Krynica-Zdrój – dla tych atrakcji warto przyjechać do uzdrowiska
Krynica-Zdrój to miasto w województwie małopolskim, które jeszcze do 2002 roku nazywało po prostu Krynicą. Ma około 11 tysięcy mieszkańców i położone jest w Beskidzie Sądeckim (zobacz 5 najpiękniejszych szlaków w Beskidzie Sądeckim). Miasto otaczają wzgórza Góry Parkowej, Krzyżowej i Jaworzyny Krynickiej, co sprawia, że Krynica-Zdrój pełna jest pięknych krajobrazów.
Miasto znane jest przede wszystkim jako ponad 200-letnie uzdrowisko, które w okresie międzywojennym odwiedzała polska elita oraz jako duży ośrodek narciarski. Turyści przyjeżdżają tutaj i zimą i latem, ponieważ o każdej porze roku czeka na nich sporo atrakcji.
Kilka słów z historii Krynicy-Zdroju
Krynica została założona jako wieś w 1547 roku pod nazwą Krzenycze. Od początku istnienia należała do majątku biskupów krakowskich. Po pierwszym rozbiorze przejęli ją Austriacy. Odkryli oni krynickie źródła, które w późniejszym okresie zaważyły na powstaniu licznych zdrojowisk i domów uzdrowiskowych.
W 1901 roku w Krynicy-Zdroju przebywało już ponad 6 tysięcy kuracjuszy, a 10 lat później przekroczyła 10 tysięcy. W trakcie II wojny światowej uzdrowisko bardzo ucierpiało. Wywieziono z niego linie do butelkowania wód, miedziane wanny do kąpieli i inne urządzenia techniczne. Ucierpiały też wszystkie budynki. Mimo tego w 1947 roku było tu około 14 tysięcy kuracjuszy.
Krynica-Zdrój to świetny kierunek na wycieczkę latem oraz zimą
W latach świetności Krynica-Zdrój była modnym miejscem pobytu i spotkań sławnych i wpływowych Polaków. W uzdrowisku przebywali między innymi marszałek Józef Piłsudski, malarze Jan Matejko i Artur Grottger, nobliści Henryk Sienkiewicz i Władysław Reymont, poeci tacy jak Julian Tuwim, Konstanty Ildefons Gałczyński oraz polski tenor i aktor Jan Kiepura.
Obecnie Krynica-Zdrój jest dużym ośrodkiem uzdrowiskowym i sanatoryjnym. Przyjeżdżają tu kuracjusze z dolegliwościami układu trawiennego, moczowego i krążenia. W mieście znajduje się wiele ośrodków – sanatoria, szpitale uzdrowiskowe, pijalnie, rozlewnie wód mineralnych i leczniczych.
Imprezy kulturalne w Krynicy-Zdroju, to jedna z ciekawszych atrakcji turystycznych
Doroczną imprezą w Krynicy-Zdroju jest Festiwal im. Jana Kiepury, organizowany od 1967 roku. Wtedy na dwa tygodnie między sierpniem a wrześniem do miasta zjeżdża około 1000 solistów, artystów, teatry muzyczne, teatry rozrywki i pantomimy. Koncerty odbywają się na deptaku, w Pijalni Głównej, sali koncertowej Starego Domu Zdrojowego. Organizowany jest także przegląd filmów, w których grał Jan Kiepura.
W lutym organizowany jest także Międzynarodowy Festiwal Gitarowy. W mieście rozwinęła się także turystyka sportowa. Jest jednym z największych w Polsce ośrodków sportów zimowych między innymi hokeja, narciarstwa i saneczkarstwa. Również latem znajdzie się w Krynicy coś dla siebie. Przez okolicę przebiega 5 szlaków turystycznych, różnej trudności.
Mapa atrakcji w Krynicy-Zdroju
My Krynicę znany bardzo dobrze, ponieważ często jeździmy w Beskid Sądecki na szlaki znajdujące się w okolicy. Już podczas szkolnych wycieczek jeździliśmy z Nowego Sącza do Krynicy-Zdroju, żeby odwiedzić pijalnię, deptak czy lodowisko. Co więc warto robić i zobaczyć w Krynicy-Zdroju? Zobacz mapę z zaznaczonymi atrakcjami turystycznymi.
Góra Parkowa i Park Zdrojowy
Góra Parkowa to główna atrakcja turystyczna i szczyt w Paśmie Jaworzyny w Beskidzie Sądeckim, na terenie Krynicy-Zdroju o wysokości 742 m. Na szczycie zaś położony jest Park Zdrojowy z licznymi ścieżkami spacerowymi i dwoma XIX-wiecznymi drewnianymi altankami: Wanda i Marzenie, czterema stawami zwanymi Czaplimi Stawami, ścieżką zdrowia, dwoma szlakami turystycznymi.
Co warto zobaczyć na Górze Parkowej?
Popularnym miejscem wypoczynkowym na Górze Parkowej jest Polana Michasiowa. Wytryska tam źródełko wody mineralnej zwane Bocianówką i zwieńczone odlewem, przedstawiającym bociana z dzieciątkiem uczepionym jego szyi. Dużą atrakcją jest także tor saneczkowy, który w 1929 roku został oddany do użytku, a na którym w 1930 roku rozegrano pierwsze Mistrzostwa Polski. Obecnie corocznie w okresie od stycznia do końca lutego jest wykorzystywany przez młodych adeptów saneczkarstwa, rozgrywane są na nim m.in. Międzynarodowe Zawody o Puchar Krynicy.
Kolejną popularną atrakcją turystyczną jest kolejka liniowo-terenowa. Czynna została 17 grudnia 1937 roku. Była drugą tego typu kolejką w Europie. Na jej górnej stacji znajdują się restauracja i wyciąg narciarski przeznaczony dla dzieci.
Cennik biletów na Górę Parkową
- Bilet góra – dół: normalny – 18 złotych, ulgowy – 14 złotych,
- Bilet w jedną stronę: normalny – 14 złotych, ulgowy – 11 złotych,
Godziny otwarcia sprawdzisz na stronie internetowej kolei linowej Góra Parkowa. Tam także możesz zakupić bilety online.
Jaworzyna Krynicka – kolej gondolowa
Jaworzyna Krynicka lub Jaworzyna to szczyt w Beskidzie Sądeckim, znajdujący się w Krynicy-Zdroju. Jest najwyższym szczytem w Paśmie Jaworzyny i ma 1114 m wysokości. Jaworzyna najbardziej znana jest jako ośrodek narciarski, jeden z największych w Polsce. W dolinie Czarnego Potoku znajduje się nowoczesna Stacja Narciarska Jaworzyna Krynicka, na którą składa się 8 tras narciarskich, obsługiwanych przez kolejkę gondolową i 7 wyciągów. Łącznie jest tutaj 14 km tras zjazdowych (w tym najdłuższa oświetlona trasa narciarska w Polsce).
Co najważniejsze, na górę kolejka kursuje cały rok, dlatego wyjazd na szczyt na pewno pokochają dzieci. Wszystkie praktyczne informacje – cennik, godziny otwarcia, kursowanie znajdziesz na stronie internetowej kolei gondolowej na Jaworzynę.
W górnej części północnego stoku znajduje się Schronisko PTTK, w którym można zarezerwować nocleg, natomiast niedaleko niego Muzeum Turystyki Górskiej. Jaworzyna Krynicka jest również charakterystycznym punktem widokowym. W znacznej części jest zalesiona, głównie przez buki, jodły i świerki. Szczyt ubogacają jaskinie oraz wychodnie. Na wschodnim stoku znajduje się największa z jego jaskiń – Kamień Diabelski. Szlak na Jaworzynę Krynicką, to świetny pomysł na jednodniową wycieczkę podczas wypoczynku w uzdrowisku. Zobacz opis szlaku górskiego z dzieckiem na Jaworzynę Krynicką.
Deptak w Krynicy-Zdroju i atrakcje turystyczne w jego okolicy
Deptak Krynicki to centrum miasta. Ulokowane są tam najważniejsze zabytki Krynicy.
- Pijalnia Słotwinka jest najstarszym budynkiem w Krynicy. Pochodzi z 1806 roku. Znajduje się na terenie Parku Słotwińskiego przy ulicy Piłsudskiego.
- Tuż obok znajduje się restauracja Koncertowa, której historia sięga 1870 roku. Wybudowany wtedy Pawilon nosił nazwę Słotwiński Pawilon Koncertowy i taką też pełnił funkcję. Odbywały się tam koncerty. Od 1989 roku pełni funkcję restauracji.
- Łazienki Borowinowe z 1881 roku.
- Stare Łazienki Mineralne z lat 1863-1966.
- Neorenesansowy Stary Dom Zdrojowy z 1889 roku (z zachowaną oryginalną salą balową), w którym mieści się pijalnia wody Mieczysław.
- Drewniany Kościół Przemienienia Pańskiego z 1864 roku.
- Kościół Wniebowzięcia NMP, wzniesiony w latach 1887-1902 w stylu renesansu włoskiego.
- Muszla koncertowa,
- Pomnik Adama Mickiewicza,
- Pomnik Nikifora Krynickiego.
Pijalnia Główna w Krynicy-Zdroju
Pijalnia Główna w Krynicy-Zdroju to nowoczesna budowla o stalowej konstrukcji oferująca wody mineralne o właściwościach leczniczych. Nie wszystkie z nich przypadną smakowo do gustu. Dostępne wody to: Jan, Słotwinka, Tadeusz, Zdrój Główny, Zuber. Można tam posiedzieć na kanapach, poczytać książkę lub gazetę, jest dobrze doświetlona, a także ma bujną roślinność, co daje odpowiednio świeże i nawilżone powietrze. Znajduje się przy Alei im. Leona Nowotarskiego 9/3. Otwarta jest codziennie od 10:00 do 21:00.
Muzeum Zabawek w Krynicy-Zdroju
Jeśli zastanawiasz się, co warto zobaczyć w Krynicy-Zdroju z dzieckiem, to już odpowiadamy. To Muzeum Zabawek, będąca filią placówki powstałej w 2002 roku w Kudowie-Zdroju. Oddział Muzeum Zabawek w Krynicy-Zdroju otwarty został w 2010 roku i nosi nazwę Bajka. Muzeum zawiera zbiory zabawek od starożytności po lata 80. XX wieku. Są tam teatrzyki domowe, szopki bożonarodzeniowe, zabawki znane z filmów, lalki i ich akcesoria, zabawki blaszane, militaria chłopięce, klocki, zwierzątka, zabawki optyczne, samograje i wiele innych. Są też przybory szkolne i miniklasa sprzed 50 lat. Zobacz więcej informacji o Muzeum Zabawek.
Wieża widokowa – ścieżka w koronach drzew
Wieża widokowa to najnowsza atrakcja turystyczna w Krynicy-Zdroju. Ten punkt widokowy to pierwsza w Polsce wieża w koronach drzew. Drewniana konstrukcja o wysokości 49,5 metra zlokalizowana jest w paśmie lasów Jaworzyny Krynickiej, na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena. Trasa do wieży prowadzi po specjalnie przygotowanej drewnianej ścieżce. Łączna długość ścieżki wynosi 1030 metrów. Z myślą o dzieciach, została zbudowana zjeżdżalnia o długości 60 metrów. Zobacz szczegółowe informacje o ścieżce w koronach drzew w Krynicy-Zdroju.
Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju
Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju to muzeum, w którym zgromadzono obrazy i pamiątki po słynnym malarzu – prymitywiście Nikiforze Krynickim. Muzeum mieści się w drewnianym budynku Romanówka. Placówka jest oddziałem Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Budynek muzeum, czyli willa Romanówka została wybudowana w II połowie XIX wieku jako pensjonat wypoczynkowy.
Jest to obiekt zabytkowy i znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Dopiero w 1995 roku otwarto w nim Muzeum Nikifora. W muzeum gromadzono 77 prac artysty. Są to m.in. malowane w latach 20. i 30. XX w. pejzaże beskidzkie z cerkiewkami i stacjami kolejowymi, autoportrety, sceny wojskowe, dworce kolejowe i urzędy. Zobacz szczegóły.
Co warto zobaczyć w Krynicy-Zdroju z dziećmi? Najciekawsze atrakcje
Krynica-Zdrój to miasto bardzo przyjazne dzieciom. Poniżej znajduje się lista miejsc, które powinny zainteresować rodziny z dziećmi. Powyżej już kilka z nich szczegółowo opisałem.
- Fontanny, sadzawki i kwietniki w kształtach zwierząt,
- Krynicki Park Linowy w drodze pod dolną stację kolejki na Jaworzynę Krynicką,
- Park Linowy Mamut na Górze Parkowej,
- Góra Parkowa,
- Kolej linowa na Jaworzynę Krynicką,
- Basen miejski,
- Muzeum Zabawek,
- Zjeżdżalnia przy wieży widokowej,
- Na koniec zobacz ponad 20 miejsc, które warto zobaczyć w Małopolsce.