Kokorinsko w Czechach – labirynt, zamek, skalne rzeźby i inne ciekawe miejsca

Kokorinsko to po Czeskim Raju kolejna piękna kraina położona u naszych sąsiadów. Znajduje się około 110 kilometrów od Polski. Zobaczyć tam można np. Zamek Kokorin, ciekawą formację skalną Pokličky, skalny labirynt Bludiste, skalne rzeźby oraz przejść ścieżką turystyczną Cinibulkova Stezka. To tylko mała zapowiedź tego, czego można się spodziewać w tej części Czech. Te tereny nazywają się Chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj.

Kokorinsko w Czechach - labirynt, zamek, skalne rzeźby i inne ciekawe miejsca
Skalny labirynt

Ile czasu przeznaczyć na zwiedzanie atrakcji Kokorinsko w Czechach?

Aby zobaczyć najważniejsze miejsca, najlepiej zaplanować sobie 2-3 dni. Wtedy na spokojnie poznasz sporo atrakcji. 

Jak dojechać z Polski?

Przekraczając granicę w województwie dolnośląskim w Jakuszycach, należy kierować się na: Tanvald, Jablonec nad Nysą, Turnov, Mlada Boleslav i Mělnické Vtelno. Na tej drodze pamiętaj o zakupie winiety. Możesz to zrobić tutaj: edalnice.cz/pl/index.html#/validation. 10-dniowa winieta kosztuje 60 złotych.

Kokorinsko – mapa

Aby wytyczyć sobie szlaki w Kokorinsko, polecamy mapy.cz. My właśnie z nich korzystaliśmy podczas poszukiwania ciekawych miejsc. Na komputerze wyznaczasz sobie trasę, a później możesz ją zobaczyć w aplikacji w telefonie.

Co warto zobaczyć w czeskim Kokorinsko?

Kokorinsko w Czechach to piękna kraina, która nie jest tak bardzo znana i oblegana jak Czeski Raj, o którym już kiedyś pisaliśmy. Jednak warto tam pojechać i powędrować po okolicy. Poniżej napisaliśmy kilka ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Jest także mapa, na której zaznaczyliśmy ich lokalizację oraz parkingi. 

Kokorinsko w Czechach - labirynt, zamek, skalne rzeźby i inne ciekawe miejsca

Zamek Kokorin

Zamek Kokorin (Hrad Kokořín) to budowla wzniesiona w XIV wieku na polecenie czeskiego rycerza Hynka Berki z Dube. Datuje się jego budowę na około 1320 rok. Już około 100 lat później został ruiną w czasie wojen husyckich. Obecnie można go zwiedzać z przewodnikiem. Podczas zwiedzania poznasz historię zamku, legendy, zobaczysz okazałe mury i krajobrazy z wysokiej baszty.

 • Parking znajduje się 400 metrów od zamku,
 • Postój kosztuje około 100 koron – 19 złotych,
 • Współrzędne postoju: 50.4397, 14.5796,
 • Najlepiej mieć przy sobie monety,
 • Dojście zajmuje około 15 minut,
 • Zwiedzanie Zamku Kokorin zajmie Ci około 100 minut,
 • Obowiązują godziny otwarcia i bilety wstępu,
 • Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz na oficjalnej stronie.
Kokorinsko w Czechach - labirynt, zamek, skalne rzeźby i inne ciekawe miejsca

Poklicky – pokrywki

Kolejnym miejscem, które warto zobaczyć w Kokorinsko to Poklicky, czyli pokrywki. To bardzo ciekawa formacja skalna, której jeszcze nigdy nie widzieliśmy. Skały przypominają grzyby. Powstały w wyniku wietrzenia. Dojście z parkingu zajmuje około 15 minut. Na górze znajduje się specjalny punkt widokowy. Dojdziesz tam za znakami niebieskimi. Na trasie jest sporo schodów, więc trochę można się zmęczyć. 

 • Parking znajduje się na dole przy drodze głównej,
 • Współrzędne Parkoviště Pokličky: 50.4548, 14.5866,
 • Koszt za postój to 100 koron czeskich,
 • Płatne w parkomacie,
 • Wycieczka zajmie Ci około 80 minut.
Kokorinsko w Czechach - labirynt, zamek, skalne rzeźby i inne ciekawe miejsca
przewodnik
Kokorinsko w Czechach - labirynt, zamek, skalne rzeźby i inne ciekawe miejsca
Kokorinsko w Czechach - labirynt, zamek, skalne rzeźby i inne ciekawe miejsca

Cinibulkova Stezka

Cinibulkova Stezka to prawdopodobnie najpiękniejsza trasa, którą można wędrować podczas wizyty w Kokorinsko. Cała trasa znakowana jest na kolor żółty i mierzy 7-8 km. Na jej przejście warto przeznaczyć około 4 godziny. Po drodze zobaczysz np. Jeskyně Obraznice, formacja skalna Prolezovačky, punkt widokowy Vyhlídkové místo, Skalní město Bludiště, Skalní věž Tutanchamon, Průsečná skála, Obří hlava a žába, widokowa łąka. 

 • Współrzędne płatnego parkingu: 50.4424, 14.6300,
 • Postój kosztuje 10 koron za 1 godzinę,
 • Mapa szlaku dostępna poniżej.
Cinibulkova Stezka
Cinibulkova Stezka
Cinibulkova Stezka

Skalne miasto Bludiste

Skalne miasto Bludiste to następne wspaniałe miejsce, które daje możliwość wędrówki po skalnym labiryncie. Na trasie trafisz nawet na klamry oraz łańcuch! Ale tylko w jednym miejscu. Cały czas musisz iść za żółtym szlakiem. Przejście całego labiryntu zajmie Ci około 60 minut. Miejscami jest wąska, ale nie ma jakiegoś większego problemu z przejściem. Warto mieć na nogach buty górskie. Charakterystycznym miejscem na trasie jest: skalna wieża Tutanchamon i Bludička. 

Skalne miasto Bludiste
Skalne miasto Bludiste
Skalne miasto Bludiste
Skalne miasto Bludiste

Skalne rzeźby – Diabelskie Głowy

Ciekawym miejscem, na które warto zwrócić uwagę to skalne rzeźby rozsiane po lasach. Najpopularniejsze to Certovy Hlavy, Klacelka i Harfenice. Nam spodobały się zwłaszcza te pierwsze zwane Diabelskimi Głowami. Można do nich dotrzeć z miejscowości Želízy. Cała wycieczka zajmie Ci około 60 minut. 

 • Współrzędne bezpłatnego parkingu: 50.4211, 14.4621.
Skalne rzeźby - Diabelskie Głowy

Dolina Kočičiny

Na spokojny spacer bez tłumów możesz wybrać się do Doliny Kočičiny. Ścieżka mierzy 5,7 km, a jej przejście zajmie około 2 godziny i 20 minut. Na trasie są różne formacje skalne: skalna wieża Mašík, Houba, Jarmila, Mourek, Kocour czy Jaskinia Barcalína. Trasa nie jest trudna. 

 • Współrzędne rozpoczęcia wycieczki przy kościele świętego Jerzego w Hradsku: 50.4304, 14.5873.

Kokořínský dul

Kokořínský dul stanowi jedną z najpiękniejszych dolin w całych Czechach! Możesz wybrać się tam na wycieczkę, która zajmie Ci około 2 godziny drogi. Do przejścia jest szlak mierzący 3,9 km. Na trasie są liczne skały oraz punkty widokowe. W pobliżu jest Zamek Kokorin, więc można połączyć zwiedzanie. W okolicy są również jaskinie oraz drewniane budynki.

 • Współrzędne parkingu na początku szlaku: 50.4402, 14.5814.
Skalne rzeźby - Diabelskie Głowy

Skały, skały, wszędzie skały

Gdzie nie pójdziesz, to trafisz na skały o różnych kształtach. Często są w terenie wytyczone szlaki, a czasem są tylko wydeptane ścieżki. Uważaj, tylko żeby gdzieś nie wpaść, chodząc po skałach. Jeśli już zwiedzasz atrakcje, to polecamy Ci także Skalne Miasta w Czechach

Przejrzeliśmy jeszcze mapę Kokorinsko i możesz zobaczyć także: Jeskyně Wernerovka, Zamek Houska, Vrátenská Hora Lookout Tower, Vyhlídka na Říp, Korecký vrch, Pustý zámek.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.