Zamek Leśna Skała w Szczytnej na górze Szczytnik – platforma widokowa na skałach

Zamek Leśna Skała w Szczytnej na górze Szczytnik to jedno z miejsc, które odwiedziliśmy podczas naszego niedawnego wyjazdu na Dolny Śląsk. Budowla była dawniej niedostępna do zwiedzania, ale teraz bez problemów można ją zwiedzać grupowo lub indywidualnie z przewodnikiem. Całe województwo dolnośląskie jest obsiane atrakcjami turystycznymi i właśnie jednym z takich miejsc okazuje się być Zamek Leśna Skała w Szczytnej, stanowiący największą atrakcję całej miejscowości.

Zamek Leśna Skała w Szczytnej

Szczytna – ozdoba Dolnego Śląska

Miejscowość Szczytna położona jest w dolinie między Górami Stołowymi a Górami Bystrzyckimi. Zachęca do przyjazdu tych turystów, którym niestraszna jest wspinaczka, a ze zdobywania kolejnych szczytów czerpią niesamowitą radość. Nie jest to duża miejscowość, lecz przyciąga do siebie także zabytkami. Poza Zamkiem Leśna Skała można podziwiać tu także barokowy kościół parafii pw. świętego Jana Chrzciciela, zachowany w bardzo dobrym stanie dom z 1711 roku przy ulicy Wolności, czy dworzec kolejowy z 1890 roku. Poznaj więcej atrakcji turystycznych Dolnego Śląska.

Zamek Leśna Skała w Szczytnej

Jak dojechać samochodem do Zamku Leśna Skała w Szczytnej?

Do Szczytnej dojechać można samochodem, gdyż przez miasteczko przebiega trasa międzynarodowa E67, czy też pociągiem – korzystając z linii kolejowej Kudowa-Zdrój – Kłodzko. Dojazd samochodem pod Zamek Leśna Skała z Wrocławia zajmuje około 2 godziny drogi – 110 kilometrów. Żeby dojechać pod samą bramę, trzeba skręcić w Szczytnej na ulicę Bukową, a potem Zamkową. Im wyżej w las, tym droga będzie węższa i gorszej jakości.

Parking pod Zamkiem Leśna Skała w Szczytnej jest bezpłatny dla zwiedzających. Współrzędne: 50.4109, 16.4572.

Zamek Leśna Skała w Szczytnej
Zamek Leśna Skała w Szczytnej

Jak dojść na Szczytnik pieszo?

W sezonie może być problem ze znalezieniem miejsca przed samym obiektem, dlatego warto zostawić samochód niżej i podejść na nogach. Na górę Szczytnik ze Szczytnej prowadzi znakowany na żółto pieszy szlak turystyczny. Dojście do zamku zajmuje około 25 minut. Współrzędne darmowego parkingu przy szlaku: 50.4133, 16.4487. Poniżej zamieszczam jeszcze mapę trasy.

Można dojść również od strony Polanicy-Zdroju za kolorem żółtym. Na górze znajduje się Gościniec Misyjny, od którego warto się wybrać Kalwarię Górską oraz do skałek za znakami czarnymi.

Szczytnik pieszo
przewodnik

Zamek Leśna Skała w Szczytnej – wspaniałość neogotyku

Powstały w XIX wieku zamek powstał na wzór średniowiecznego zamku obronnego. Wzniesiony został na planie prostokąta z czterema narożnymi wieżami. Budowla ta jest czworoboczna i trójkondygnacyjna. Trzy z wież są czworoboczne, jedna zaś ma kształt cylindra. Wokół zamku utworzona jest sucha fosa, otacza go także mur obronny, gdzie w przeszłości zlokalizowane były armaty.

Całość budowli posiada wiele neogotyckich detali, takich jak portale, obramowanie okienne, machikuły.

Wnętrze zamku urządzone było z wielkim przepychem. Kryje w sobie salę rycerską oraz kaplicę Matki Boskiej Królowej Pokoju wraz z zabytkowymi rurami wykonanymi ze stopu spiżowego, które pełniły rolę dzwonka. Jeżeli chodzi o liczby, Zamek ma 7,5 tysiąca metrów kwadratowych, jest więc ogromny, a usytuowano go na terenie wielkości 3 hektarów. Obecnie Zamek Leśna Skała w Szczytnej można zwiedzać z przewodnikiem. Najpiękniej wygląda z drogi głównej lub na zdjęciach z drona.

Zamek Leśna Skała w Szczytnej

Historia zamku w Szczytnej

Ulokowany na górze Szczytnik 589 m n.p.m. zamek to budowla wzniesiona w latach 1831-1837, kiedy to major i hrabia Leopold von Hochberg wybudował swoją rezydencję w pobliżu ulokowanego na Szczytniku niewielkiego fortu stworzonego przez Prusaków i rozebranego w 1809 roku. Budowla wzniesiona została jako rezydencja magnacka, zamek rycersko-myśliwski. Następnie obok niego wybudowano kaplicę, która służyła właścicielom, a od 1912 roku także wiernym, przed którymi otwarto jej drzwi.

Zamek po śmierci hrabiego przechodził w kolejne ręce. Odziedziczony przez jego siostrę został sprzedany, a jego kolejnymi właścicielami byli między innymi właściciele huty szkła, bracia Rohrbachowie, czy też Misjonarze Świętej Rodziny. Mimo zmian właścicieli Zamek wciąż zachował w swoim wystroju oryginalne elementy pochodzące z XIX wieku. Są to między innymi płytki na podłogach i ścianach, witraże, stolarkę okienną i drzwiową, poniemiecki piec w kuchni.

Historia zamku w Szczytnej
Historia zamku w Szczytnej
Historia zamku w Szczytnej

Wiele funkcji na przestrzeni wieków

Zamek Leśna Skała nie zawsze pełnił funkcję jedynie zamku. Tak właściwie przez setki lat od wybudowania służył tak, jak było to w danych czasach potrzebne. Na początku istnienia stanowił pruski fort. Gdy powstała rezydencja hrabiego Hochberga, wszedł w jej skład. Przechodząc w kolejne ręce, zazwyczaj stanowił budynek o funkcji mieszkalnej.

W czasach II wojny światowej mieścił się w nim luksusowy wojskowy ośrodek rehabilitacji Wehrmachtu, później zaś sztab armii sowieckiej. Od lat 50. XX wieku do 2020 roku mieścił się w nim Dom Pomocy Społecznej dla niepełnosprawnych intelektualnie mężczyzn. Przez te kilka wieków nie był on udostępniany turystom. Podczas górskich wędrówek turyści mieli otwarty dostęp jedynie do kaplicy, reszta terenu zamku ogrodzona była płotem.

Obecnie Zamek otworzył się na chcących zapoznać się nie tylko z jego historią, ale i wnętrzami. Wynika to z likwidacji w 2020 roku Domu Pomocy Społecznej. Zamek oferuje możliwość zwiedzania indywidualnie, jak i w grupach zorganizowanych. Możliwe jest również zwiedzanie w godzinach wieczornych. Turyści mogą spojrzeć na okolicę z punktu widokowego, a krajobraz z pewnością zaprze dech w piersi.

Pieczę nad tym zabytkiem piastuje Fundacja Zamek Leśna Skała, który planuje uczynić z niego obiekt turystyczno-muzealny.

szczytnik szlak

Zamek Leśna Skała na górze Szczytnik – zwiedzanie

Ze względu na pandemię koronawirusa wstęp na zamek był niemożliwy. Wraz ze znoszeniem obostrzeń ponownie otworzył swoje podwoje dla chętnych zwiedzających. W ofercie obecnie znaleźć można możliwość zwiedzania Zamku od środy do piątku w godzinach 14:00-19:00, w sobotę i w niedzielę w godzinach 10:00-19:00. Wejście odbywają się cyklicznie co około godzinę.

  • Istnieje także szansa na zwiedzenie Zamku po zmroku. Chętni na nocną przygodę mogą skorzystać z niej w każdy piątek i sobotę o godzinie 20:00.
  • Dla grup zorganizowany możliwe jest zwiedzanie także w innych godzinach, grupy takie muszą się jedynie wcześniej skontaktować z pracownikami Zamku.
  • Wejście do ogrodów zamkowych z punktem widokowym na skałach jest możliwe codziennie między 8:30 a 21:00 całkowicie za darmo. My skorzystaliśmy właśnie z tej opcji.

Na terenie Zamku zlokalizowana jest kawiarenka, która pozostaje czynna od środy do niedzieli w godzinach 10:00-20:00. Na miejscu można także coś zjeść. Jeśli więc szuka się planu na aktywne spędzenie weekendowego dnia wśród pięknych widoków, Zamek Leśna Skała w Szczytnej kłania się jako jedna z propozycji.

szczytnik szlak
skały na szczytniku
skały na szczytniku
skały na szczytniku
platforma widokowa szczytnik
platforma widokowa szczytnik
platforma widokowa szczytnik
platforma widokowa szczytnik
platforma widokowa szczytnik
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.