Słowenia – atrakcje. Co warto zobaczyć? 13 ciekawych miejsc

Co warto zobaczyć w Słowenii? Dziś piszemy o atrakcjach w Słowenii, które potrafią zachwycić i oczarować. Odwiedziliśmy to państwo w ubiegłym miesiącu podczas naszej podróży. Zobaczyliśmy kilkanaście ciekawych miejsc i chcieliśmy Ci je dzisiaj pokazać. Jezioro Bled, Lublana, Wodospad Savica, to tylko niektóre miejsca, na które warto zwrócić uwagę. 

MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA
Słowenia samochodem

Słowenia – podstawowe informacje

Słowenia znajduje się w Europie nad Morzem Adriatyckim u stóp Alp Julijskich. Sąsiaduje z Włochami, Austrią, Węgrami oraz Chorwacją. Stolicą kraju jest Lublana. W Słowenii mieszka ponad 2,1 mln ludzi. Najwyższym szczytem w państwie jest Triglav mierzący 2864 m n.p.m. Słowenia jest pięknym krajem, a w krajobrazy na każdym kroku potrafią zachwycić. 

Winiety i podróż samochodem do Słowenii

Jeśli wybierasz się w podróż samochodem do Słowenii, to musisz pamiętać o winietach. W kraju obowiązują winiety elektroniczne. Aby ją zakupić, wystarczy wejść na oficjalną stronę internetową i dokonać płatności: https://evinjeta.dars.si/selfcare/en. Winiety ważne są przez tydzień, miesiąc lub rok i ceny zależne są od okresu ich ważności. Jest to bardzo wygodna opcja dla tych, którzy planują pozostać w Słowenii na dłużej niż kilka dni. Winieta tygodniowa kosztuje 15 euro. Podróż samochodem może być pięknym doznaniem – jej góry, jeziora i lasy tworzą niesamowitą scenerię! Jej umiarkowany klimat oraz gościnna atmosfera sprawiaj ą, że coraz więcej turystów z całego świata decyduje się odwiedzić ten malowniczy kraj!

Słowenia samochodem

Co warto zobaczyć w Słowenii? Atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć w kraju

Poniżej znajdziesz listę atrakcji Słowenii, które warto zobaczyć i odkryć. My podróżowaliśmy z dzieckiem i wszystkie miejsca będą odpowiednie dla dzieci. Bled, to małe miasteczko położone u stóp Alp Julijskich zachwyca pięknem swojego jeziora, w którym znajduje się romantyczna wyspa ze średniowiecznym kościołem.

Odwiedzenie tego miejsca to obowiązkowa atrakcja turystyczna dla każdego zwiedzającego Słowenię. Park Narodowy Triglav to największy park narodowy Słowenii. Możliwości szlaków pieszych i rowerowych sprawiają, że jest to doskonałe miejsce dla rodzin z dziećmi, aby cieszyć się przyrodniczymi krajobrazami Słowenii. Piran – ta mała riwiera Adriatycka oferuje malownicze widoki na morze oraz okoliczne miasteczka portowe, a jej piaski są idealne do plażowania! Zabytkowa architektura i liczne restauracje sprawiaj ą, że Piran jest rajem dla fanów historii i smakoszy.

Wodospad Kozjak – urokliwe miejsce pomiędzy skałami

Wodospad Kozjak znajduje się w Triglavskim Parku Narodowym. To urokliwe miejsca, do którego dojdziesz już w ciągu 40 minut z bezpłatnego parkingu. Płatne jest jednak obejrzenie wodospadu. Musisz zapłacić 5 euro w kasie przed wodospadem. Kozjak znajduje się pomiędzy skałami i obejrzeć go możesz z tarasu widokowego.

Wodospad Kozjak

Skocznia narciarska w Planicy – tutaj odbierają Kryształową Kulę

Skocznia narciarska w Planicy – popularna Letalnica to miejsce znajdujące się blisko granicy z Włochami. Kompleks skoczni można obejrzeć z dołu, ale można także wejść pod schodach na samą górę „mamuta”. Wejście jest bezpłatne, a można zobaczyć obiekt z bliska. 

Skocznia narciarska w Planicy
przewodnik

Wieża widokowa Gonjače – panoramy na Adriatyk

Wieża widokowa w miejscowości Gonjače to nieoczywiste miejsce na mapie atrakcji Słowenii. Pod platformę obserwacyjną możesz dojechać samochodem, a potem wejść po schodach na górę. Obejrzysz stamtąd między innymi Alpy Julijskie, Dolomity czy Morze Adriatyckie.

Wieża widokowa Gonjače
MYNASZLAKU FILM

Wodospad Savica – najpopularniejszy wodospad w Słowenii

Wodospad Savica to podobno najchętniej odwiedzany wodospad w Słowenii. Przyjeżdża tam sporo ludzi, ale się nie dziwimy, ponieważ potrafi zachwycić. Znajduje się w pobliżu Jeziora Bohinj. Dojście z bezpłatnego parkingu zajmuje 30 minut. Aby go zobaczyć, musisz zakupić bilet wstępu, który kosztuje 3 euro.

Wodospad Savica

Jezioro Jasna – miejsce odpoczynku mieszkańców Lublany

Jezioro Jasna to bardzo popularna atrakcja Słowenii. Przyjeżdżają tam na weekend nawet mieszkańcy Lublany. Oprócz czasu spędzonego nad wodą można wybrać się na szlaki piesze i rowerowe po okolicy. Tych jest całkiem sporo. Wszyscy robią sobie zdjęcie z popularnym koziorożcem.

Jezioro Jasna
MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA

Tolminska korita – jedno z najpiękniejszych miejsc w Słowenii

Tolminska korita to urokliwe miejsce w kraju w Alpach Julijskich. Ten skalny wąwóz przyciąga turystów i my także chcieliśmy go zobaczyć. Płatny parking znajduje się tuż przy ścieżce. Aby wejść do wąwozu, to musisz kupić bilet wstępu, który kosztuje 5 euro. My byliśmy przed otwarciem kas i mogliśmy go zwiedzać bezpłatnie.

Tolminska korita

Przełęcz Vršič – widokowa trasa przez Alpy Julijskie

Przełęcz Vršič to wysokogórska przełęcz w Alpach, na którą możesz dojechać samochodem. To będzie niezapomniane wrażenie, ponieważ do pokonania jest 50 ostrych zakrętów. Najlepiej wyruszyć z Trenty, a zakończyć podróż w Kranjskiej Gorze. Na tej trasie znajdziesz sporo punktów widokowych i ciekawych miejsc.

Przełęcz Vršič

Szczyt Matajur – góra na granicy włosko-słoweńskiej

Szczyt Matajur znajduje się na granicy włosko-słoweńskiej. Na tę wycieczkę spokojnie możesz zabrać dzieci. Szlak górski rozpoczyna się przy Schronisku Pelizzo i prowadzi czerwonym szlakiem na górę. Wycieczka zajmie Ci 3-4 godziny.

Szczyt Matajur

Jezioro Bled – największa atrakcja turystyczna Słowenii

Jezioro Bled jest najbardziej znanym jeziorem w Słowenii. Otoczone jest przez Alpy Julijskie i posiada małą wyspę, na której znajduje się kościół wezwaniem Wniebowzięcia Marii Panny. To popularne miejsce turystyczne oferuje szeroki wybór aktywności, od plażowania po pływanie łodzią po jeziorze lub obchodzenia okolicznych tras trekkingowych. Okolica oferuje również liczne restauracje i sklepy, dlatego możesz tam spokojnie spędzić cały dzień bez troski o brak rozrywek. Nad jeziorem znajduje się piękny zamek.

Jezioro Bled

Jezioro Bohinj – spokojniejszy sąsiad Bledu

Jezioro Bohinj znajduje się po sąsiedzku Bledu. Nad nim można spotkać nieco mniej osób, ale i tak jest chętnie odwiedzane. W okolicy znajduje się Wodospad Savica i kolejka górska Vogel, którą można wyjechać w góry. Jezioro Bohinj jest idealnym miejscem na spokojne wakacje pośród pięknej przyrody. Możesz zatrzymać się tam nawet na dłużej, ponieważ okolica oferuje szeroki wybór atrakcji turystycznych i sportowych. Możesz np. odpocząć na plaży. 

Jezioro Bohinj - spokojniejszy sąsiad Bledu

Naravni Spomenik Krčnik

Naravni Spomenik Krčnik to kolejne nieoczywiste miejsce na mapie kraju. Nie spotkasz tam zbyt wielu turystów. Obejrzenie tego miejsca zajmie Ci kilkanaście minut. Nie ma tam biletów wstępu, więc to darmowa atrakcja kraju. Znajduje się nieco na uboczu.

Kościół Pamięci Ducha Świętego

Kościół Pamięci Ducha Świętego to również piękne miejsce, które udało nam się zobaczyć. Drewniana świątynia znajduje się pomiędzy górami. Możesz do niej dotrzeć z bezpłatnego parkingu. Trasa zajmuje 800 metrów i prowadzi drogą asfaltową. 

Kościół Pamięci Ducha Świętego

Morze Adriatyckie

Słowenia ma dostęp do Morza Adriatyckiego, jednak niezbyt duży. Od północy są Włochy, a od południa Chorwacja. Nad Adriatykiem warto zwiedzić miasto Piran oraz miasto Koper. 

Morze Adriatyckie

W drodze do Słowenii polecamy zobaczyć: Palmanova oraz Zamek Miramare.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.