Krcnik - Słowenia kanion
Podróże z dzieckiem,  Słowenia

Naravni Spomenik Krčnik w Słowenii – kanion z kamiennym łukiem

Naravni Spomenik Krčnik w Słowenii to piękny kanion z kamiennym łukiem. Znajduje się na potoku Kožbanjšček. To nieoczywiste miejsce, które warto zobaczyć podczas podróży. W pobliżu znajduje się granica z Włochami. My właśnie jechaliśmy z Italii do Słowenii. Zobaczyliśmy jak potok Kožbanjšček wyrzeźbił malownicze koryta zwane Krčnik o długości około 40 metrów.

MISTRZOSTWA

Taki skalny most, który można tam zobaczyć to zjawisko występujące niezwykle rzadko w Słowenii. Uważany jest za jeden z najpiękniejszych takich mostów w kraju. Przeważnie są stworzone przez wietrzenie skał. Tutaj utworzył je prąd wody. Wąwóz ma strome ściany, a następnie przechodzi w wąską dolinę. Początkowo nie wiedzieliśmy o tym miejscu. Dopiero śledziłem Google Maps i okazało się, że jakiś ciekawy punkt jest oznaczony.

Naravni Spomenik Krčnik

Jak dojechać na parking przy kanionie?

Krčnik znajduje się w zachodniej części Słowenii. Dojazd ze stolicy państwa zajmuje 1 godzinę i 30 minut. Z południowej Polski dojedziesz w 9 godzin – 830 km. Ostatnie kilometry będą bardzo malownicze. Na miejscu możesz spodziewać się wielu obywateli Włoch. Przy atrakcji znajduje się bezpłatny parking. Na zatoczce zmieści się kilka samochodów.

  • Współrzędne parkingu przy kanionie: 46.0390, 13.5290.
Naravni Spomenik Krčnik

Jak dojść na miejsce z samochodu?

Dojście na miejsce zajmuje maksymalnie 5 minut. Trzeba zejść w dół za wydeptaną ścieżką. Na pewno ją zauważysz, gdy będziesz na miejscu. Jest tam także tablica, na której widnieją informacje o Naravni Spomenik Krčnik. Są one w języku słoweńskim, włoskim oraz angielskim. Nie ma tego dużo, a można dowiedzieć się podstawowych informacji.

  • Wstęp do kanionu jest bezpłatny,
  • Atrakcja jest otwarta 24 godziny.

W kanionie woda spada 1,5 m i tworzy efektowną kaskadę. Na miejscu spędzisz około 15 minut. Przy schodzeniu w dół uważaj, ponieważ kamienie mogą być śliskie. Teren zabezpieczony jest barierką, żeby przypadkiem nie wpaść w dół.

Naravni Spomenik Krčnik
Słowenia atrakcje
Słowenia atrakcje
Słowenia atrakcje
Słowenia atrakcje
Jeśli korzystasz z naszych treści i znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 10 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Słowenia atrakcje

Co warto zobaczyć w okolicy?

Jeśli przyjedziesz w to miejsce, to koniecznie w okolicy zobacz wieżę widokową Gonjače. Warty do zdobycia jest również szczyt Monte Mataiur.

Wieża widokowa

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.

WSPIERAJ ROZWÓJ NASZEGO BLOGA I ODBIERZ NAGRODY

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *