Beskid Niski,  Podkarpackie,  Podróże z dzieckiem

Szlak z Woli Piotrowej na Tokarnię

Tokarnia to szczyt w Paśmie Bukowicy w Beskidzie Niskim mierzący 778 m n.p.m. W czasie I i II wojny światowej był to rejon ciężkich walk, a obecnie to jeden z ciekawszych szczytów w całym paśmie. Dlaczego? Możemy z niego obejrzeć piękne widoki. Do tego należy on do Korony Beskidu Niskiego i co najważniejsze – jest to ostatni szczyt, który musimy zdobyć, żeby wykreślić ostatni numer z naszej listy KBN. 

Mapa trasy turystycznej na Tokanię w Beskidzie Niskim

Jak dojść na Tokarnię i gdzie zostawić samochód?

Tuż po zdobyciu Kanasiówki w niedzielne przedpołudnie przejeżdżamy do wioski Wola Piotrowa, skąd będziemy zdobywać Tokarnię 778 m n.p.m. Przejeżdżamy przez całą miejscowość i docieramy do pętli autobusowej. Tam zatrzymujemy się na poboczu i ruszamy na żółty szlak. Obliczamy, że potrzebujemy około 60 minut, żeby dotrzeć na szczyt. W tym miejscu rozpoczyna się ścieżka przyrodnicza „Bukowica” wyznakowana przez Włościańskie Stowarzyszenie Lasów Prywatnych w Bukowsku.

Opis szlak Wola Piotrowa – Tokarnia

Kontynuujemy szeroką kamienistą drogą. Przekraczamy potok Silska i rozpoczynamy podejście. Idziemy przed siebie w kierunku mgły. Pogoda od zdobycia Kanasiówki niewiele się zmieniła. Wychodzimy nieco wyżej i pojawia się przed nami asfalt. Widać pobliskie górki na odległość kilkuset metrów. Idziemy asfaltem kilkanaście minut. Jest to chyba najlepszy wariant wędrówki w ten dzień, bo chociaż buty 'czyste' jeśli można tak powiedzieć. 

Beton się kończy, po prawej mamy jakiś garaż i wyjście na łąkę. Zaczynają się warunki takie, jak przystało na Beskid Niski. 🙂 Coś dla prawdziwych koneserów górskich wędrówek. 🙂 Przechodzimy łąką do rozwidlenia. Łączymy się z Głównym Szlakiem Beskidzkim – najdłuższym znakowanym szlakiem w polskich górach. W prawo kierunek Puławy, a w lewo Komańcza i Bieszczady. 

Tokarnia szczyt – Beskid Niski 

Zmieniamy kolor na czerwony i idziemy dalej. Do szczytu tylko 25 minut. Mijamy się z samochodem terenowym, który jedzie ostrożnie, żeby nie ugrząźć w błocie. Idziemy i wyobrażamy sobie, że na pewno za tą mgłą czekają gdzieś na nas przepiękne widoki. W rzeczywistości faktycznie tak jest, bo z tego słynie Tokarnia.  

Po dokładnie 60 minutach jesteśmy na Tokarni 778 m n.p.m. Ostatni szczyt do Korony Beskidu Niskiego zdobyty. Przez kilka lat kolekcjonowaliśmy wzniesienia i wreszcie się udało. O Tokarni informują nas tabliczki, a także maszt telefonii komórkowej. Cel osiągnięty przed końcem 2018 roku. 🙂 

Wracamy tym samym szlakiem do samochodu. Idzie się o wiele szybciej, ponieważ cały czas w dół. Powoli w myślach mamy już Góry Świętokrzyskie, które będziemy zwiedzać już w kolejnym dniu. A w nich oczywiście najciekawsze są: Łysica – najwyższy szczyt pasma i Łysa Góra (Święty Krzyż). 

Tokarnia – informacje praktyczne

  • Miejsce postoju znajduje się na pętli autobusowej. 
  • Dystans góra-dół: 7,5 km.
  • Suma przewyższeń: 276 m.
  • Czas przejścia: 2-3 h.
  • Dojście jest spokojnie bez większych wzniesień.

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

Skomentuj wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *