Naravni Spomenik Krčnik w Słowenii – kanion z kamiennym łukiem

Naravni Spomenik Krčnik w Słowenii to piękny kanion z kamiennym łukiem. Znajduje się na potoku Kožbanjšček. To nieoczywiste miejsce, które warto zobaczyć podczas podróży. W pobliżu znajduje się granica z Włochami. My właśnie jechaliśmy z Italii do Słowenii. Zobaczyliśmy jak potok Kožbanjšček wyrzeźbił malownicze koryta zwane Krčnik o długości około 40 metrów.

Taki skalny most, który można tam zobaczyć to zjawisko występujące niezwykle rzadko w Słowenii. Uważany jest za jeden z najpiękniejszych takich mostów w kraju. Przeważnie są stworzone przez wietrzenie skał. Tutaj utworzył je prąd wody. Wąwóz ma strome ściany, a następnie przechodzi w wąską dolinę. Początkowo nie wiedzieliśmy o tym miejscu. Dopiero śledziłem Google Maps i okazało się, że jakiś ciekawy punkt jest oznaczony.

Naravni Spomenik Krčnik

Jak dojechać na parking przy kanionie?

Krčnik znajduje się w zachodniej części Słowenii. Dojazd ze stolicy państwa zajmuje 1 godzinę i 30 minut. Z południowej Polski dojedziesz w 9 godzin – 830 km. Ostatnie kilometry będą bardzo malownicze. Na miejscu możesz spodziewać się wielu obywateli Włoch. Przy atrakcji znajduje się bezpłatny parking. Na zatoczce zmieści się kilka samochodów.

  • Współrzędne parkingu przy kanionie: 46.0390, 13.5290.
Naravni Spomenik Krčnik

Jak dojść na miejsce z samochodu?

Dojście na miejsce zajmuje maksymalnie 5 minut. Trzeba zejść w dół za wydeptaną ścieżką. Na pewno ją zauważysz, gdy będziesz na miejscu. Jest tam także tablica, na której widnieją informacje o Naravni Spomenik Krčnik. Są one w języku słoweńskim, włoskim oraz angielskim. Nie ma tego dużo, a można dowiedzieć się podstawowych informacji.

  • Wstęp do kanionu jest bezpłatny,
  • Atrakcja jest otwarta 24 godziny.

W kanionie woda spada 1,5 m i tworzy efektowną kaskadę. Na miejscu spędzisz około 15 minut. Przy schodzeniu w dół uważaj, ponieważ kamienie mogą być śliskie. Teren zabezpieczony jest barierką, żeby przypadkiem nie wpaść w dół.

Naravni Spomenik Krčnik
Słowenia atrakcje
Słowenia atrakcje
przewodnik
Słowenia atrakcje
Słowenia atrakcje
Słowenia atrakcje

Co warto zobaczyć w okolicy?

Jeśli przyjedziesz w to miejsce, to koniecznie w okolicy zobacz wieżę widokową Gonjače. Warty do zdobycia jest również szczyt Monte Mataiur.

Wieża widokowa
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.