Główny Szlak Sudecki GSS – etapy, mapa, odznaka, przewodnik

Główny Szlak Sudecki imienia Mieczysława Orłowicza, w skrócie GSS, to drugi najdłuższy szlak długodystansowy w polskich górach. Znajduje się w Sudetach. Plasowany jest w długości tuż za Głównym Szlakiem Beskidzkim. Nie przeszliśmy go w całości za jednym razem, natomiast sporo kilometrów zrobiliśmy na pojedynczych wycieczkach.

Główny Szlak Sudecki mierzy 440 kilometrów i poprowadzony jest po górach w woj. dolnośląskim oraz opolskim. Przejście etapami zajmuje 18-20 dni, ponieważ średnio robi się około 25 kilometrów dziennie. Szlak możesz pokonać o każdej porze roku.

Główny Szlak Sudecki GSS - etapy, mapa, odznaka, przewodnik

Początek/koniec szlaku: Prudnik, Świeradów-Zdrój

Główny Szlak Sudecki (GSS) rozpoczyna/kończy się w Prudniku lub Świeradowie-Zdroju w Sudetach. Nie ma większego znaczenia, gdzie rozpoczniesz swoją wędrówkę. Jeśli ruszysz z Prudnika, to początkowo będziesz mieć sporo po prostym i mniejszych wzniesieniach. Jeśli rozpoczniesz w Świeradowie-Zdroju to początkowo będziesz mieć Góry Izerskie i Karkonosze, czyli najpiękniejsze pasma górskie na trasie. Najwięcej osób wędruje z zachodu na wschód.

Główny Szlak Sudecki GSS - etapy, mapa, odznaka, przewodnik

Mapa Głównego Szlaku Sudeckiego im. Mieczysława Orłowicza

Na poniższej mapie możesz zobaczyć, jak wygląda Główny Szlak Sudecki imienia Mieczysława Orłowicza. Według mapy GSS, trasę przejdziesz w ciągu 135 godzin. Na szlaku jest 14 181 metrów w pionie. 

Jak przejść GSS? Trasę trzeba podzielić na etapy

GSS najlepiej podzielić na etapy, w których przejdziesz dziennie około 25 kilometrów. Tutaj musisz wziąć pod uwagę to, że oprócz kilometrów codziennie będzie kilkaset metrów pionie. Jeśli sporo chodzisz po górach i masz dobrą kondycję to przejście trasy nie sprawi jakiegoś większego problemu. Rekord Głównego Szlaku Sudeckiego to podobno 82 godziny i 46 minut. Taki czas ustanowił Rafał Bielawa. Na trasie jest sporo noclegów i schronisk PTTK, więc z zakwaterowaniem podczas marszu nie będzie większego problemu.

Na przejście trasy potrzebujesz sporo wolnych dni. W ciągu jednego urlopu na pewno wygospodarujesz czas. Przejście GSS najlepiej zaplanować w czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu. Wtedy dni są najdłuższe. Chociaż są osoby, które wybierają również zimowe przejścia w styczniu czy lutym. 

Na szlaku są: Góry Izerskie, Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry Kamienne, Góry Sowie, Góry Stołowe, Góry Orlickie, Góry Bystrzyckie, Masyw Śnieżnika, Krowiarki, Góry Złote, Góry Opawskie. Na szlaku nie ma większych trudności technicznych, natomiast będzie trochę kilometrów do pokonania po asfalcie.

GSS

Jak się przygotować do przejścia szlaku?

Często turyści pytają – co zabrać na Główny Szlak Sudecki? Jak się ubrać? Jaki plecak zabrać? Ile kosztuje przejście? Jeśli chodzi o ubranie, to w zależności od warunkach i tego, co zapowiadają w prognozach. Plecak polecamy mieć jak najlżejszy i nie brać zbędnych rzeczy. Ze swojego doświadczenia wiemy, że w pierwszych dniach ciężkość plecaka nie sprawia problemu, jednak potem każdy kilogram ciąży. Koszty przejścia uzależnione są od tego, czy będziesz spać w namiocie, czy w noclegach. Tak średnio trzeba zaplanować koszty na poziomie 1000-1500 złotych. 

Przejście szlaku długodystansowego to fajna przygoda, bo każde wyjście na kilkudniową wędrówkę, sprawia, że całkowicie inaczej postrzegamy świat. My szliśmy już Głównym Szlakiem Beskidu Sądeckiego, Małym Szlakiem Beskidzkim, Szlakiem Orlich Gniazd czy Głównym Szlakiem Świętokrzyskim.

Szlak Długodystansowy

Przewodnik GSS – wędrówka przez góry

Najlepszy przewodnik Głównego Szlaku Sudeckiego stworzyło wydawnictwo Compass z Krakowa. My już mamy ten przewodnik i bardzo polecamy. Znajdziesz w nim: opis, mapę, praktyczne informacje, przewyższenia, atrakcje po drodze czy schroniska PTTK.

Główny Szlak Sudecki GSS - etapy, mapa, odznaka, przewodnik
przewodnik

Odznaka i czas przejścia

Za przejście tego szlaku przysługuje odznaka. Są cztery stopnie: brązowy, srebrny, złoty oraz diamentowy. Większość osób walczy o odznakę diamentową, czyli przejście GSS w ciągu maksymalnie 18 dni. Na trasie musisz zbierać potwierdzenia w postaci pieczątek i wbijać je do książeczki GOT PTTK.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.