Tomaszów Mazowiecki – co warto zobaczyć?

Tomaszów Mazowiecki to jedno z największych miast w województwie łódzkim. Znajduje się na styku trzech historycznych krain: ziemi sieradzkiej, ziemi łęczyckiej i ziemi sandomierskiej. W jego okolicy przepływają aż 4 rzeki: Wolbórka, Pilica, Piasecznica i Czarna. Tomaszów Mazowiecki spodoba się każdemu. Znajdziemy w nim: rezerwaty przyrody, zabytki, ciekawe kościoły, architekturę przemysłową czy nawet podziemną trasę turystyczną. Jeśli wybierasz się do miasta, to sprawdź kilka naszych podpowiedzi.

Skansen Rzeki Pilicy

Miejsce, które polecamy odwiedzić na początek to mały, bardzo ciekawy skansen znajdujący się na obrzeżach Tomaszowa Mazowieckiego. To Skansen Rzeki Pilicy, w którym można oglądać pamiątki związane z historią rzeki Pilicy. Jest to jedno z najciekawszych muzealno-architektonicznych na Ziemi Łódzkiej. Zobaczyć tam można drewniane obiekty, wystawę z okresów wojennych, a nawet wejść do bunkra znajdującego się w okopach.

Rezerwat przyrody Niebieskie Źródła w Tomaszowie Mazowieckim

Przejeżdżając przez Tomaszów Mazowiecki nie sposób nie zatrzymać się w rezerwacie przyrody Niebieskie Źródła. Jest to miejsce, które znajduje się na obrzeżach miasta w jego południowo-wschodniej części. Przyjechaliśmy na miejsce w godzinach popołudniowych, gdy słońce było mocne i tworzyło niesamowity klimat w rezerwacie. Jest on miejscem o dużych walorach przyrodniczych i turystycznych.

niebieskie zrodla zwiedzanie

Dlaczego Niebieskie Źródła?

Rezerwat Niebieskie Źródła powstał w celu ochrony niebieskich źródeł krasowych oraz licznych gatunków ptaków. Kolor niebieski zależny jest od pogody oraz pory dnia. Jest to nic innego jak zjawisko optyczne. Woda, która jest czysta, pochłania promienie o barwie czerwonej, a przepuszcza niebieskie i zielone.

tomaszow mazowiecki niebieskie zrodla
sciezka przyrodnicza niebieskie zrodla
przewodnik

Jak dojechać do rezerwatu Niebieskie Źródła i gdzie zaparkować?

Niebieskie Źródła znajdują się przy ulicy Modrzewskiego i to właśnie tam jest główne wejście na ich teren. Parking znajduje się naprzeciwko głównego wejścia, również przy ulicy Modrzewskiego. Opłata całodzienna wynosi 5 złotych. Korzystanie z łazienek przy parkingu to koszt 2 złote za osobę.

niebieskie zdrodla rezerwat
dlaczego niebieskie zrodla

Rezerwat Niebieskie Źródła – zwiedzanie

Przez rezerwat została poprowadzona ścieżka dydaktyczna, na której postawiono tablice z informacjami o faunie i florze Niebieskich Źródeł. Miejsce wygląda pięknie, jeśli jesteśmy tam, gdy świeci słońce. W innym przypadku nie dostrzeżemy niezwykłości tego miejsca. Zwiedzanie rozpoczyna się na parkingu, po czym należy przejść przez pasy na drugą stronę drogi do bramy głównej. Od tego momentu przejście ścieżką trwa mniej więcej 20 minut.

niebieskie zrodla z dzieckiem

Informacje praktyczne

  • Wejście na teren rezerwatu jest bezpłatne,
  • Miejsce dostępne jest 24 godziny na dobę,
  • Parking jest płatny i wynosi 5 złotych za cały dzień,
  • Rezerwat Niebieskie Źródła są dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.
rezerwat  niebieskie zrodla

Groty Nagórzyckie

W Tomaszowie Mazowieckim w dawnej kopalni piasku szklarskiego znajdują się Groty Nagórzyckie stanowiące Podziemną Trasę Turystyczną. Jest to wytwór natury połączony z pracą rąk ludzkich. Można tam oglądać dzieje Grót Nagórzyckich, a także proces wykorzystania wydobywanego piasku. Oświetlona trasa podczas zwiedzania wygląda naprawdę ciekawie.

Muzeum Regionalne w Pałacu Ostrowskich

Na ulicy Polskiej Organizacji Wojskowej znajduje się Pałac Ostrowskich, w którym mieści się Muzeum Regionalne. Można w nim oglądać wystawę etnograficzną, archeologiczną, historyczną czy przyrodniczą. Jest to bardzo ciekawe miejsce, w którym można bardzo fajnie spędzić czas.

Schron Regelbau 621 w Tomaszowie Mazowieckim

W Tomaszowie Mazowieckim przy ulicy Strzeleckiej znajduje się poniemiecki schron z trzema wejściami zamkniętymi kratami. Jest największym obiektem na tak zwanej Linii Pilicy i mało znaną atrakcją miasta. Ściany bunkra mają 2 metry grubości i niegdyś służyły do obsługi dział przeciwlotniczych oraz pełniły funkcję dowodzenia.

Schron Regelbau 621

Co jeszcze warto zobaczyć?

Oprócz miejsc wymienionych powyżej warto zwrócić jeszcze uwagę na: Batavię, która jest najstarszym budynkiem fabrycznym i zabytkowy ratusz miejski. Natomiast w najbliższej okolicy warto odwiedzić Inowłódz, gdzie znajduje się zamek Kazimierza Wielkiego i kościół świętego Idziego, oraz Spałę, w której można obejrzeć pomnik żubra czy sosnę kroczącą.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.