Kozłowiecki Park Krajobrazowy – atrakcje turystyczne, trasy rowerowe i ścieżki piesze + parkingi i mapa
Kozłowiecki Park Krajobrazowy (nie Kozłowiecki Park Narodowy) położony jest 20 minut drogi od Lublina – stolicy województwa lubelskiego. Wybraliśmy się tam z myślą o odkryciu ciekawych atrakcji turystycznych, a zwłaszcza szlaków pieszych, tras i ścieżek rowerowych. To był nasz pierwszy tak poważny wypad na rowery i wybraliśmy właśnie Lasy Kozłowieckie na Wysoczyźnie Lubartowskiej. Wcześniej na rowerach byliśmy na Velo Dunajec pod Tarnowem w Małopolsce.
Kozłowiecki Park Krajobrazowy został utworzony w 1990 roku w celu ochrony kompleksu leśnego. Jego powierzchnia to około 62 km2. W pobliżu położona jest wieś Kozłówka i to właśnie od niej wzięła się nazwa parku. W samej Kozłówce znajduje się bardzo popularne i ciekawe Muzeum Zamoyskich.
- Zobacz atrakcje województwa lubelskiego.
Parkingi na terenie parku
Na rozpoczęcie wycieczki po Kozłowieckim Parku Krajobrazowym najlepiej wybrać, któryś z kilku dostępnych parkingów. My wybraliśmy parking Kopanina przy budynku leśnictwa i w pobliżu drogi numer 19. Poniżej współrzędne parkingów w Lasach Kozłowieckich.
- Parking leśny Kopanina: 51.3842, 22.6284,
- Parking leśny Stary Tartak: 51.3986, 22.5308,
- Majdan Kozłowiecki – parking: 51.4200, 22.5756,
- Parking leśny nad Ciemięgą: 51.3686, 22.5521.
- Parking leśny przy cmentarzu powstańców styczniowych: 51.3893, 22.5652.
Mapa
Na stronie internetowej parki.lubelskie.pl znajduje się bardzo fajna bezpłatna mapa Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego. Znajdziesz ją TUTAJ. Ta mapa znajduje się także przy parkingu Kopanina. Poniżej jeszcze mapa z zaznaczonymi parkingami i atrakcjami.
Trasy i ścieżki rowerowe w Kozłowieckim Parku Krajobrazowym z dzieckiem
Do parku jechaliśmy z myślą o wycieczce rowerowej. Od rana padało, ale tym się nie przejmowaliśmy. Na parkingu Kopanina nie było jeszcze nikogo. Ściągnęliśmy rowery z samochodu i przygotowaliśmy się do naszej podróży. Na terenie Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego znajdują się dwie ścieżki rowerowe: czarna i zielona.
Jechaliśmy cały czas za drogą asfaltową. Ścieżka rowerowa prowadziła nas lasem za znakami czarnymi. Na trasie nie było większych wzniesień. Naszym celem był Stary Tartak, oddalony o 7,5 km od naszego startu. Przejechaliśmy go w ciągu 40 minut. Po drodze minęliśmy odejście na ścieżkę edukacyjną „Kopanina”, zadaszenie turystyczne, mapy, dwa zakręty, krzyż między lipami oraz staw Dołki.
Właśnie przy Dołku znajdywał się Stary Tartak z parkingiem. Tam schowaliśmy się pod wiatą, żeby przeczekać oberwanie chmury. Na parkingu znajdują się również toalety, mapy z oznakowaniem terenu i informacjami o Kozłowieckim Parku Krajobrazowym, pomnik przyrody oraz Domek Myśliwski. My po przerwie pojechaliśmy dalej do Stawu Stróżek za znakami prowadzącymi do szkółki Stróżek. Później w drodze powrotnej pojechaliśmy jeszcze pod Rezerwat Kozie Góry.
- Cała trasa wyszła nam prawie 22 kilometry. Przejechaliśmy ją z dzieckiem w foteliku w ciągu 2 godzin i 30 minut.
Szlaki piesze
Po terenie Lasów Kozłowieckich prowadzi szlak czerwony. Dociera on do najciekawszych miejsc w parku. Jest także krótka fioletowa ścieżka „Kopanina” tuż przy parkingu. Trasy bez problemów można pokonać z dzieckiem we wózku. W weekendy można tam spotkać wiele osób, głównie rowerzystów. Dokładny przebieg szlaków pieszych można znaleźć na mapach.
- W pobliżu przebiega jeszcze czerwony Szlak Jagielloński oraz niebieski Szlak Partyzancki.
Atrakcje turystyczne – co warto zobaczyć?
Co warto zobaczyć w Kozłowieckim Parku Krajobrazowym? Postaram się wypisać atrakcje turystyczne, na które warto zwrócić uwagę podczas zwiedzania.
- Staw Wzory przy szlaku czerwonym i ścieżce rowerowej czarnej,
- Cmentarz powstańców styczniowych przy zielonym i czarnym szlaku rowerowym,
- Rezerwat Kozie Góry przy szlaku czarnym,
- Staw Dołki w Starym Tartaku,
- Cały Stary Tartak,
- Piękny Staw Stróżek przy czerwonej ścieżce pieszej i zielonej rowerowej,
- Krzyż między lipami na skrzyżowaniu czarnego szlaku rowerowego i czerwonego pieszego,
- Park dźwięków w Dąbrówce,
- Pałac Weyssenhoffów w Samoklęskach przy czerwonym i zielonym szlaku,
- Kapliczka z 1906 roku w Nowym Stawie przy ścieżce zielonej i czarnej,
- Zespół pałacowo-parkowy w Kozłówce – Muzeum Zamoyskich – to miejsce znajduje się tuż nad parkiem.