Jezioro Bled – atrakcje, zamek, punkty widokowe i kościół na wyspie

Jezioro Bled jest urokliwym miejscem w Słowenii, które przyciąga turystów z całego świata. To malownicze jezioro otoczone jest górami i oferuje wspaniałe widoki oraz szereg atrakcji do odkrycia.

MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA

Atrakcją jest tam Zamek Bled, który znajduje się na wysokiej skale nad jeziorem i jest pięknym widokiem pośród pięknego otoczenia. Można tu obejrzeć eksponaty historyczne, a także podziwiać panoramiczną scenerię ze szczytu muru obronnego. Na Jeziorze Bled (Blejsko jezero) znajduje się wyspa, na której można zobaczyć tradycyjny kościół, który bywa czasami określany mianem „Kościoła Marzeń”.

Jezioro Bled - atrakcje, zamek, punkty widokowe i kościół na wyspie

Podstawowe informacje

Jezioro Bled oferuje również inne atrakcje dla turystów, od rejsów statkiem po plażowanie nad brzegiem. Dla miłośników aktywnego spaceru istnieje sporo tras i łatwy dostęp do górskiego otoczenia. Bez względu na to, czy chcesz relaksować się nad brzegiem, czy aktywnie spędzić czas, to miejsce będzie dla Ciebie.

  • Jezioro w Bledzie ma 1,44 km2 powierzchni
  • Kolor wody jest przepiękny
  • Jego długość to 2,12 km, a szerokość 1,38 km
  • Maksymalna głębokość to 30,6 m
  • Jezioro powstało poprzez topnienie Lodowca Bohinjskiego
  • Piękne słoweńskie jezioro zasilają źródła podziemne
  • W Jeziorze Bled można się kąpać
Jezioro Bled - atrakcje, zamek, punkty widokowe i kościół na wyspie

Jak dojechać nad Jezioro Bled w Słowenii z Polski?

Dojazd nad Jezioro Bled w Słowenii jest przyjemnością, gdy już będziemy się zbliżać do granicy Austrii ze Słowenią. Piękne panoramy widokowe będą nam towarzyszyć cały czas. Najszybszym i najwygodniejszym sposobem jest podróżowanie samochodem. Z granicy polsko-słowackiej musisz przejechać około 8-9 godzin do samego Bledu. Wiele osób podróżuje w okolicy rowerem. Jeśli jedziesz tam z Polski, to możesz jechać przez Słowację i Austrię lub Czechy i Austrię. My mieszkamy pod Nowym Sączem, dlatego jeździmy przez Słowację. Pamiętaj o winietach. Do wjazdu nie potrzebujesz paszportu. Pamiętaj, aby posiadać dowód osobisty. Na granicach nie ma jednak żadnych kontroli. Dojazd z Lublany – stolicy Słowenii zajmuje około 45 minut.

Jezioro Bled - atrakcje, zamek, punkty widokowe i kościół na wyspie

Parkingi nad jeziorem – gdzie się zatrzymać?

Nad jeziorem jest sporo ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych. Przy atrakcjach znajdują się parkingi i przeważnie są płatne. Są natomiast dobrze oznaczone w terenie oraz na Google Maps. Przy Zamku w Bledzie postój kosztuje 3 euro za 1 godzinę. 

Zamek Bled nad jeziorem w Słowenii – zwiedzanie

My rozpoczęliśmy zwiedzanie od Zamku Bled (Bled Castle). Zamek znajduje się na wzgórzu, więc trzeba pokonać trochę schodów podczas zwiedzania. Widoki są tego warte! W samej twierdzy można odbyć przechadzkę po jej korytarzach, zatrzymać się w restauracji czy zakupić pamiątkę. Możesz również wejść na taras widokowy na murach, skąd rozciąga się piękny widok na całe jezioro i mały kościółek na samotnej wyspie. Zamek Bled to naprawdę niesamowite miejsce do odwiedzenia! Obowiązują bilety wstępu oraz godziny otwarcia. Cena jednak jest spora, ponieważ bilet normalny kosztuje 15 euro.

Zamek otwarty jest w styczniu, lutym, marcu, listopadzie i grudniu od 8:00 do 18:00, natomiast w pozostałe miesiące od 8:00 do 20:00. Co roku odwiedzają go tłumy turystów. Najlepiej przyjechać wcześnie rano lub późnym popołudniem. Ta część Słowenii bardzo przyciąga.

Jezioro Bled - atrakcje, zamek, punkty widokowe i kościół na wyspie
przewodnik
Jezioro Bled - atrakcje, zamek, punkty widokowe i kościół na wyspie
MYNASZLAKU FILM
Jezioro Bled - atrakcje, zamek, punkty widokowe i kościół na wyspie

Samotny kościółek na wyspie na Jeziorze Bled w Słowenii – Blejski Otok

Samotny kościółek na wyspie na Jeziorze Bled w Słowenii, znany również jako pod wezwaniem Wniebowzięcia Marii Panny, to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w całym kraju. Można do niego dostać się łódkami. Przepłynięcie kosztuje ponad 10 euro. W niektórych miejscach widzieliśmy, jak ludzie czekają na transport. Możesz podziwiać piękną architekturę budynku oraz widok na Jezioro Bled i Alpy Julijskie. W środku zobaczysz kaplicę i możesz zostawić swoje intencje, odczuwając cudowne uczucie spokoju otulonego przez malowniczą scenerię jeziora Bled. Jest tam także rzeźba Marii Magdaleny. W sezonie odbywają się tam nawet śluby! Można powiedzieć, że ten kościół na wyspie to symbol narodowy Słowenii.

Samotny kościółek na wyspie
MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA
Samotny kościółek na wyspie

Co warto zobaczyć w okolicy?

W okolicy Jeziora Bled warto zobaczyć inne jezioro – Jezioro Bohinj. To również ciekawe miejsce. Nam bardzo podobał się Wodospad Savica. Wiele osób korzysta z kolejki górskiej Vogel, która dociera w wysokie partie gór. Niedaleko jest Blejski vintgar, czyli Wąwóz Vintgar. Bardzo malownicze miejsce, które widzieliśmy niestety tylko na zdjęciach. Wąwóz otwierali dopiero w kolejnym dniu. Znad Jeziora Bled warto ruszyć do gminy Tolmin. Tam jest kolejny wąwóz – Tolminska korita, a obok Wodospad Kozjak.

Koniecznie przejedź się widokową drogą z Trenty do Kranjskiej Gory na Przełęcz Vrsic. Nie możesz pominąć skoczni narciarskiej w Planicy. Jeśli lubisz wędrować po górach, to koniecznie wybierz się na szlaki w Alpach Julijskich. W nich znajduje się Triglav, czyli najwyższy szczyt Słowenii. Potrzebujesz jednak nieco górskiego doświadczenia, żeby tam się dostać. 

Samotny kościółek na wyspie

Punkty widokowe

Popularnymi miejscami widokowymi nad Jeziorem Bled i w okolicy są: wzgórze Ojstrica mierzące 611 m n.p.m. Kolejnym miejscem jest Osojnica 756 m n.p.m. Dalej są jeszcze Straža 646 m n.p.m. oraz sam Zamek Bled. 

Samotny kościółek na wyspie

Ile zajmuje obejście Jeziora Bled? Mapa trasy

Żeby jak najlepiej poznać uroki wizytówki Słowenii, to warto wybrać się na spacer nad wodą. Ile zajmuje obejście Jeziora Bled? Według mapy to 2 godziny. Do przejścia jest 6,1 km. Możesz startować z dowolnego miejsca. Poniżej zobacz na mapę trasy.

Samotny kościółek na wyspie
Samotny kościółek na wyspie
zamek
zamek
zamek
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.