Zamek Joannitów w Swobnicy – wielka ruina z odbudowaną wieżą widokową

Zamek Joannitów w Swobnicy to jedna z budowli na terenie województwa zachodniopomorskiego. Warownia położona jest w gminie Banie na Ziemi Gryfińskiej. Warto wybrać się na zamek, ponieważ można poznać dzieje zakonu joannitów. W sezonie turystycznym możesz bez problemów wejść na wieżę, która jest po remoncie. Do Swobnicy szybko dojedziesz ze Szczecina, Stargardu czy Chojny. Wiedzieliśmy, że niestety nie będziemy mogli wejść na taras widokowy. Mimo to postanowiliśmy, że pojedziemy i zobaczymy, jak na żywo wygląda ta jedna z atrakcji gminy Banie. To miejsce zyskało nowe życie, dopiero gdy zakończono remont wieży. 

MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA
Zamek Joannitów Swobnica

Jak dojechać do Zamku Joannitów w Swobnicy ze Stargardu?

Do Zamku Joannitów w Swobnicy dojedziesz ze Stargardu i Szczecina już w ciągu 50 minut. Ze Stargardu musisz kierować się na Pyrzyce, a dalej na Banie i Swobnicę. Ze Szczecina na Myślibórz i również na Banie. Gdy już dojedziesz, to uważaj! Nawigacja może pokazać Ci źle i wskaże miejsce w centrum miejscowości. Budowla znajduje się poza w kierunku Chojny. Zobaczysz brązowe znaki, które wskazują drogę na zamek. Przy większym skrzyżowaniu musisz skręcić w lewo między drzewa.

Gdy już dojedziesz, to nie zdziw się, że brama jest zamknięta. Przy niej musisz zostawić samochód i iść w lewo wzdłuż ogrodzenia. Nie ma tam żadnego wytyczonego parkingu, a szkoda, ponieważ zamek jest chętnie odwiedzany. Zobaczysz dobrze wydeptaną ścieżkę, a za drzewami ogromną budowlę. To około 2 minuty od samochodu. 

Swobnica zamek

Zamek Joannitów w Swobnicy na sprzedaż!

W 2021 roku być może zamek znajdzie nowego właściciela, którym obecnie jest gmina Banie. Otóż budowla jest na sprzedaż. Cena wywoławcza to 1.5 mln złotych. Obecnie jest to ruina i ciężko powiedzieć, czy znajdzie się ktoś chętny, żeby ją zakupić. Na terenie zamku przeprowadzono remont wieży i tylko tam bezpiecznie można wejść.

Dalsza część zamku grozi zawaleniem i odbywa się na własną odpowiedzialność. Byliśmy tam, ale nie wchodziliśmy do środka. Znak „Uwaga! Zły stan techniczny – grozi zawaleniem” nas odstraszył. Już nawet na zdjęciach z zewnątrz wygląda nieciekawie. Gdyby wszystko potoczyło się dobrze, to byłaby to jedna z największych atrakcji turystycznych na Pomorzu Zachodnim. 

Zamek Swobnica

Zwiedzanie ruin zamku w Swobnicy – gmina Banie

W 2013 roku zakończono remont wieży. Od tego czasu turyści mogą przyjechać, poznać historię zamku oraz obejrzeć piękne widoki. Na samym dole przy wejściu znajduje się regulamin. Są także informacje o zwiedzaniu, godzinach otwarcia oraz cenach biletów. 

  • Od 1 maja do 31 października: piątek – niedziela od 10:00 do 18:00. W pozostałe dni możesz zwiedzić po uzgodnieniu z pracownikiem Urzędu Gminy Banie.  
  • Poza sezonem od 1 listopada do 30 kwietnia także musisz uzgodnić z gminą. 
  • Podaję telefon, który widnieje na regulaminie: 91 416 63 81.

Bilet normalny kosztuje 5 złotych, a ulgowy 2 złote. Dzieci do 6 lat wchodzą bezpłatnie. Zamek możesz zwiedzić z przewodnikiem za dodatkową opłatą. 

Swobnica atrakcje
przewodnik

Nasze zwiedzanie nie trwało długo, ponieważ tak w sumie nie było tam co robić. Przeszliśmy chwilę po terenie zamku, zrobiliśmy zdjęcia budowli oraz parku. Tuż obok znajduje się Jezioro Grodziskie. Cały nasz pobyt zajął może 15 minut. Prognozy pogody się sprawdziły i było piękne słońce. Ciekawie mógłby wyglądać zamek, gdyby była mgła. Byłoby wtedy bardzo tajemniczo. 

Gmina Banie Swobnica
MYNASZLAKU FILM

Krótko z historii zamku

Dawniej te tereny należały do Templariuszy. Po ich likwidacji dzieje zakonu się zakończyły, a ziemie przeszły w ręce Joannitów. Sam zamek podchodzi z XIV wieku i dawniej był siedzibą komandorii. Po wojnie trzydziestoletniej budowla znalazła się we władaniu Szwedów, a później księżnej Doroty z dynastii Hohenzollernów. Ona rozpoczęła wielką przebudowę, a później kontynuował jej wnuk Henryk Filip.

W rękach niemieckiej dynastii zamek został do zakończenia II wojny światowej w 1945 roku. Później był między innymi w prywatnych rękach. Nikt tam jednak nic nie robił, więc zamek popadał w ruinę. W 2011 roku obiekt przejęła gmina Banie, która chciała ocalić go od zapomnienia. Podobno kilkadziesiąt lat temu były plany o zmianie go w hotel. 

Ruiny zamku
Zamek Joannitów gmina Banie
MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA
Swobnica zamek wieża

Kościół Kazimierza w Swobnicy

Drugim zabytkiem i atrakcją turystyczną w małej miejscowości jest kościół świętego Kazimierza. Prowadzą go księża salezjanie. Jest to kościół rzymskokatolicki. Obiekt jest wpisany do rejestru zabytków. Gdy będziesz w Swobnicy, to możesz podjechać i go przy okazji zobaczyć. Gdy będziesz w Baniach, to w Urzędzie Gminy możesz znaleźć interesujące materiały o okolicy. Bardzo fajna Informacja Turystyczna znajduje się w Chojnie, którą już zwiedzaliśmy. 

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.