Triglavski Park Narodowy i Alpy Julijskie w Słowenii – atrakcje, zwiedzanie, szlaki i mapa

Triglavski Park Narodowy (Triglavski Narodni Park) to punkt obowiązkowy podczas podróży po Słowenii i co ciekawe, jedyny park narodowy w tym kraju.

Znajduje się w Alpach Julijskich i to właśnie tam zlokalizowany jest najwyższy szczyt kraju, czyli Triglav. Park jest pełen dziewiczej przyrody, a turyści mogą podziwiać liczne jeziora, górskie strumyki, piękne lasy oraz wielu gatunków zwierząt. Triglavski Park Narodowy oferuje wiele możliwości aktywnego spędzenia czasu, gdzie nas, najbardziej interesowały szlaki i trasy trekkingowe. W parku znajduje się także szereg ciekawych miejsc historycznych. 

 • Powierzchnia parku to 838,07 m2
 • Najważniejsze daty w historii parku to: 1924, 1961 oraz 1981
 • Znajduje się na terenie 8 gmin: Tolmin, Bled, Bohinj, Kranjska Gora, Bovec, Kobarid, Gorje oraz Jesenice
 • Park charakteryzuje się pięknymi górami, skalistymi wąwozami, potokami czy alpejskimi łąkami
 • W czasie wycieczki w góry można spotkać między innymi niedźwiedzie brunatne. Lepiej nie schodzić ze szlaku
 • Park Narodowy Triglav znajduje się w pobliżu granicy z Austrią oraz Włochami

Jakie atrakcje warto zobaczyć w parku narodowym?

1. Triglav – najwyższy szczyt Alp Julijskich

Triglav jest najwyższym szczytem Alp Julijskich. Zaliczany jest do Korony Europy, dlatego wiele osób próbuje go zdobyć. Nie jest to jednak łatwe wzniesienie, a trasy są wymagające. Do przejścia szlaku trzeba się odpowiednio przygotować – fizycznie, psychicznie i sprzętowo. Góra mierzy 2864 m n.p.m. Kiedyś na pewno tutaj wrócimy i zdobędziemy szczyt.

2. Jezioro Bohinj

Jezioro Bohinj należy do jednych z najpiękniejszych i najbardziej urokliwych w całej Słowenii. Jest to jezioro górskie położone u podnóża Alp Julijskich. Gdzieniegdzie porośnięte jest dzikimi lasami. Zapewnia piękną scenerię i możliwości uprawiania turystyki pieszej, rowerowej czy wodnej. Wokół jeziora roztacza się przepiękna panorama Alp. Można tu spotkać liczne ptaki i inne zwierzęta. Po sąsiedzku znajduje się również inne popularne jezioro – Jezioro Bled.

3. Rzeka Socza (Soča)

Rzeka Socza (Soča) to piękna, można powiedzieć, że krystalicznie czysta rzeka (przynajmniej tutaj, gdzie my byliśmy), ciągnąca się przez Słowenię i Włochy. Ma około 140 kilometrów długości i jest jednym z najszerzej znanych szlaków wodnych Europy. Okolica jest piękna i spokojna, widoki niepowtarzalne, a nad rzeką często można spotkać wiele wypoczywających osób i kajakarzy.

4. Tolminska korita – piękny wąwóz w Triglavskim Parku Narodowym

Wąwóz Tolminska korita jest położony w Alpach Julijskich. Nazywany jest „słoweńskim Grand Canyon„, ze względu na swoje spektakularne widoki i bogate życie flory i fauny. To niesamowite miejsce, które zachwyca ludzi od wielu lat. Tolmiska korita oferuje piękne panoramy, szlaki piesze oraz okazje do obserwowania pięknej przyrody. Podczas zwiedzania wąwozu przechodzi się po kładkach i kamieniach. Polecamy założyć wygodne buty przez zwiedzaniem tego miejsca.

5. Droga panoramiczna przez Przełęcz Vršič

Piękna panoramiczna droga prowadząca przez Przełęcz Vršič, stanowi jedno z najbardziej urokliwych miejsc w Słowenii i Triglavskim Parku Narodowym. Jest obecnie szczególnie popularna wśród turystów. Droga prowadzi przez 50 zakrętów, a przejazd zajmuje około 60 minut. Do tego musisz doliczyć przerwy na podziwianie krajobrazów. Niesamowite widoki na okolicę można obejrzeć z przełęczy, która ma 1611 metrów wysokości. Na trasie znajduje się również bufet oraz punkty widokowe po to, by każdy miał okazję cieszyć się pięknem tego miejsca.

przewodnik

6. Wodospad Savica

Wodospad Savica to jeden z najpiękniejszych wodospadów w parku narodowym i Alpach Julijskich. Znajduje się w okolicy Jeziora Bohinj. Wodospad ma 78 metrów wysokość. Spada ze skalnego tarasu na kaskadowej rzece, tworząc spektakularny widok. To podobno jeden z najchętniej odwiedzanych wodospadów w Słowenii. 

7. Jezioro Jasna

Jezioro Jasna to popularne miejsce w Alpach Julijskich. W pogodne weekendy można tam spotkać wiele osób. Teren wokół wody jest zagospodarowany. Z plaży pięknie widać alpejskie szczyty.

8. Kościół Pamięci Ducha Świętego

Nieoczywistą atrakcją Triglavskiego Parku Narodowego jest kościół Pamięci Ducha Świętego znajdujący się w górach. Należy poświęcić nieco nerwów, aby dojechać na parking, ponieważ droga jest wąska i prowadzi przez las. Potem już czeka wędrówka do świątyni i wspaniałe panoramy.

Co jeszcze zobaczyć w Triglavskim Parku Narodowym?

Co jeszcze warto zobaczyć w parku narodowym? Nam tych miejsc nie udało się zobaczyć z różnych względów. Nam tych miejsc nie udało się zobaczyć z różnych względów. Najbardziej żałujemy Wąwozu Vintgar, ponieważ to podobno jedna z największych atrakcji w Słowenii. Jednak był wtedy jeszcze nieczynny.

 1. Martuljški slapovi
 2. Wąwóz Vintgar
 3. Góra Vogel, na którą możesz wyjechać kolejką
 4. Wodospad Peričnik
 5. Góra Viševni

Park Narodowy Triglav – Mapa

My podczas wędrówki korzystaliśmy z map na stronie mapy.cz. Jest również aplikacja, którą warto zainstalować na telefonie.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.