Jezioro Bohinj – atrakcje. Co warto zobaczyć i zrobić w okolicy?

Jezioro Bohinj (Jezioro Bohinjsko) jest pięknym i urokliwym miejscem, które cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Położone jest w zachodniej części Słowenii, w otoczeniu fantastycznej przyrody. Jezioro ma długość około 4,35 km i szerokość 1 km. To największe jezioro naturalne Słowenii. W okolicy znajduje się malownicza góra Vogel, co sprawia, że można tu podziwiać piękną panoramę oraz przyrodnicze ekosystemy, obejmujące siedliska ptaków i zwierzyny leśnej. W okolicy znajduje się przepiękny Wodospad Savica, idealny na krótką wycieczkę. To teren Alp Julijskich.

Jest to idealne miejsce na piesze lub rowerowe wycieczki po okolicy albo relaksacyjny spacer po brzegach jeziora. Na pobliskim stoku można uprawiać narciarstwo, co więcej, w pobliżu zlokalizowane jest popularne Jezioro Bled ze swoimi atrakcjami. To naprawdę niesamowite miejsce! 

Jezioro Bohinj - atrakcje

Jak dojechać na Jezioro Bohinj w Słowenii?

Dojazd nad Jezioro Bohinjsko w Słowenii jest przyjemnością, gdy już będziemy się zbliżać do granicy Austrii ze Słowenią. Piękne panoramy widokowe będą nam towarzyszyć cały czas. Najszybszym i najwygodniejszym sposobem jest podróżowanie samochodem. 

Z granicy polsko-słowackiej musisz przejechać około 9-10 godzin do Stara Fužina i Ukanc. Wiele osób podróżuje w okolicy rowerem. Jeśli jedziesz tam z Polski, to możesz jechać przez Słowację i Austrię lub Czechy i Austrię. My mieszkamy pod Nowym Sączem, dlatego jeździmy przez Słowację. Pamiętaj o winietach. Do wjazdu nie potrzebujesz paszportu. Pamiętaj, aby posiadać dowód osobisty. Na granicach nie ma jednak żadnych kontroli. Dojazd z Lublany – stolicy Słowenii zajmuje około 60 minut.

Jezioro Bohinj - atrakcje

Co warto zobaczyć nad Jeziorem Bohinj (Jezioro Bohinjsko) w Słowenii?

Jest kilka miejsc, które warto zobaczyć nad Jeziorem Bohinj. Oczywiście na samym początku musisz zobaczyć samo jezioro. Po drodze znajduje się sporo punktów widokowych na wodę. My wybraliśmy się nad Jezioro Bled. Tam znajduje się zamek, kościół na wodzie oraz punkty widokowe. Zobaczyliśmy Wodospad Savica, do którego wędruje się przyjemną ścieżką pod górę.

Sporą atrakcją jest kolej linowa Vogel, dzięki której można dojechać w wysokie partie gór i tam spacerować po szlakach. W miejscowości Stara Fužina jest przyjemny punkt widokowy na szczyty Alp Julijskich. Nad samo jezioro możesz dojść, gdy trafisz na punkt widokowy oznaczony jako Vir, Bohinj. Innym punktem jest Goldenhorn/Zlatorog, gdzie znajduje się koziorożec. Popularną miejscowością turystyczną jest Ribčev Laz. Tam kieruje się sporo turystów. Nad jeziorem jest kościół św. Jana Chrzciciela. Ciekawe miejsca to również Korita Mostnice

Jezioro Bohinj - atrakcje
Jezioro Bohinj - atrakcje
Jezioro Bohinj - atrakcje
przewodnik
Jezioro Bohinj - atrakcje
Jezioro Bohinj - atrakcje

Gdzie iść w góry? Pomysł na wycieczki w Alpy Julijskie

Jezioro Bohinj w Słowenii to teren Alp Julijskich i Parku Narodowego Triglav. W okolicy znajduje się sporo szlaków. O górze Vogel 1922 m n.p.m. już pisaliśmy. Jeśli wyjedziesz kolejką, to w drugą stronę dojdziesz na szczyt Rodica 1963 m n.p.m. Z Stara Fužina możesz iść na Kosijev dom na Vogarju czy do Koča na Planini pri Jezeru. Z parkingu zlokalizowanego przy wodospadzie możesz ruszyć do Schronisko pod Bogatinem. Przy planowaniu trasy polecamy korzystanie z map.cz lub Locus Map. Te dwie aplikacje pomogą Ci zaplanować górskie wycieczki.

Alpy Julijskie
Alpy Julijskie
Alpy Julijskie
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.