Korona Ustrzyckich Gór – zdobyliśmy 5 szczytów i otrzymaliśmy certyfikat
Korona Gór Ustrzyckich, a przede wszystkim Ustrzyki Dolne co roku przyciągają do siebie turystów. Tutaj w Górach Sanocko-Turczańskich, znajdą coś dla siebie nie tylko amatorzy wymagającej wspinaczki, ale także osoby, które preferują spokojne wędrówki i podziwianie widoków. Turyści wybierający się na Podkarpacie z pewnością nie będą rozczarowani szlakiem, jaki prowadzi przez Koronę Ustrzyckich Gór.
Pięć niesamowitych gór – jak zdobyć Koronę Ustrzyckich Gór?
Ten różnorodny, niezwykle malowniczy szlak łączy ze sobą pięć głównych szczytów w okolicy Ustrzyk Dolnych.
- Kamienna Laworta 768 m n.p.m. (opis szlaku znajduje się na blogu),
- Mały Król 642 m n.p.m. (opis szlaku znajduje się na blogu),
- Holica 761 m n.p.m. (opis szlaku znajduje się na blogu),
- Gromadzyń 655 m n.p.m. (opis szlaku znajduje się na blogu),
- Orlik 618 m n.p.m. (szlak niebieski z Jasienia na Orlik jest niedostępny, ponieważ na potoku Jasieńka nie ma mostu – stan na sierpień 2020). Opis szlaku znajduje się na blogu.
By go przebyć, wystarczy zjawić się w Bieszczadzkim Centrum Turystyki i Promocji, położonym w sercu tego pięknego miasteczka. Tam otrzymamy szczegółowe informacje o wszystkich możliwych trasach, co pozwoli nam dokładnie zaplanować wycieczkę. My od razu rozpoczęliśmy zdobywanie Korony, a dopiero później udaliśmy się do centrum turystyki znajdującego się w Rynku. Także kolejność jest dowolna. Każdy szczyt można zdobyć podczas osobnej wycieczki.
Jednorazowe przejście szlakiem po Koronę Ustrzyckich Gór
Jeśli czujemy się na siłach, by ruszyć na jednorazowy podbój pięciu szczytów, pierwsza na naszej trasie będzie Kamienna Laworta, z widocznym z daleka wyciągiem narciarskim. Następnie szlak zaprowadzi nas na szczyt Małego Króla, skąd po chwili wypoczynku możemy ruszyć na Holicę. Rosnący tam gęsto las przyniesie nam ukojenie, a wzmocnione siły pozwolą szybko osiągnąć szczyt Gromadzyń. Ostatnie wyzwanie, jakie przyniesie nam ten niedawno wytyczony szlak, to zalesiona, poprzecinana potokami góra Orlik.
Przebycie trasy bez dłuższych przystanków zajmie nam kilkanaście godzin, ale znacznie lepszym pomysłem będzie zatrzymanie się gdzieś w okolicy na noc. Cała trasy liczy około 25 kilometrów. Suma przewyższeń – 1000 metrów.
Nagroda dla zdobywców Korony – certyfikat za ukończenie trasy
Jak widać, Korona Ustrzyckich Gór to interesujący, a przy tym dostępny dla większości osób szlak, który stanowi doskonały pomysł na aktywny relaks w weekend.
Choć nie są to bynajmniej trudne, niedostępne szczyty, długotrwała wędrówka z czasem potrafi zrodzić sporo zmęczenia. Ale za to satysfakcja, którą poczujemy po zdobyciu ostatniej góry, to najlepsze uczucie pod słońcem! Co więcej, jeśli z ostatniego szczytu udamy się do centrum Ustrzyk, czeka nas tam niezwykle miła niespodzianka.
Jeśli tylko zgromadzimy dowody (np. w postaci zdjęć, na których jesteśmy), że podbiliśmy każdy ze szczytów, otrzymany tam pamiątkowy certyfikat, a także kilka nagród. Uwaga – zdjęcia muszą zawierać zarówno nasz wizerunek, jak i tablicę z legendą z danej góry. To fantastyczny pomysł na uwieńczenie rodzinnej wycieczki w Góry Sanocko-Turczańskie. A jeśli szukasz ciekawych miejsc w okolicy, to zobacz Chatę Socjologa oraz Kamień Leski. Możesz także ruszyć na podbój Bieszczadów.
Korona Ustrzyckich Gór – zdobyliśmy 5 szczytów
i otrzymaliśmy certyfikat