Poznaliśmy najciekawsze miejsca w Sulejowie

Do Sulejowa przyjechaliśmy podczas naszej podróży samochodowej po województwie łódzkim, podczas której odwiedzaliśmy jego najciekawsze miejsca. W mieście spędziliśmy noc i poznaliśmy kilka miejsc, które warto zobaczyć. Sulejów to małe miasto w województwie łódzkim w powiecie piotrkowskim leżące nad rzeką Pilicą. Słynie głównie z zespołu klasztornego opactwa cysterskiego w dzielnicy Podklasztorze. Co warto jeszcze zobaczyć, odwiedzając Sulejów? Oto kilka ciekawych miejsc.

opactwo cystersow

Opactwo Cystersów w Sulejowie

Zacznijmy od Opactwa Cystersów, które jest jednym z najlepiej zachowanych zespołów cysterskich na terenie naszego kraju. Budowla jest zabytkiem architektury romańskiej. Od 8 lat widnieje na liście pomników historii. Najstarszym obiektem jest orientowany kościół, a we wschodnim skrzydle swoją siedzibę ma muzeum. Fundatorem klasztoru był Kazimierz II Sprawiedliwy. Legenda głosi, że książę odłączył się od grupy podczas polowania w czasie gdy nadeszła burza. Szukał on otuchy w modlitwie, a gdy usłyszał głos z nieba, że otrzyma pomoc, jak postawi tutaj kościół, postanowił spełnić wole nieba.

klasztor cystersow sulejow
opactwo w sulejowie

Mury klasztorne powstały między XV a XVII wiekiem. Do tej pory można oglądać 6 baszt oraz fragmenty kamiennych murów. Jedna z baszt o nazwie mauretańska pochodzi z XV wieku. Budowla była bardzo ważna dla królów Polski i jednym z najcenniejszych obiektów na terenie naszego ówczesnego kraju. W Sulejowie zatrzymał się Władysław Jagiełło przed wyjazdem pod Grunwald. Cystersi byli bardzo bogatym zakonem. Otrzymywali dochód z 13 wsi, a 11 z nich było ich własnością. Co więcej, miasto leżało na szlaku kupieckim, dlatego była to kolejna okazja, aby się wzbogacić. Klasztor ucierpiał podczas pożarów oraz w czasie trwania I i II wojny światowej.

klasztor sulejow
podklasztorze sulejow
przewodnik

Sulejowski Park Krajobrazowy

Sulejowski Park Krajobrazowy powstał całkiem niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Wchodzi w skład Zespołu Parków Nadpilicznych i obejmuje fragment rzeki Pilicy, Zbiornik Sulejowski oraz wiele cennych przyrodniczo terenów. Będąc na terenie parku, warto przespacerować się ścieżką las-wydma-torfowisko i z koła do rezerwatu Meszcze i drzew pomnikowych.

Zalew Sulejowski

Na terenie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego znajduje się Zalew Sulejowski (Jezioro Sulejowskie). Jest to sztuczny zbiornik powstały w latach 1969 – 1974. Zalew powstał, ponieważ w Łodzi i na terenie Tomaszowa Mazowieckiego brakowało wody. To właśnie z myślą o tych miastach zaczęto budować tamę, która jest jedną z atrakcji Sulejowskiego Parku Krajobrazowego. Łódź połączono ze zbiornikiem dużym rurociągiem. Obecnie oprócz funkcji retencyjnej oraz energetycznej ma zastosowania rekreacyjne i hodowlane.

punkt widokowy w sulejowie

Punkt widokowy – przystanek rowerowy

Bardzo ładne widoki na Zalew Sulejowski oraz rozlewisko rzeki Pilicy i Luciaży znajduje się niedaleko centrum Sulejowa (5 kilometrów). Jadąc z Sulejowa drogą numer 74 w kierunku Piotrkowa Trybunalskiego, należy skręcić w kierunku Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kulach. Jeśli wjedziemy na drogę leśną, to musimy nią dojechać aż nad sam brzeg. Samochody z niskim zawieszeniem mogą mieć problemy z dostaniem się na miejsce. Wtedy polecamy zostawienie samochodu na terenie przy drodze i spacer około 1300 metrów. Podczas niego można poszukać w lesie żeremi bobrów.

spokojne miejsce w sulejowie
rozlewisko pilicy
zalew sulejowski

Jezioro Wapienniki – najpiękniejsze turkusowe jezioro w województwie łódzkim

Na terenie byłych Zakładów Przemysłu Wapienniczego znajduje się turkusowe jezioro Wapienniki. Otoczony drzewami były kamieniołom, został zalany wodą, tworząc niewątpliwą atrakcję turystyczną Sulejowa. W najgłębszym miejscu zalew sięga 13 metrów. Nurkując, można zobaczyć bloki skalne, drzewa oraz stare pozostałości infrastruktury kopalni (gąsienice po koparkach, metalowe schody, rury czy pompy). Lazurowy kolor jezioro zawdzięcza obecności węglanu wapnia. Przejrzystość wody w niektórych miesiącach sięga nawet do 10 metrów.

turkusowe jeziorko wapienniki
najpiekniejsze jezioro w wojewodztwie lodzkim

Gdzie smacznie zjeść w Sulejowie?

Zwiedzając Sulejów, szukaliśmy miejsca, w którym moglibyśmy smacznie zjeść. Dużo pozytywnych słów słyszeliśmy o Pizzerii pod Klasztorem na ulicy Władysława Jagiełły 28. Skusiliśmy się. Faktycznie była smaczna, ale nie powalała na kolana.

Podczas podróży po Polsce polecamy jeszcze odwiedzić: platformę widokową na trasie z Chełmska Śląskiego do Łącznej oraz wieżę widokową Mściwojów.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.