Mściwojów – wieża widokowa nad zbiornikiem wodnym na rzece Wierzbiak

Wieża widokowa w miejscowości Mściwojów na Dolnym Śląsku to jedno z ciekawszych miejsc niedaleko Jawora, Legnicy i Strzegomia. Z ostatniego piętra metalowej konstrukcji rozciągają się wspaniałe widoki na sudeckie góry. Wieża znajduje się nad zbiornikiem wodnym, dlatego często można tam spotkać wiele wypoczywających osób. Mierzy ona 25,7 m i znajduje się w miejscu zwanym Winna Góra. Byliśmy tam podczas odkrywania atrakcji Dolnego Śląska, a konkretnie Krainy Wygasłych Wulkanów.

Dojście do wieży widokowej w Mściwojowie

Jak dojechać na parking pod wieżą widokową w Mściwojowie?

Mściwojów to niewielka miejscowość licząca około 500 mieszkańców. Okazuje się, że mało kto o niej wie, dlatego też wieża widokowa nie jest tak bardzo popularna wśród turystów zwiedzających Polskę. My też przypadkowo się o niej dowiedzieliśmy z jednej z tablic niedaleko Wąwozu Myśliborskiego.

Jechaliśmy od strony Jawora, ponieważ to właśnie z tego miasta najłatwiej dojechać, a też mieliśmy je po drodze. Z Jawora to 15 minut drogi. W Grzegorzowie na drodze numer 363 trzeba skręcić w prawo na Mściwojów (kierunek Agroturystyka Maja i Ostoja u Mściwoja). Widzieliśmy ją już z daleka. Na początku źle podjechaliśmy, ponieważ kierowaliśmy się nawigacją. Ta doprowadziła nas pod budynek stowarzyszenia „Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Kaczawskie”. Oczywiście tam też można stanąć, bo jest parking i droga do wieży.

My postanowiliśmy podejść z drugiej strony, od szerokiego parkingu przy przystani żeglarskiej. Można tam dojechać, skręcając w Mściwojowie w prawo za sklepem spożywczym. Współrzędne dojazdu na parking: 51.036713, 16.277693.

Mściwojów - parking pod wieżą widokową

Jak dojść na wieżę widokową w Mściwojowie?

Z parkingu dojście do wieży widokowej w Mściwojowie zajmuje około 15 minut. Wydaje się blisko, jednak trochę kroków trzeba zrobić. Bez problemów można tam dojechać wózkiem, ponieważ z samego parkingu prowadzi chodnik. Jest to ścieżka przyrodnicza. Przy niej są ławki, na których można odpocząć. Jest także drewniany pomost przy przystani żeglarskiej.

UWAGA! Schody na wieżę są bardzo strome, dlatego niektórzy mogą mieć problemy, żeby dostać się na górę.

Przystań żeglarska Mściwojów
Strome schody wieża widokowa Mściwojów
Wieża w Mściwojowie
przewodnik

Godziny otwarcia atrakcji

Rzadko się spotykamy z zamykaną wieżą widokową. Ta w Mściwojowie ma swoje godziny otwarcia. Wstęp jest bezpłatny.

  1. Całkowicie zamknięta jest od listopada do marca,
  2. W kwietniu, maju i październiku otwarta jest codziennie od godziny 8:00 do 19:00.
  3. Od czerwca do września otwarta jest codziennie od 8:00 do 21:00.
Zbiornik w Mściwojowie

Co widać z wieży widokowej w Mściwojowie?

Na samej górze znajdują się tablice z rozpisanymi krajobrazami, dlatego od razu możemy zobaczyć, co widać. Najlepiej widać Góry Kaczawskie z Pogórzem Kaczawskim, czyli Krainę Wygasłych Wulkanów. Z Gór Wałbrzyskich najbardziej rozpoznawalne są: Chełmiec i Trójgarb. Dobrze też widać Wzgórza Strzegomskie i ich najwyższy szczyt, czyli Krzyżową Górę. Najlepszy widok jest oczywiście na zbiornik wodny, którego okolice zamieszkiwane są przez błotniaka łąkowego (jeden z rzadszych ptaków drapieżnych). W oddali według tablicy widać także Śnieżkę – najwyższy szczyt w Karkonoszach.

Wieża powstała w 2015 roku, a oprócz niej, w Mściwojowie warto zobaczyć jeszcze zespół pałacowy oraz kościół pw. Nawiedzenia NMP.

Mściwojów wieża
Wieża Mściwojów - tablice widokowe
Wieża Mściwojów
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.