Przełęcz Vršič – atrakcje na samochodowej drodze w Słowenii. Co zobaczyć podczas przejazdu?

Przełęcz Vršič to wysokogórska przełęcz znajdująca się na 1611 m n.p.m. Położona jest w Słowenii w Alpach Julijskich i można dojechać na nią samochodem. Jechaliśmy drogą z miejscowości Trenta do Kranjskiej Gory. Ta niesamowita trasa samochodowa znajduje się wśród górskich szczytów i jest otoczona pięknymi widokami.

Zaraz po przejechaniu mostu na rzece Soča droga biegnie w dolinach, lasach, stromych łukach i zakrętach. Kiedy już dotrzesz na Vršič, to zobaczysz urokliwe lasy alpejskie i otwarte tereny porośnięte kolorowymi kwiatami. Możesz po prostu usiąść na skale, cieszyć się widokiem i ciszą. Oprócz pięknych widoków Przełęcz Vršič oferuje również szeroki wybór aktywności: od pieszych wycieczek po narciarstwo zjazdowe i snowboardowe. Jest to idealne miejsce dla miłośników przyrody, sportu oraz tradycyjnego stylu życia alpejskiego.

Przełęcz Vršič

Ruska Cesta – najważniejsze informacje o drodze

Drogę przez Alpy Julijskie wybudowano w 1915 roku dla celów wojskowych. Zwana jest Ruską Cestą, ponieważ przy jej budowie pracowali jeńcy wojenni z Rosji. Od 1916 stoi tam kaplica – Ruska kapelica na Vršiču, aby upamiętnić ofiary, które zginęły podczas budowy.

  • Współrzędne parkingu przy drodze do kaplicy: 46.4427, 13.7689.

Podczas przejazdu do pokonania jest 50 zakrętów! Na zakrętach są numery oraz wysokość, na której się znajdujemy. Najlepiej wybierać się tam w porze letniej, ponieważ w zimie jest zamknięta. Ruska Droga jest niezwykle popularna i bardzo spektakularna. To jedna z najpopularniejszych tras turystycznych w Europie, która przyciąga tysiące odwiedzających każdego roku. Jeśli planujesz wycieczkę do Alp Julijskich, Ruska Cesta powinna być punktem obowiązkowym Twojej listy! Przejazd drogą jest bezpłatny.

Przełęcz Vršič

Jak dojechać na Przełęcz Vršič w Słowenii? Widokowa alpejska droga

Najciekawszy odcinek rozpoczyna się w miejscowości Trenta, a nawet już wcześniej. Możesz jechać albo w kierunku Kranjskiej Gory, albo odwrotnie. Po drodze natkniesz się na widoki z każdej strony. Gdy dojeżdżaliśmy na przełęcz, to wysoko w górach trwała akcja ratunkowa. Nad górami latał helikopter. Na przełęczy było sporo śniegu, ale dobrze jechało się drogą. Nie było też jakiegoś większego ruchu. Jeśli jesteś w okolicy Trenty, to warto zatrzymać się i podejść do rzeki Soczy. Podczas wojny trwały tutaj zacięte walki wojsk włoskich z austro-węgierskimi. 

Przełęcz Vršič

Mapa drogi Trenta – Kranjska Gora w Słowenii

Droga z Trenty do Kranjskiej Gory mierzy 25 kilometrów, a jej przejechanie zajmuje około 60 minut. Może nieco krócej, ale na pewno się zatrzymasz w wielu miejscach, żeby zrobić zdjęcie i obejrzeć panoramy widokowe.

Co warto zobaczyć podczas widokowej trasy samochodem?

Między innymi Kugyjev spomenik, czyli pomnik dr. Juliusa Kugiego. Był z zawodu prawnikiem i miłośnikiem gór. Badał Alpy Julijskie i kochał je nad życie. Na poboczu znajduje się parking. Drugim miejscem jest punkt widokowy Supca – drewniany taras z widokiem na Alpy. Przy drodze jest mały parking. Najważniejszym miejscem jest Przełęcz Vrsic położona na 1611 m n.p.m. Z niej można rozpocząć wycieczkę w góry lub np. do schroniska – Tičarjev dom na Vršiču. Znajduje się tam większy parking.

Poniżej przełęczy jest zatoczka z parkingiem i Erjavčeva koča na Vršiču. Warto zrobić sobie krótki spacer w tym miejscu. Dalej jest Ruska kapelica, czyli drewniana kaplica, o której już pisaliśmy. Już dalej na samym dole jest przepiękne Jezioro Jasna – bardzo popularne miejsce wśród mieszkańców i turystów. Dalej już dojeżdżamy do Kranjskiej Góry, ale po drodze warto wstąpić jeszcze nad rzekę Piśnicę.

Co warto zobaczyć podczas widokowej trasy samochodem?
Co warto zobaczyć podczas widokowej trasy samochodem?
przewodnik
Co warto zobaczyć podczas widokowej trasy samochodem?
Co warto zobaczyć podczas widokowej trasy samochodem?
Słowenia droga
Słowenia droga
Słowenia droga
Słowenia droga
Słowenia droga
Słowenia droga
Słowenia droga
Słowenia droga
Słowenia droga
Słowenia droga
Słowenia droga

Gdzie iść w góry z Przełęczy Vršič w Słowenii? Szlaki turystyczne

Popularnym celem wędrówek jest szlak na Vratca pod Mojstrovko 1941 m n.p.m. i dalej na Mala Mojstrovka 2333 m n.p.m. W drugą stronę szlak prowadzi do Tičarjev dom i Poštarski dom. Można zdobyć szczyt Bavha i dalej Sovna glava. Sporo osób wędruje również na Prisank 2547 m n.p.m., ale to już jest trudniejszy szlak. Przy planowaniu wycieczek polecamy mapy.cz.

Co jeszcze zobaczyć w okolicy?

Podczas objazdówki po Słowenii, polecamy w okolicy zobaczyć jeszcze:

  1. Wodospad Savica
  2. Wąwóz Tolminska korita
  3. Skocznię w Planicy
  4. Wodospad Kozjak
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.