzgórzu Świętego Wawrzyńca oraz o tym, że sam Zakon Krzyżacki chciał ustanowić to miasteczko stolicą całego swojego państwa. Będąc tam i zwiedzając te piękne rejony, trudno się dziwić chęciom Krzyżaków na ustanowienie właśnie tego miasteczka stolicą swojego zakonu.
Co warto zobaczyć w Chełmnie?
Chełmno posiada wiele zabytków i atrakcji, które przyciągają nie tylko zakochańców i miłosne pary. Oczywiście, w pierwszej kolejności wydaje się, że to właśnie motywy związane z zakochaniem oraz miłością są najbardziej przyciągającymi elementami tego miejsca. Chełmno to także miejsce związane silnie z bardzo ważnymi wydarzeniami historycznymi, a ponadto cieszy się przepiękną florą i fauną, idealnie wpływającymi na lepsze samopoczucie.
Chełmno jest miasteczkiem, w którym zachowało się wiele zabytków będących wytworem ludzkich rąk. Są one w dobrym stanie, a pomimo upływu czasu wciąż można przyjrzeć się z uwagą sposobie ich wytwarzania. Do takich zabytków należy tutaj całe Stare Miasto, które 20 kwietnia 2005 roku zostało wpisane na listę pomników historii. Warto też wspomnieć, że wiele z zabytków Chełmna położonych jest na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego.
Chełmno to miasto przesiąknięte historią – atrakcje i zabytki
Co warto zobaczyć, jeśli chcemy wybrać się do tego miasta z pobudek historycznych? Na pewno warto przyjrzeć się dawnej farze kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która podobno została zbudowana w latach 1280 – 1320.
Najcenniejszym zabytkiem renesansu Polski Północnej jest bez wątpienia renesansowy ratusz, wprawdzie przebudowany z gotyckiego. Posiada on szczególnie rozbudowaną attykę. Obecnie ratusz jest siedzibą Muzeum Ziemi Chełmińskiej. Praktycznie każdy kościół, a także zespół klasztorny, posiadają elementy pozwalające na wpisanie tych obiektów na listę zabytków.
W Chełmnie natknąć się można także na arsenał z 1811 roku, dzisiaj pełniący rolę biblioteki publicznej, dawne koszary korpusu kadetów z 1776 roku, klasycystyczną rogatkę. W wielu miejscach czas jakby się zatrzymał. Dzięki temu znacznie łatwiej jest wyobrazić sobie dawniejsze życie i za pomocą wyobraźni przenieść się w odleglejsze wieki. Na wielu ulicach znajdują się liczne kamienice, wprawdzie przebudowywane, ale wciąż posiadające znaki i znamiona dawnych czasów.
Nie brakuje również takich miejsc, jak cmentarz żydowski w Chełmnie, czy synagoga. Wprawdzie, po cmentarzu żydowskim została tylko tablica upamiętniająca, jednak jest to interesujące wydarzenie o znamionach historycznych – kirkut w całości został zdewastowany przez hitlerowców.
Interesującym miejscem może także okazać się dla wielu nieistniejąca już wieża Bismarcka, z którą wiąże się interesująca historia. Projekt tej wieży został pieczołowicie dobrany przez członków reprezentujących inicjatywy Związku Marchii Wschodniej i Związku Staroniemieckiego w 1903 roku. Wieża ta została otwarta w 1909 roku tylko po to, by zostać zburzoną w 1920 roku przez Polaków, a jej miejsce zostało zastąpione przez Kopiec Wolności. Niestety, kopiec ten dzisiaj już także nie istnieje, to, że był w danym miejscu, jest dokumentowane tablicą pamiątkową, postawioną w 1998 roku.
Na terenie Chełmna jest także Park Miniatur Zamków Krzyżackich, który bardzo chcieliśmy odwiedzić, jednak niestety był zamknięty.
Góra Zamkowa w Starogrodzie
Przebywając w Chełmnie, warto także wybrać się na Górę Zamkową w Starogrodzie. Kiedyś z jej szczytu można było obserwować Dolinę Dolnej Wisły przez lunetę, podziwiając roztaczające się widoki. Jak my byliśmy, to jej nie było. Góra Zamkowa jest osobliwym miejscem, w którym obecnie przeprowadzane są na bieżąco prace archeologiczne, pozwalające na lepsze zapoznanie się z historią i dziejami tutejszych ziem. Ciekawą informacją o górze tej jest to, że na niej powstał pierwszy warowny zamek krzyżacki – miało to miejsce znacznie wcześniej, niż w Toruniu czy Malborku. Niestety, dzisiaj po zamku tym nie ma ani śladów, ale wciąż można zapoznać się z ciekawą historią, pisaną przez pozostałości dawnego zakonu.
Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd na bezpłatny parking: 53.309910, 18.375596. Dojście na Górę Zamkową zajmuje 5 minut.
Jak dojechać do Chełmna?
Chełmno leży między Bydgoszczą a Grudziądzem przy drodze numer 91. Z Bydgoszczy to około 50 kilometrów, jadąc na północ przez Kusowo, Niewieścin i Świecie. W Chełmnie poza dniami, w których obchodzone są uroczystości takie jak wspomniane Walentynki czy Noc Świętojańska nie ma problemów z zaparkowaniem samochodu. Parkingi znajdują się przy prawie każdej ulicy. W bardziej uroczyste dni dla Chełmna lepiej jest wybrać się tutaj transportem publicznym, takim jak autobusy.
Jeśli będziesz w okolicy to możesz odwiedzić także inne ciekawe miejsca. Poniżej znajdziesz każde podlinkowane atrakcje do wpisów na naszym blogu. W każdym miejscu już byliśmy i je opisaliśmy.
- Atrakcje w Toruniu,
- Ciekawe miejsca w Bydgoszczy,
- Nadwiślański Park Krajobrazowy,
- Największe atrakcje w Grudziądzu,
- Zamek w Kwidzynie,
- Zamek Gniew.