Liberec – atrakcje. To jedno z najpiękniejszych miast w Czechach

Liberec to urocze miasto w Czechach, oferujące różne atrakcje dla turystów. To podobno jedno z najpiękniejszych miast w Czechach. Znajdziesz tu malownicze parki i ogrody, piękne zabytki architektury oraz szeroki wybór miejsc rozrywki. Wśród nich można znaleźć Aquapark Babylon – głośny kompleks rekreacyjny, ZOO Liberec – jeden z najstarszych zoo w Europie Środkowej, a także DinoPark będący świetną atrakcją dla dzieci. Jest to idealne miejsce do odpoczynku dla rodzin lub par chcących spędzić romantyczny czas razem. Miasto sprzyja aktywnym formom spędzenia czasu, dlatego możesz zdobyć np. górę Jested. 

Rynek i Ratusz
Rynek i Ratusz

Góra Jested

Na początek polecamy zdobycie Góry Jested. Szczyt mierzy 1012 m n.p.m. i jest najwyższym szczytem Grzbietu Jesztedzkiego. W najwyższym punkcie stoi obiekt podobny do statku kosmicznego. W środku jest hotel oraz restauracja. Można tam dojechać samochodem, co kosztuje 250 koron czeskich. My zdecydowaliśmy się na wejście szlakiem turystycznym z parkingu Wypreż. Możesz również wyjechać kolejką. Na zboczach góry znajduje się kompleks skoczni narciarskich, na których dawniej odbywały się zawodu Pucharu Świata. Zobacz opis szlaku na Jested. Wycieczka zajmie Ci około 2-3 godziny, a później możesz przenieść się, aby zobaczyć pozostałe atrakcje Liberca. 

Jested
Jested

Parkplatz Kirche Zelezna

Do Liberca przyjechaliśmy w sobotę, więc strefa płatnego parkowania obowiązywała do godziny 13. Byliśmy przed 11, więc dobiliśmy sobie czas parkingowy i ruszyliśmy na zwiedzanie. Zatrzymaliśmy się na parkingu, którego można znaleźć w mapach Google jako Parkplatz Kirche Zelezna. Tuż obok jest kościół św. Antoniego Wielkiego.

  • Współrzędne parkingu w Libercu: 50.7700, 15.0560.

Co warto zobaczyć w Libercu w Czechach?

Początki Liberca sięgają drugiej połowy XVI wieku. W 1577 roku Liberec otrzymał prawa miejskie. Na ulicach znajduje się wiele interesujących pomników i obelisków upamiętniających lokalne postacie historyczne. Co by nie mówić, to mi to miasto kojarzy się głównie ze skokami narciarskimi, chociaż już dawno nie było tam żadnych konkursów. Pamiętam, jak grałem na komputerze w skoki narciarskie i zawsze ta skocznia tam była.

Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od kościoła świętego Antoniego Wielkiego. To świątynia rzymskokatolicka, której początki sięgają 1579 roku. To jeden z najstarszych zabytków w Libercu. Nie jest to jedyna świątynia w mieście. Oprócz niej są jeszcze: kościół pw. św. Bonifacego, Nawiedzenia NMP oraz kościół Świętego Krzyża. 

Kościół świętego Antoniego Wielkiego
Kościół świętego Antoniego Wielkiego

Dalej wyszliśmy już na Benešovo náměstí, czyli Plac Benesza. Edvard Beneš był czeskim politykiem oraz prezydentem Czechosłowacji od 1935 do 1938 roku. W Pradze można zobaczyć jego pomnik. To właśnie tutaj skupia się życie miasta. W Rynku znajdziemy napis, przy którym można zrobić sobie zdjęcia. Jest Fontanna Neptuna, sporo kawiarni i restauracji. Największe wrażenie robi ogromny Ratusz, którym jesteśmy zachwyceni. Ta neorenesansowa budowla jest jednym z symboli miasta. Przypomina trochę styl budynków z Wiednia. Budowa trwała 5 lat od 1888 do 1893 roku. Dawniej stał tutaj inny Ratusz, ale ze względu na pożar i powiększanie się granic miasta, został zastąpiony na bardziej okazały. Warto wejść do środka i zobaczyć, jak wygląda. Zobaczysz tam bogate zdobienia. Niestety, gdy dotarliśmy tam w sobotę, to obiekt był zamknięty.

Fontanna Neptuna
Fontanna Neptuna
Ratusz
Ratusz
przewodnik

W Libercu jest również zamek, jednak niedostępny do zwiedzania. Można zobaczyć go tylko z zewnątrz, jednak do końca zamku nie przypomina. W pobliżu rynku są jeszcze podziemia, a właściwie schron, w którym można zobaczyć jego wyposażenie, przykłady masek przeciwgazowych czy maszynownię. Czas zwiedzania z przewodnikiem to około 80 dni i odbywa się w pierwszą sobotę miesiąca. Są jeszcze muzea. W Muzeum Techniki możesz zobaczyć rowery, motocykle, samochody i tekstylną przeszłość Liberca. W The North Bohemian Museum, czyli Muzeum Północnoczeskim zobaczysz liczne eksponaty, multimedia i wystawy. Wstęp do niego jest bezpłatny.

Zamek w Libercu
Zamek w Libercu

Atrakcja w Libercu dla dzieci – DinoPark

Poszukiwaliśmy także ciekawych atrakcji dla dzieci i znaleźliśmy się w DinoPark Liberec Plaza. Wystawy znajdują się na trzech piętrach. Oprócz muzeum dinozaurów są liczne atrakcje np. plac zabaw, bajkoland czy kino. W prehistorycznym lesie występuje burza i pada prawdziwy deszcz. Musisz tam uważać. Nam zwiedzanie zajęło ponad 2 godziny. Mai się bardzo tam podobało. Bilet wstępu normalny kosztuje 50 złotych. W kasie można płacić kartą lub gotówką. Gdy byliśmy w sobotę, to spotkaliśmy sporo ludzi. Widać, że to miejsce cieszy się popularnością.

DinoPark
DinoPark
DinoPark
DinoPark

ZOO Liberec

W mieście znajduje się również ogród zoologiczny, który jednak w Google ma opinię 4,1. My tam już nie jechaliśmy, chociaż bardzo często odwiedzamy różne zoo. Ogród założono w 1904 roku. Ma powierzchnię 14 hektarów i można zobaczyć tam ponad 160 gatunków różnych zwierząt. Spacer po ogrodzie zajmie Ci 2-3 godziny. Trasa mierzy około 1,8 km. Możesz zobaczyć np. tygrysa, lamparta, lwa, rysia, słonia, szympansa czy żyrafę. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Co warto zobaczyć w okolicy?

W okolicach Liberca warto wędrować po górach. Szlaków jest naprawdę sporo. Polecamy zwłaszcza Czeski Raj, a w nim: Hruboskalsko, Zamek Trosky, Prachowskie Skały czy Zamek Kost. Bardziej na północ są Góry Izerskie i Karkonosze, a tak Szklarska Poręba i Świeradów-Zdrój.

Czeski Raj - Hruboskalsko
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.