Włochy – co warto zobaczyć? 43 pomysły na ciekawą wycieczkę

Włochy odwiedziliśmy w ostatnim czasie 2 razy. Skupiliśmy się głównie na górach, ponieważ chodziliśmy po Dolomitach oraz Apeninach. Jednak do tego dodaliśmy sobie wiele innych ciekawych atrakcji we Włoszech. Poznaliśmy różne miasta, przejechaliśmy Toskanię, dotarliśmy nad Morze Liguryjskie czy zjedliśmy prawdziwą włoską pizzę.

 • Odkrywaliśmy Włochy z dzieckiem – wszystkie poniższe miejsce odwiedziliśmy z naszą Mają
 • Przy okazji zwiedzaliśmy San Marino, które znajduje się „we Włoszech”
 • Chcieliśmy zdobyć, jak najwięcej górskich szlaków – zobacz, jak wyglądają góry we Włoszech
 • Nie dojechaliśmy do Rzymu – stolicy kraju, ale w przyszłości mamy takie plany

Co warto zobaczyć we Włoszech? 43 pomysły na udaną wycieczkę

 1. Miasto Riva del Garda znajdujące się nad Jeziorem Garda – urokliwe miejsce nad wodą i pomiędzy górami. Na miejscu można zdecydować się na rejs statkiem.
 2. Siena – miasto w Toskanii, które urzeka spokojem. Związane jest ze świętą Katarzyną.
 3. Parco Regionale Naturale del Conero – piękny park znajdujący się nad Morzem Adriatyckim. Można wszystko zobaczyć z góry, a potem zjechać do Numany.
 4. Monte Subasio – szczyt nad Asyżem, na który można dojechać samochodem i obejrzeć wspaniałe krajobrazy. Na górze często pasą się konie.
 5. Passo della Croce Arcana – widokowa przełęcz, do której można dotrzeć szlakiem. Trasa odpowiednia jest dla osób początkujących. W zimie znajduje się tam stacja narciarska.
 6. Poggio dei Malandrini – kolejny łatwy szlak dla początkujących w Apeninach. Niewiele potrzeba, żeby się zachwycić. Tutaj można także zobaczyć górskie schronisko.
 7. Parco San Rossore – park nad Morzem Liguryjskim w okolicy Pizy. Warto zwrócić tam uwagę na okazałe drzewa. Można dotrzeć szlakiem nad samo morze.
 8. Monte Cusna – góra mierząca 2121 m n.p.m. Trasa na szczyt jest wymagająca, a góra zwana jest czasem Martwym Człowiekiem lub Śpiącym Człowiekiem.
 9. Pianoro del Mottolone – ten płaskowyż znajduje się niedaleko Padwy. Można tam znaleźć sporo ciekawych miejsc.
 10. Florencja – jedno z najpopularniejszych miast we Włoszech. Obowiązkowym punktem do zobaczenia jest tam katedra Santa Maria del Fiore. Miasto pięknie wygląda z punktu widokowego.
 11. Monte Maggiorasca to jeden z najpopularniejszych szczytów w Apeninach. Na szczycie znajduje się Madonna z Guadalupe.
 12. Monte Pianellaccio – szczyt górski, do którego można bardzo wysoko podjechać samochodem. Sama droga dojazdowa jest bardzo widokowa.
 13. APENINY – zobacz nasz przewodnik po tych górach.
 14. Jezioro Garda – piękne jezioro znajdujące się pomiędzy górami. Dokoła znajduje się sporo atrakcji – góry, szlaki rowerowe, trasy piesze.
 15. Monte Antola – piękny szczyt i szlak dojściowy przypominający trochę Bieszczady.
 16. Padwa – miasto świętego Antoniego. Znajduje się niedaleko Wenecji. Miasteczko znane jest bogatej historii i ciekawych zabytków architektury.
 17. Monte Titano – najwyższy szczyt San Marino. Warto odwiedzić to państwo podczas zwiedzania atrakcji Włoch.
 18. Toskania – piękna, zielona kraina znana z malowniczych krajobrazów i przepięknych miejscowości. Tutaj wszyscy znajdą coś dla siebie.
 19. Monte Marmagna – przepiękny szczyt i jeden z naszych ulubionych we Włoszech. Szlak prowadzi od schroniska Lagdei przez Lago Santo.
 20. Asyż – miasto świętego Franciszka. Odwiedzają to miejsce nie tylko pielgrzymi, ale i turyści zainteresowani ciekawą historią tego miejsca.
 21. Loreto – do tego miasta przyjeżdża się, żeby zobaczyć sanktuarium Santa Casa. W świątyni można obejrzeć Święty Domek z Nazaretu.
 22. Strada della Forra to ekstremalna droga nad Jeziorem Garda. Przejazd drogą potrafi podnieść ciśnienie, zwłaszcza przy mijaniu się z innymi.
 23. Lucchio – to miasto widmo. Tutaj koniecznie musisz przyjechać przy pochmurnej pogodzie, a zwłaszcza przy opadach deszczu. To miejsce wygląda mrocznie.
 24. Krzywa Wieża w Pizie – pozycja obowiązkowa podczas zwiedzania Włoch. Chociaż raz w życiu warto tam pojechać. Musisz się jednak liczyć z tym, że spotkasz tam tłumy.
 25. Monte Bestone to kolejne ciekawe miejsce nad Jeziorem Garda. Trasa na górę nie sprawia większych problemów, a warto tam dotrzeć.
 26. Monte Sagro – góra mierząca 1752 m n.p.m., z której rozciągają się wspaniałe krajobrazy. Na jego zboczach znajdują się kamieniołomy.
 27. Palmanova to miasto w kształcie gwiazdy. To tak zwane miasto idealne.
 28. Zamek Miramare znajduje się w Trieście. To jeden z najpiękniejszych zamków we Włoszech położony tuż nad samym Morzem Adriatyckim.
 29. DOLOMITY – zobacz nasz przewodnik po tych górach.
 30. Passo delle Erbe – ciekawa przełęcz ze spektakularnymi widokami. Warto tam się wybrać na krótką wycieczkę.
 31. Monte Lagazuoi Piccolo – na górę można dojechać kolejką lub wejść pieszo. Pod szczytem znajduje się schronisko.
 32. Passo Giau – to jeden z symboli włoskich Dolomitów. Nie trzeba nawet wysiadać z samochodu, żeby obejrzeć wspaniałe panoramy widokowe.
 33. Passo Pordoi – kolejna wysokogórska przełęcz we Włoszech. Znajduje się pod szczytem Sass Pordoi.
 34. Lago di Misurina – piękne jezioro z widokiem. To dobra baza wypadowa na górskie szlaki.
 35. Monte Piana – bardzo łatwa trasa na szczyt, gdzie po drodze można zatrzymać się w schronisku. Przez sporą część, trasa biegnie po drodze asfaltowej.
 36. Monte Popena – nieoczywista góra, na którą warto się wdrapać. Trasa nie jest trudna, a widoki mamy na Lago di Misurina czy Tre Cime di Lavaredo.
 37. Tre Cime di Laveredo – to od razu bardzo polecamy to miejsce. Jest symbolem Dolomitów. Pod same skały można dotrzeć samochodem, a potem ruszyć na szlak okrężny.
 38. Lago di Braies – piękne i malownicze włoskie jezioro. Można tam spotkać turystów z całego świata.
 39. Monte Mataiur znajduje się na granicy włosko-słoweńskiej. To łatwo dostępna góra, na której można rozpocząć swoje alpejskie przygody.
 40. Perugia – stolica Umbrii, która znana jest z czekolady. Podczas spaceru można natrafić tam na różne sklepy z czekoladą.
 41. Monsummano Alto – szczyt znajdujący się nad Monsummano Terme. Z góry rozciągają się malownicze krajobrazy.
 42. Zoo w Pistoi to atrakcja dla dzieci. My koniecznie musieliśmy to miejsce odwiedzić z naszą Mają.
 43. Morze Liguryjskie – gdy już będziesz w podróży po Włoszech, to koniecznie zawitaj nad morze. My mieliśmy nocleg przy samej plaży i mogliśmy obejrzeć rano wschód słońca.

Mapa z atrakcjami Włoch, które zwiedzaliśmy

Na poniższej mapie znajdziesz wszystkie powyżej wymienione miejsca, które zobaczyliśmy podczas podróży.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.