Dolina Pięciu Stawów Polskich – najłatwiejsza trasa Doliną Roztoki

Dolina Pięciu Stawów Polskich to jedno z najpiękniejszych miejsc, które można zobaczyć w Tatrach. Jej wysokość to od 1625 do 1900 m n.p.m. W dolinie znajduje się schronisko PTTK. Najkrótsza i najłatwiejsza trasa prowadzi z Palenicy Białczańskiej przez Wodogrzmoty Mickiewicza i Dolinę Roztoki. Bardzo popularnym wariantem trasy jest także szlak z Morskiego Oka przez Świstówkę. Na trasie przez Dolinę Roztoki nie ma większych trudności technicznych w normalnych warunkach. W zimie już jest o wiele trudniej i wtedy wędruje się wariantem zimowym. Poniżej doliny znajduje się Wodospad Siklawa, do której w zimie dotrzeć nie można.

Dolina Pięciu Stawów Polskich - najłatwiejsza trasa Doliną Roztoki

Dolina Pięciu Stawów – parking na Palenicy Białczańskiej

Parking do Doliny Pięciu Stawów znajduje się na Palenicy Białczańskiej. W sezonie kosztuje nawet do 75 złotych. Poza sezonem od 35 złotych w górę w zależności od terminu. Bilet musisz kupić wcześniej online. Inaczej nie wjedziesz. Można to zrobić przez stronę Tatrzańskiego Parku Narodowego.

  • Współrzędne parkingu: 49.2558, 20.1030.

Ile się idzie do Doliny Pięciu Stawów w Tatrach? Mapa trasy turystycznej

Do Doliny Pięciu Stawów idzie się 3 godziny. Najpierw maszerujemy szlakiem czerwonym, a później zielonym Doliną Roztoki. Pod koniec do wyboru są dwa warianty: zielony szlak przez Wodospad Siklawa, który w zimie jest zamknięty lub czarny, na który skręcamy przed wodospadem.

  • Przebieg trasy: Palenica Białczańska – Wodogrzmoty Mickiewicza – Wodospad Siklawa – Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów – Palenica Białczańska.
  • Długość całej trasy: 15,5 km.
  • Czas wycieczki z przerwami: 7 godzin.
  • Suma podejść na szlaku: 687 metrów.

Opis szlaku do Doliny Pięciu Stawów

Z parkingu w Palenicy Białczańskiej wchodzimy od razu na asfaltową drogę prowadzącą w kierunku Morskiego Oka. Ochoty do pięknej wędrówki dodają widoczne w oddali szczyty: Wysoka, Ciężki Szczyt na środku, a z prawej zbocze Rysów. Już na początku niebieski szlak odchodzi w kierunku Rusinowej Polany, na którą polecamy się wybrać. Mijamy odejście czerwonego koloru na Rówień Waksmundzką.

Wodogrzmoty Mickiewicza

Po kilkunastu minutach dochodzimy do Wodogrzmotów Mickiewicza, czyli do pierwszego przystanku na trasie do popularnej PIĄTKI. Są to wodospady stworzone z trzech większych i kilku mniejszych kaskad na potoku Roztoka, który wypływa z doliny. W tym miejscu można skręcić w lewo na zielony szlak i dojść do Schroniska PTTK Roztoka. Dalej czerwony szlak prowadzi do Morskiego Oka – najpiękniejszgo jeziora w Polsce i popularnego schroniska. Wędrują tam liczne wycieczki.

Dolina Roztoki i szlak do popularnej PIĄTKI

Kilka minut i znowu jesteśmy na trasie. Przed nami jeszcze 2 godziny wędrówki do Doliny Pięciu Stawów. Od razu zaczynamy od stromego podejścia. Wędrujemy Doliną Roztoki, a obok nas płynie sobie potok o nazwie Roztoka. Kilka razy przekraczamy potok po drewnianych mostkach. W Nowej Roztoce spotykamy drewniany szałas i tabliczki. Nowa Roztoka to niewielka polana w mniej więcej połowie drogi do PIĄTKI.

Wariant zimowy do Doliny Pięciu Stawów

Dalej dochodzimy już do czarnego szlaku i skręcamy na niego. Jest to zimowy wariant (jego przebieg też się trochę zmienia) trasy do Doliny Pięciu Stawów. W lecie trawersuje się zbocza Niżniej Kopy, a w zimie należy obejść ją od góry i dołączyć do szlaku niebieskiego Świstówka Roztocka – Morskie Oko, który jest zamknięty zimą. W pozostałym okresie polecamy iść dalej szlakiem zielonym przez Wodospad Siklawę, który jest największym w Polsce. Mamy okazję zobaczyć jadący wagonik do dolnej chatki, którym transportuje się produkty do schroniska.

Szlak w zimie wyznaczają wysokie tyczki

Szlak w zimie wyznaczają wysokie tyczki, ale i też dobrze ubita ścieżka. Za nami respekt budzi ogromne Krzyżne. Kiedyś wychodziliśmy tam żółtym szlakiem. Ostatnie metry przed nami i mamy widok na przepiękną Dolinę Pięciu Stawów.

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

Przechodzimy obok Wodospadu Siklawa i potem pniemy się w górę. Dochodzimy pod drzwi tatrzańskiego schroniska. Otwieramy je i mijamy się z parą wesołych górołazów. Wchodzimy do środka. Robimy sobie drugą przerwę na śniadanie. Pieczątki do książeczek znajdują się na piętrze. Wychodzimy ze schroniska i rozmawiamy chwilę innymi turystami. Później po przerwie i zwiedzaniu Doliny Pięciu Stawów ruszamy w drogę powrotną tym samym szlakiem.

Dolina Pięciu Stawów Polskich - najłatwiejsza trasa Doliną Roztoki
Dolina Pięciu Stawów Polskich - najłatwiejsza trasa Doliną Roztoki
Dolina Pięciu Stawów Polskich - najłatwiejsza trasa Doliną Roztoki
Dolina Pięciu Stawów Polskich - najłatwiejsza trasa Doliną Roztoki
przewodnik
Dolina Pięciu Stawów Polskich - najłatwiejsza trasa Doliną Roztoki
Dolina Pięciu Stawów Polskich - najłatwiejsza trasa Doliną Roztoki
Dolina Pięciu Stawów Polskich - najłatwiejsza trasa Doliną Roztoki
tatry
tatry
tatry

Gdzie iść dalej szlakiem?

Dolina Pięciu Stawów w Tatrach jest świetną bazą wypadową w Tatry Wysokie. Wychodzą stamtąd liczne szlaki turystyczne.

  1. Pierwsza opcja to wejście szlakiem żółtym na Krzyżne 2112 m n.p.m. – wejście zajmuje około 2:30 h.
  2. Można iść na Kozi Wierch 2291 m n.p.m. szlakiem czarnym – wejście zajmuje około 2:10 h.
  3. Kolejna trasa prowadzi na Kozią Przełęcz szlakiem żółtym – wejście zajmuje 2 godziny.
  4. Łatwa trasa jest na Przełęcz Zawrat. Na miejsce można dotrzeć w ciągu 2 godzin.
  5. Większym wyzwaniem jest Szpiglasowy Wierch, ponieważ tam są łańcuchy. Wejście zajmuje 2:40 h.
  6. I ostatnim szlakiem jest ten do Morskiego Oka przez Świstówkę. Można zobaczyć jeziora z góry. Przejście nad Morskie Oko zajmuje 1:40 h.
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.