Grodzisko w Chełmie – miejsce przesiąknięte historią
Niedaleko Bochni i Łapczycy w Małopolsce na górze Chełm znajdują się pozostałości grodziska, które kilkaset lat temu było ważnym punktem strategicznym na trasie z Bochni do Krakowa. Góra Chełm to niewysokie wzgórze mierzące 269 m n.p.m. będące granicą między Pogórzem Karpackim a Kotliną Sandomierską. Grodzisko znajdowało się w najwyższej części wzgórza, a od IX do XI wieku istniała tam osada, która górowała nad dalszą częścią miejscowości, a teraz także nad kościołem.
Był to duży gród jednoczłonowy z potrójnymi wałami kolistymi. Obecnie można zobaczyć uskoki, na których istniały wały obronne od strony północnej i zachodniej. Było to centrum obronne dla pobliskich osad w Chełmie, Łapczycy i Targowisku. Jego znaczenie zmniejszyło się przed końcem X wieku na rzecz grodu w Łapczycy. Pojechaliśmy tam, ponieważ kiedyś w Łapczycy obok Wiejskiego Ośrodka Zdrowia stała drewniana rekonstrukcja grodu z palisadami, jednak teraz już tego obiektu nie znajdziemy. Na mapach Google można jeszcze zobaczyć to miejsce.
Prehistoryczny trakt kupiecki
Znaleziska, które odkryto na miejscu, pochodzą z III okresu neolitu. Przy grodzisku prężnie rozwijała się osada Chełm, która korzystała z przeprawy przez rzekę Rabę. Były także targ, karczma i kościół. Kwitł tam handel i życie towarzyskie. Podczas I wojny światowej na tych terenach rozegrały się krwawe walki z okupantem. Przez Górę Chełm przebiega Małopolski Szlak Bożogrobców, ukazujący historię i wydarzenia i rolę zakonu na kształtowanie kościoła w Polsce.
Odwiedzamy grodzisko w Chełmie
Na początku dnia pojechaliśmy do Muzeum Motyli, a następnie do Kopalni Soli w Bochni. Mieliśmy przed zapadnięciem zmroku godzinę czasu, dlatego postanowiliśmy podjechać jeszcze do nieopodal znajdującego się grodziska w Chełmie. W ciągu 15 minut przejechaliśmy z Bochni przez Łapczycę na obszerny parking przy kościele narodzenia świętego Jana Chrzciciela. Tam już wszystkie znaki wskazują kierunek naszego marszu w stronę wczesnośredniowiecznego grodziska.
Na górę nie można wyjechać samochodem, dlatego z parkingu czekało nas około 5 minut spokojnego marszu. Tam znajduje się grota z figurą Matki Boskiej, wiata turystyczna, w której można odpocząć oraz panorama widokowa z zaznaczonymi widocznymi miejscami. A jest co oglądać, ponieważ pięknie prezentują się górskie krajobrazy. Jedynie co boli, to śmieci, które rozrzucone są po grodzisku.
Informacje praktyczne – dojazd i parking
Dojazd: z Bochni na Kraków przez Łapczycę drogą numer 94. W miejscowości Siedlec za Hotelem Lech skręt w prawo na kościół Bożogrobców.
Parking: samochód można zatrzymać na parkingu za kościołem, przy tablicach informujących o grodzisku. Postój jest bezpłatny. Współrzędne parkingu: 49.972301, 20.317954