Monsummano Alto nad Monsummano Terme – punkt widokowy i ruiny dawnego zamku

Monsummano Alto to ciekawe miejsce i warte odwiedzenia podczas podróży do Włoch. Znajduje się tam szczyt Colle di Monsummano mierzący 341 m n.p.m., a także pozostałości zamku. Wzgórze widoczne jest z bardzo daleka i stanowi wspaniały punkt widokowy na okolicę. U stóp wzniesienia znajduje się miasteczko Monsummano Terme. W nim mieliśmy swój wynajęty obiekt noclegowy.

MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA
Monsummano Alto nad Monsummano Terme - punkt widokowy i ruiny dawnego zamku

Monsummano Alto w okolicy Florencji i Pizy

Na samą górę możesz dojechać samochodem, jednak uważaj, ponieważ droga jest wąska, a Włosi jeżdżą po górach dość szybko. Na górę możesz dojść również pieszo za znakowanym szlakiem czerwonym. To miejsce znajduje się niedaleko Florencji oraz Pizy. Rozciągają się stamtąd przepiękne widoki na szczyty w Apeninach. Widać np. Monte Gennaio, Monte Pidocchina czy Alpe Tre Potenze.

Co dziś można tam zobaczyć?

Dziś pozostało już niewiele z pierwotnej budowli. Można obejrzeć fragmenty murów miejskich. Jedne są dobrze widoczne, a innych by trzeba było szukać w krzakach. Na miejscu znajdują się dwie bramy, które prowadziły do miasta: Brama Targowa oraz Brama Matki Bożej. Można także tam zobaczyć kościół San Nicolao, kaplicę, kilka domów, cmentarz czy pozostałe ruiny jakichś obiektów. Znajduje się tam restauracja, a nawet obiekty noclegowe do wynajęcia. Prawdopodobnie już w starożytności miała istnieć tutaj na wzgórzu osada.

Poniżej szczytu znajduje się rozległy taras widokowy z opisem panoram. Można przekonać się, co widać w oddali. Już przy wjeździe wita na okazała wieża. Taras widokowy jest z prawej strony, a droga prosto prowadzi na szczyt. Kościół San Nicolao (kościół św. Mikołaja) to zabytek wzniesiony w stylu romańskim. Tuż obok jest dzwonnica, która stanowiła element systemu obronnego.

Gdy dojechaliśmy tam w pochmurne popołudnie, to nie było nikogo. Widoki także było lekko ograniczone. Pomyśleliśmy, żeby przyjechać tutaj na drugi dzień o zachodzie słońca.

Monsummano Alto nad Monsummano Terme - punkt widokowy i ruiny dawnego zamku
Monsummano Alto nad Monsummano Terme - punkt widokowy i ruiny dawnego zamku
Monsummano Alto nad Monsummano Terme - punkt widokowy i ruiny dawnego zamku
przewodnik
Włochy
MYNASZLAKU FILM
Włochy
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.