Kamionna – wieża widokowa. Najłatwiejszy i najkrótszy szlak w 20 minut
Kamionna to szczyt w Beskidzie Wyspowym mierzący 801 m n.p.m. Ze szczytu rozciągają się wspaniałe widoki, ponieważ znajduje się tam wieża widokowa. W sąsiedztwie znajduje się Pasierbiecka Góra, którą również warto zdobyć. Na górę wchodziliśmy już kilka razy i polecamy szlak żółty z miejscowości Żegocina.
Najkrótszy i najłatwiejszy szlak na Kamionną prowadzi od strony Bacówki na Zadzielu. Można wysoko wyjechać samochodem za szlakiem niebieskim. My dojechaliśmy na górę i zostawiliśmy samochód na poboczu. W okolicy polecamy jeszcze zobaczyć wieżę widokową na Szpilówce oraz górę Jaworz.
Kamionna – parking do wieży widokowej
Parking to może za dużo powiedziane, ponieważ nie ma w terenie wytyczonego parkingu. My zawsze zatrzymujemy się tam na poboczu. Nad Przełęczą Widomą trzeba skręcić za niebieskim szlakiem w kierunku Domu Weselnego Sara oraz Bacówki na Zadzielu. Droga asfaltowa będzie prowadzić jeszcze wyżej i tak trzeba jechać. Asfalt się skończy, będzie chwilę szutrowej nawierzchni i miejsce na zostawienie samochodu.
- Współrzędne naszego postoju: 49.7808, 20.4038.
Mapa z zaznaczonym przebiegiem naszej trasy
- Przebieg trasy: Samochód – górna stacja kolejki Laskowa-SKI – szczyt Kamionna – samochód.
- Suma podejść na szlaku: 98 metrów.
- Długość całej trasy: 1,4 km.
- Czas wycieczki z przerwami: 2 godziny.
Kamionna – najkrótszy szlak
Wejście na szczyt zajmuje około 20 minut. Do przejścia jest mniej więcej 700 metrów za szlakiem niebieskim wzdłuż stoku narciarskiego. Od razu od samochodu idziemy tuż przy stoku narciarskim i docieramy do górnej stacji narciarskiej. Już stamtąd można obejrzeć piękne widoki na Beskidy.
Do wieży widokowej mamy coraz bliżej. Na szlaku pojawia się szlaban z zakazem wjazdu i kierunkowskaz do wieży. Idziemy pomiędzy drewnianym ogrodzeniem cały czas delikatnie pod górę. Dawniej na szczycie znajdowała się drewniana wieża triangulacyjna, a pod nim małe jeziorko, które obecnie zarosło i przekształciło się w torfowisko. Na północnym stoku stworzono rezerwat przyrody. Aktualnie na Kamionnej stoi wieża widokowa, która obfituje w piękne widoki w cztery strony świata. Wejście na górę jest bezpłatne.
Co widać z wieży widokowej?
Bardzo fajnie, że stworzono tablice z opisanymi szczytami w każdym kierunku. Wtedy można określić, co widzimy. A widoki są bardzo okazałe: Góry Świętokrzyskie, Góry Sanocko-Turczańskie, Beskid Niski, Pogórza Karpackie, Beskid Sądecki, Gorce, Magura Spiska, Tatry, Magura Orawska, Beskid Wyspowy, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski, Beskid Mały, Hałda Skalny, Jura Krakowsko-Częstochowska, Kraków, Tarnów.
Pasierbiecka Góra
Zdobywamy wzniesienie, a następnie schodzimy pomału w dół niebieskim i żółtym szlakiem w kierunku Pasierbieckiej Góry 763 m n.p.m. Droga cały czas prowadzi przez las, a na miejsce widokowe wychodzimy tylko raz i też są to widoki ograniczone przez drzewa. Dalej rozpoczyna się Rezerwat Kamionna, który nie jest zbyt duży. Co jakiś czas widzimy po lewej stronie jakieś zabudowania. Teren w większości prowadzi po prostym. Uchodzimy kawałek i pojawia nam się kolejny znak. Ten znak stoi około 500 metrów od właściwego szczytu. Nie wiemy, po co ktoś zamontował go akurat tutaj.
Szlak żółty skręca w lewo w stronę miejscowości Pasierbiec, a my idziemy prosto za kolorem niebieskim. Po kilkunastu minutach stajemy na szczycie Pasierbieckiej Góry 764 m n.p.m. Widzimy tutaj stos kamieni i kartkę z nazwą szczytu.